statystyki

Zwrot majątków zabranych przez państwo po II wojnie światowej bez zmian

autor: Aleksandra Tarka11.01.2011, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Byli właściciele ziemscy, którzy starają się o odzyskanie pałaców i kompleksów parkowych odebranych w ramach reformy rolnej, nadal mogą dochodzić racji na drodze administracyjnej.

reklamareklama


Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, która ma duże znaczenie dla byłych właścicieli ziemskich i ich spadkobierców ograbionych przez państwo po II wojnie światowej. Wbrew stanowisku Trybunału Konstytucyjnego siedmioosobowy skład NSA uznał, że dekret o przeprowadzeniu reformy rolnej nie przestał obowiązywać. Jak wyjaśnił przewodniczący składu orzekającego prezes NSA Roman Hauser, par. 5 rozporządzenia ministra rolnictwa i reform rolnych z 1 marca 1945 r. w sprawie wykonania dekretu o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945 r. nr 10, poz. 51 z późn. zm.) nadal jest podstawą wydawania decyzji o tym, czy nieruchomość podlegała konfiskacie czy nie.

Chodzi o to, że celem reformy rolnej było przejęcie na własność państwa majątków ziemskich o charakterze rolnym. Jednak na jej podstawie właścicielom odbierano także pałace, dworki i kompleksy parkowe, które nie miały charakteru rolnego i nie podpadały pod dekret o reformie rolnej. Wydanie decyzji administracyjnej o uznaniu, że dana nieruchomość lub jej część nie wchodziła w skład nieruchomości ziemskiej podlegającej konfiskacie, otwierało drogę do jej odzyskania.

Na początku ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny wydał kontrowersyjne postanowienie, w uzasadnieniu którego postawił pod znakiem zapytania procedurę zwrotu majątków. Trybunał uznał, że dekret i przepisy wykonawcze do niego przestały obowiązywać. To oznaczało, że wszystkie decyzje administracyjne o tym, czy dana nieruchomość podpadała pod reformę rolną, zostały wydane bez podstawy prawnej. Tym samym dotychczasowe decyzje – nawet te korzystne – byłyby nieważne, a starający się o zwrot musieliby dochodzić swoich racji jeszcze raz w sądzie cywilnym. Nie można by też wydać żadnych nowych decyzji. W ocenie NSA kontrowersyjne postanowienie TK dotyczy umorzenia postępowania i nie jest orzeczeniem wiążącym.

Prezes Hauser zwrócił uwagę, że sporny przepis był długo i konsekwentnie stosowany. Przyjęcie, że nagle nie obowiązuje on od 50 lat, to zniweczenie z mocą wsteczną starań obywateli, którzy działali w zaufaniu do państwa. Obywatele nie mogą być ofiarami wątpliwości prawnych.

Sygn. akt I OPS 3/10.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 7

 • 1: polka z IP: 66.222.201.* (2011-01-11 07:38)

  zydzi oddajcie majatki zrabowane polakom bo narazie tylko wy odbieracie

 • 2: antyzłodziej z IP: 89.229.216.* (2011-01-11 09:37)

  Kościół katolicki swoje już otrzyma /i nadal otrzymuje 1 mld zł rocznie/-dla innych już nic nie zostało.

 • 3: enon z IP: 89.72.156.* (2011-01-11 11:56)

  Jak na razie "polko", to Polacy nadal nie oddali majątków potomkom Żydów zamordowanych w czasie II WS. Jak tylko ich wymordowano lub wywieziono do gett to stada "prawdziwych" Polaków rozsiadło się w ich domach, mieszkaniach, zajęło ich majątek.

 • 4: ur1952 z IP: 83.25.127.* (2011-01-11 13:53)

  Do 2,zgadza się,majątek odzyskali z nawiązką ale rekompensatę nadal biorą,Polski rząd boi się wstrzymać wypłacanie i boi się upomnieć o zwrot niesłusznie otrzymanej rekompensaty.

 • 5: Klemens z IP: 193.19.165.* (2011-01-11 14:31)

  "Świnia kwiczy a wór drze" można powiedzieć o postępowaniu państwa wobec ograbionych,własnych obywateli.Zamiast szybko zwrócić ukradzione majątki , na oczach tłumów odbywa się swoisty festiwal głupoty,cwaniactwa a także arogancji.Przy złośliwych,nieuprawnionych komentarzach obserwującej przepychanki,tłuszczy.Lewacko ukierunkowani "gołodupcy" za złe mają to,że prawowici właścicele otrzymują zwrot tego,na co pracowały całe pokolenia ich przodków.A "ludowa" władza,jednym dekretem odebrała dorobek życia i wielu światłych ludzi skazała na biedę i tułactwo.Aby ucieszyć "proletariuszy".
  Całe lata obserwujemy,co złodziej potrafi wyczyniać aby łupu nie oddać.

 • 6: ur1952 z IP: 83.25.127.* (2011-01-11 14:44)

  Właściciele ziemscy wzorem kościoła winni utworzyć komisję majątkową,gdzie będą mieli większość a ich decyzje będą wiążące i nieodwołalne.

 • 7: kEJASUT z IP: 199.188.138.* (2013-05-28 23:13)

  Wydawalo mi sie ze tribunal konstytucyjny jest instytucja nadrzedna a nie
  NSA.
  Wedlug logiki NSA wszystkie morderstwa dokonane na polakach przez pacholkow stalinowskich ktorym byla PRL byly prawomocne.
  Czy to dotyczy KATYNIA.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama