statystyki

Prokurator (nie) może się pomylić

autor: Emilia Świętochowska19.10.2016, 00:00; Aktualizacja: 19.10.2016, 06:58

Wiele z opublikowanych w internecie oświadczeń majątkowych prokuratorów ma braki formalne świadczące w najlepszym razie o tym, że niektórzy śledczy mają kłopot z czytaniem ze zrozumieniem.

Reklama


Zamieszczenie na stronach internetowych poszczególnych jednostek informacji o stanie posiadania prokuratorów to pokłosie wydanej w maju 2016 r. decyzji prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. Rzecz w tym, że wielu śledczych, w tym niemal wszyscy prokuratorzy z centrali w Warszawie, najwyraźniej nie doczytało obowiązującej od 4 marca nowej ustawy o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 177). I przeoczyło jeden z kluczowych elementów wpływających na wartość prawną tego rodzaju dokumentów, a mianowicie odpowiednie pouczenie. Zmienione regulacje zobowiązują ich bowiem do zamieszczenia w deklaracji majątkowej klauzuli o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” (art. 104 par. 6).

– Przepis ten nie pozostawia prokuratorowi swobody decyzyjnej – mówi Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej. – Sformułowanie „jest obowiązany” oznacza, że musi on zawrzeć taką klauzulę w oświadczeniu majątkowym – dodaje.

– Jeśli tego nie zrobi, to oświadczenie majątkowe zostaje złożone z niedopełnieniem wymogów ustawowych. Konsekwencje są zatem takie same jak w przypadku niezłożenia oświadczenia – ocenia dr Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Tymczasem aż w 18 spośród 22 deklaracji złożonych przez prokuratorów z PK (w tym samego Święczkowskiego) po 4 marca 2016 r. nie ma pouczenia określonego w ustawie. Podobnie jest w przypadku wielu innych jednostek prokuratury i to niezależnie od szczebla. Np. we wszystkich 14 oświadczeniach majątkowych śledczych z Prokuratury Rejonowej w Piotrkowie Trybunalskim ustawowa klauzula o świadomości odpowiedzialności karnej została pominięta. W okręgu łódzkim 10 z 11 deklaracji przedłożonych już po wejściu w życie nowych przepisów też jej nie uwzględnia. Z naszej analizy wynika, że jednostki, w których wszystkie oświadczenia spełniają ten wymóg ustawowy, należą do rzadkości.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama