statystyki

Posterunkowy przypilnuje i zdyscyplinuje komornika

autor: Piotr Szymaniak29.11.2016, 00:00; Aktualizacja: 29.11.2016, 06:57

Policjant nie będzie stał z założonymi rękami i będzie mógł żądać wstrzymania egzukcji. To wydłuży postępowania i obniży ich skuteczność – przestrzegają komornicy.

Reklama


Reklama


Słowo stało się ciałem. W czerwcu Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało zwiększenie uprawnień policji w trakcie egzekucji komorniczych, a teraz są już gotowe konkretne przepisy. To pokłosie bulwersującej głośnej sprawy rolnika z Mławy. Asesor komorniczy zajął wówczas ciągnik należący do sąsiada dłużnika. Właściciel pojazdu na pomoc wezwał policjanta, ale funkcjonariusz mógł tylko rozłożyć ręce. MS opracowując nową ustawę o komornikach sądowych oraz zmiany w przepisach egzekucyjnych, zapowiedziało, że do takich sytuacji już nie będzie dochodzić.

Efektem jest zmiana art. 765 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z projektowanym art. 765 par. 12 otwarcia lub przeszukania mieszkania komornik będzie dokonywał tylko w asyście policji. Natomiast par. 11 stanowi m.in., że w przypadku stwierdzenia oczywistego naruszenia prawa przez komornika, uzasadniającego podejrzenie popełnienia przestępstwa, policja niezwłocznie powiadamia prezesa sądu rejonowego i może żądać od komornika natychmiastowego przerwania czynności. Jednak ani z tego przepisu, ani żadnego innego nie wynika, by komornik miał obowiązek owe żądanie policjanta uwzględnić. Jedyne, do czego będzie zobligowany w tym przypadku, to wpisanie tego do protokołu czynności.

Bez obowiązku, ale skutecznie


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama