statystyki

Gdy sędzia i pełnomocnik znają się z boiska

autor: Paulina Szewioła10.11.2016, 05:25; Aktualizacja: 10.11.2016, 07:20

Sam fakt, że adwokat i sędzia mają jednakowe zainteresowania sportowe i grają w jednej drużynie podczas branżowych turniejów, nie może wywoływać uzasadnionej wątpliwości co do bezstronności orzecznika.

Reklama


W niniejszej sprawie pełnomocnik pozwanego wniósł o wyłączenie sędziego referenta. Powód? Wnioskodawca twierdzi, że sędziego i adwokata powoda łączy bliska znajomość – wspólnie grają w piłkę nożną podczas branżowych turniejów. Po takich zawodach zazwyczaj odbywają się też imprezy towarzyskie, które wiążą się z integracją uczestników, a to - jego zdaniem - dodatkowo poddaje w wątpliwość bezstronność sędziego referenta.

W złożonym przez siebie oświadczeniu sędzia przyznał, że zna się z adwokatem powoda z racji wspólnego uczestnictwa w zawodach sportowych. Zaznaczył jednak, że kontakty te mają jedynie charakter incydentalny i nie wpływają na jego pracę orzeczniczą. Dodał także, że w tych imprezach uczestniczy wielu prawników z całej Polski. Dlatego, zdaniem sędziego, w sprawie nie zachodzą żadne okoliczności o jakich mowa w art. 49 k.p.c., które wpływałyby na jego bezstronność.

Sąd rejonowy stwierdził, że wniosek pozwanego nie zasługuje na uwzględnienie. Zażalenie na te orzeczenie wniósł pozwany.

Sąd Okręgowy w Rzeszowie je jednak oddalił.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama