statystyki

Mandat przedawnia się po trzech latach

autor: Opracowała Monika Burzyńska04.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 05.07.2008, 09:03
  • Wyślij
  • Drukuj

PROBLEM CZYTELNIKA - Dwa lata temu zostałem ukarany mandatem karnym za przekroczenie prędkości. Przyjąłem go i nie składałem odwołania. Jednak do tej pory nie zapłaciłem należności. Czy grzywna ta uległa już przedawnieniu?





Wyjaśnia ekspert Adam Jasiński, ekspert z Komendy Głównej Policji

Grzywna nałożona mandatem karnym powinna być zapłacona w ciągu siedmiu dni od daty jego przyjęcia. Czytelnik z pewnością został o tym pouczony. Jeśli nie zostanie uregulowana, jej egzekucja jest przeprowadzana w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W przypadku nałożenia mandatu karnego przez policję organem egzekucyjnym (ściągającym grzywnę) jest naczelnik urzędu skarbowego. Jeśli mandat nakłada Straż Miejska egzekucję prowadzi jednostka samorządu terytorialnego.

Orzeczona kara lub środek karny nie podlega wykonaniu dopiero wtedy, gdy od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia upłynęły trzy lata. W przypadku mandatu karnego uprawomocnienie się następuje w momencie pokwitowania jego odbioru.

NASZA REKOMENDACJA

Czytelnik musi liczyć się z tym, że grzywna nałożona na niego mandatem karnym nie przedawniła się. Od dnia, kiedy został ukarany, upłynęły bowiem dopiero dwa lata. W związku z tym do zakończenia trzyletniego terminu możliwe jest przeprowadzenie egzekucji tej grzywny.

Podstawa prawna

• Art. 45 par. 3 ustawy z 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 109, poz. 756 z późn. zm.).




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 13

  • 1: haha z IP: 212.76.37.* (2008-07-04 08:26)

    tylko głupki płacą mandaty.

  • 2: F z IP: 80.55.236.* (2008-07-04 09:15)

    HAHA, TYLKO GŁUPKI JE DOSTAJĄ

  • 3: .... z IP: 145.237.73.* (2008-07-04 10:46)

    #haha:::ciekaw jestem czy kiedykolwiek dostales mandat cwaniaku,a jak dostales to pewnie zdaje ci sie ze nie zaplaciles,a sciagneli z ciebie bez twojej wiedzy

  • 4: xyz z IP: 79.187.231.* (2008-07-04 12:03)

    "sciagneli z Ciebie bez Twojej wiedzy"... jak mozna pisac takie glupoty...
    Sciagnac to mozna majtki przez glowe...

  • 5: Sachir z IP: 83.5.104.* (2008-09-16 11:54)

    Wiec ja sie nie przjemuje.Mandta dostalem grudnia 2005 roku i dopiero dzisiaj dostalem z urzedu skarbowego o wezwanie do zaplaty i zajeciu czegos tam,ale najlepsze jest to,ze ja nie pracuje wiec nie maja czego zajac itp ale wedlug prawa i tej notki wyzej zostal im prawnie 3 miesiace zeby mi odebrac te pieniadze:)A wiec moga mnie cmoknac w dupe:*

  • 6: Martinez z IP: 79.187.138.* (2008-12-08 18:24)

    Witam czy mandat od strazy miejskiej za złe parkowanie też sie przedawnia po 3 latach??

  • 7: Majka z IP: 83.15.98.* (2009-05-05 12:41)

    Czy wy nie macie innych problemow , mandat to jest wykroczenie ale zawsze można i nawet należy pisac odwołanie bo nie jest powiedziany z góry ,ze masz juz sprawe przegraną.
    A tak miedzy nami to moze sie stac sie trak,ze potem sie bedziesz jeszcze z tego śmiał bo takie problemy to naprawde nic.
    pozdrawiam serdecznie wszystkich z mandatami i tych którzy juz ich nie maja bo sie przedawniły:P

  • 8: Ola z IP: 62.141.205.* (2009-05-11 16:35)

    Witam pisze pierwszy raz , chciałam się zapytać czy jak 2005 roku dostałam mandat to mogą mi teraz ściągnąć (skarbówka)z pity rocznego? Czy już się przedawnił?

  • 9: esa pruszcz z IP: 89.231.179.* (2009-12-29 18:31)

    witam... mandatow ktore maja wiecej niz 3 lata mam duzo, lacznie na kwote kolo 1300 zl tak wiec bardzo mnie cieszy to co tutaj przeczytalem do tej pory myslalem ze przedawnieniu ulegaja mandaty starsze niz 5 lat :)

  • 10: hahyeha z IP: 83.22.100.* (2010-12-26 22:12)

    haha ty mi nie piedol bo ja nieplacilem to mi jakis lysol z urzedu przyszedl po pol roku i z 400zlotowego mandatu zrobil sie 450zlotowy hehe

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie