statystyki

Zwrot majątków zabranych przez państwo po II wojnie światowej bez zmian

autor: Aleksandra Tarka11.01.2011, 03:00

Byli właściciele ziemscy, którzy starają się o odzyskanie pałaców i kompleksów parkowych odebranych w ramach reformy rolnej, nadal mogą dochodzić racji na drodze administracyjnej.

Reklama


Reklama


Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, która ma duże znaczenie dla byłych właścicieli ziemskich i ich spadkobierców ograbionych przez państwo po II wojnie światowej. Wbrew stanowisku Trybunału Konstytucyjnego siedmioosobowy skład NSA uznał, że dekret o przeprowadzeniu reformy rolnej nie przestał obowiązywać. Jak wyjaśnił przewodniczący składu orzekającego prezes NSA Roman Hauser, par. 5 rozporządzenia ministra rolnictwa i reform rolnych z 1 marca 1945 r. w sprawie wykonania dekretu o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945 r. nr 10, poz. 51 z późn. zm.) nadal jest podstawą wydawania decyzji o tym, czy nieruchomość podlegała konfiskacie czy nie.

Chodzi o to, że celem reformy rolnej było przejęcie na własność państwa majątków ziemskich o charakterze rolnym. Jednak na jej podstawie właścicielom odbierano także pałace, dworki i kompleksy parkowe, które nie miały charakteru rolnego i nie podpadały pod dekret o reformie rolnej. Wydanie decyzji administracyjnej o uznaniu, że dana nieruchomość lub jej część nie wchodziła w skład nieruchomości ziemskiej podlegającej konfiskacie, otwierało drogę do jej odzyskania.

Na początku ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny wydał kontrowersyjne postanowienie, w uzasadnieniu którego postawił pod znakiem zapytania procedurę zwrotu majątków. Trybunał uznał, że dekret i przepisy wykonawcze do niego przestały obowiązywać. To oznaczało, że wszystkie decyzje administracyjne o tym, czy dana nieruchomość podpadała pod reformę rolną, zostały wydane bez podstawy prawnej. Tym samym dotychczasowe decyzje – nawet te korzystne – byłyby nieważne, a starający się o zwrot musieliby dochodzić swoich racji jeszcze raz w sądzie cywilnym. Nie można by też wydać żadnych nowych decyzji. W ocenie NSA kontrowersyjne postanowienie TK dotyczy umorzenia postępowania i nie jest orzeczeniem wiążącym.

Prezes Hauser zwrócił uwagę, że sporny przepis był długo i konsekwentnie stosowany. Przyjęcie, że nagle nie obowiązuje on od 50 lat, to zniweczenie z mocą wsteczną starań obywateli, którzy działali w zaufaniu do państwa. Obywatele nie mogą być ofiarami wątpliwości prawnych.

Sygn. akt I OPS 3/10.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • kEJASUT(2013-05-28 23:13) Odpowiedz 00

  Wydawalo mi sie ze tribunal konstytucyjny jest instytucja nadrzedna a nie
  NSA.
  Wedlug logiki NSA wszystkie morderstwa dokonane na polakach przez pacholkow stalinowskich ktorym byla PRL byly prawomocne.
  Czy to dotyczy KATYNIA.

 • polka(2011-01-11 07:38) Odpowiedz 00

  zydzi oddajcie majatki zrabowane polakom bo narazie tylko wy odbieracie

 • antyzłodziej(2011-01-11 09:37) Odpowiedz 00

  Kościół katolicki swoje już otrzyma /i nadal otrzymuje 1 mld zł rocznie/-dla innych już nic nie zostało.

 • ur1952(2011-01-11 13:53) Odpowiedz 00

  Do 2,zgadza się,majątek odzyskali z nawiązką ale rekompensatę nadal biorą,Polski rząd boi się wstrzymać wypłacanie i boi się upomnieć o zwrot niesłusznie otrzymanej rekompensaty.

 • enon(2011-01-11 11:56) Odpowiedz 00

  Jak na razie "polko", to Polacy nadal nie oddali majątków potomkom Żydów zamordowanych w czasie II WS. Jak tylko ich wymordowano lub wywieziono do gett to stada "prawdziwych" Polaków rozsiadło się w ich domach, mieszkaniach, zajęło ich majątek.

 • Klemens(2011-01-11 14:31) Odpowiedz 00

  "Świnia kwiczy a wór drze" można powiedzieć o postępowaniu państwa wobec ograbionych,własnych obywateli.Zamiast szybko zwrócić ukradzione majątki , na oczach tłumów odbywa się swoisty festiwal głupoty,cwaniactwa a także arogancji.Przy złośliwych,nieuprawnionych komentarzach obserwującej przepychanki,tłuszczy.Lewacko ukierunkowani "gołodupcy" za złe mają to,że prawowici właścicele otrzymują zwrot tego,na co pracowały całe pokolenia ich przodków.A "ludowa" władza,jednym dekretem odebrała dorobek życia i wielu światłych ludzi skazała na biedę i tułactwo.Aby ucieszyć "proletariuszy".
  Całe lata obserwujemy,co złodziej potrafi wyczyniać aby łupu nie oddać.

 • ur1952(2011-01-11 14:44) Odpowiedz 00

  Właściciele ziemscy wzorem kościoła winni utworzyć komisję majątkową,gdzie będą mieli większość a ich decyzje będą wiążące i nieodwołalne.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama