statystyki

Fundacja prowadząca szkołę to działalność usługowa

19.01.2010, 03:00

Fundacja, która jest organem założycielskim i prowadzącym szkołę niepubliczną, nie może być zaklasyfikowana w rejestrze Polskiej Klasyfikacji Działalności jako szkoła.

Reklama


Reklama


Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fundacji, która zaskarżyła odmowę wydania zaświadczenia o żądanej treści dotyczącego REGON. W ocenie NSA fundacja, która jest organem założycielskim i prowadzącym niepubliczną podstawówkę oraz gimnazjum, nie może być klasyfikowana w PKD jako szkoła. Jak podkreślił sędzia NSA Kazimierz Brzeziński, prowadzone przez nią szkoły podlegają odrębnej rejestracji i nie mogą być brane przy klasyfikacji jej działalności.

W 2007 roku fundacja wystąpiła do urzędu statystycznego o dokonanie zmiany w rejestrze REGON w zakresie przeważającego rodzaju działalności. Fundacja domagała się, aby głównym rodzajem jej działalności było szkolnictwo podstawowe o symbolu PKD (według Polskiej Klasyfikacji Działalności) 80.10.B.

Organ nie uwzględnił tego wniosku. Wskazał, że zgodnie z zasadami rządzącymi PKD właściwym grupowaniem odzwierciedlającym cel działania fundacji jest podklasa 91.33.Z – działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana. Niepubliczne szkoły i placówki oświatowe rejestrowane są w rejestrze REGON jako tzw. jednostki lokalne podmiotów je prowadzących. Fundacja, będąca organem założycielskim i prowadzącym szkołę niepubliczną, nie może być zaklasyfikowana w PKD jako szkoła, lecz wyłącznie w sekcji O – działalność usługowa komunalna, społeczna i indywidualna. Zdaniem organu do wnioskodawcy nie można było zastosować paragrafu 10 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 27 lipca 1999 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji rejestru podmiotów gospodarki narodowej (Dz.U. nr 69, poz. 763 z późn. zm.).

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt II GSK 1010/09

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • ciach(2010-01-19 14:47) Odpowiedz 00

    i tak szkoła nie jest szkołą, zamiast ludzi i firm są podmioty a mnie się zbiera na wymioty

  • filologini(2010-01-22 16:36) Odpowiedz 00

    Ja by poszła dalej - tak na całego. Bo jakby tak się każdemu istnienu przyjrzeć dokladnie, to przecież nawet takie niemowlę może prowazić działalność usługową. PO powinno się nad tym dobrze zastanowić. Będzie dużo kasy w budżecie i nikt już więcej nie będzie żałował ministrom i politykom nagród.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama