Osoba, która odziedziczyła spadek na podstawie testamentu, a nie jest spadkobiercą ustawowym, nie musi wykonywać zapisu testamentowego.
ORZECZENIE
Sąd Apelacyjny w Białymstoku wydał wyrok, w którym uznał, że jeżeli spadkodawca zobowiązał w testamencie spadkobierców ustawowych do świadczenia majątkowego na rzecz określonej osoby, to spadkobierca wskazany w testamencie nie jest zobowiązany do wykonania tego świadczenia.
Zdaniem sędziów, w rozpatrywanej sprawie nie było wątpliwości co do tego, że zobowiązanymi do wykonania zapisu z testamentu są spadkobiercy ustawowi.
Spadkodawca sporządził dwa testamenty. W pierwszym dokonał zapisu na rzecz swojego syna. Drugi testament stanowił, że spadkodawca powołuje do spadku po nim swoją konkubinę. W tym akcie ostatniej woli spadkodawca nie zobowiązał jednak spadkobiercy testamentowego z imienia i nazwiska do wykonania zapisu na rzecz swojego syna. W sporządzonych przez spadkobiercę testamentach obowiązkiem wykonania zapisów zostali bowiem obciążeni spadkobiercy ustawowi, a nie spadkobiercy testamentowi.
Taka wola spadkodawcy jest zgodna z treścią art. 968 par. 1 kodeksu cywilnego, który stanowi, że spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby. Skutkiem prawnym ustanowienia zapisu jest powstanie w chwili otwarcia spadku stosunku zobowiązaniowego między spadkobiercą zobowiązanym do wykonania zapisu a zapisobiercą.
Obowiązek wykonania zapisu, jeżeli wynikał z testamentu, w którym to zobowiązano do jego wykonania spadkobierców ustawowych, nie przechodzi, niejako automatycznie, na spadkobiercę testamentowego tylko z tej przyczyny, iż dochodzi on do dziedziczenia spadku.
Sygn. akt I A Ca 145/07