statystyki

Prokurator (nie) może się pomylić

autor: Emilia Świętochowska19.10.2016, 00:00; Aktualizacja: 19.10.2016, 06:58

Wiele z opublikowanych w internecie oświadczeń majątkowych prokuratorów ma braki formalne świadczące w najlepszym razie o tym, że niektórzy śledczy mają kłopot z czytaniem ze zrozumieniem.

Zamieszczenie na stronach internetowych poszczególnych jednostek informacji o stanie posiadania prokuratorów to pokłosie wydanej w maju 2016 r. decyzji prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. Rzecz w tym, że wielu śledczych, w tym niemal wszyscy prokuratorzy z centrali w Warszawie, najwyraźniej nie doczytało obowiązującej od 4 marca nowej ustawy o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 177). I przeoczyło jeden z kluczowych elementów wpływających na wartość prawną tego rodzaju dokumentów, a mianowicie odpowiednie pouczenie. Zmienione regulacje zobowiązują ich bowiem do zamieszczenia w deklaracji majątkowej klauzuli o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” (art. 104 par. 6).

– Przepis ten nie pozostawia prokuratorowi swobody decyzyjnej – mówi Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej. – Sformułowanie „jest obowiązany” oznacza, że musi on zawrzeć taką klauzulę w oświadczeniu majątkowym – dodaje.

– Jeśli tego nie zrobi, to oświadczenie majątkowe zostaje złożone z niedopełnieniem wymogów ustawowych. Konsekwencje są zatem takie same jak w przypadku niezłożenia oświadczenia – ocenia dr Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Tymczasem aż w 18 spośród 22 deklaracji złożonych przez prokuratorów z PK (w tym samego Święczkowskiego) po 4 marca 2016 r. nie ma pouczenia określonego w ustawie. Podobnie jest w przypadku wielu innych jednostek prokuratury i to niezależnie od szczebla. Np. we wszystkich 14 oświadczeniach majątkowych śledczych z Prokuratury Rejonowej w Piotrkowie Trybunalskim ustawowa klauzula o świadomości odpowiedzialności karnej została pominięta. W okręgu łódzkim 10 z 11 deklaracji przedłożonych już po wejściu w życie nowych przepisów też jej nie uwzględnia. Z naszej analizy wynika, że jednostki, w których wszystkie oświadczenia spełniają ten wymóg ustawowy, należą do rzadkości.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane