statystyki

Handel ludźmi często bez kary

autor: Emilia Świętochowska18.10.2016, 07:33; Aktualizacja: 18.10.2016, 10:41
ślub, małżeństwo

W 2015 r. pojawiła się też u nas nowa forma handlu ludźmi, polegająca na zmuszaniu kobiet do zawarcia związków małżeńskich z obywatelami krajów spoza Unii Europejskiejźródło: ShutterStock

74 Polaków padło ofiarą handlarzy ludźmi w ubiegłym roku. W większości przypadków byli wykorzystywani do pracy przymusowej.

To tylko niektóre wnioski, jakie płyną ze sprawozdania Prokuratury Krajowej na temat ścigania w Polsce handlu ludźmi i nielegalnej adopcji w latach 2010–2015. Podsumowanie przygotowano w związku z obchodzonym dziś 10. Europejskim Dniem Przeciwko Handlowi Ludźmi.

Jedna ze spraw odnotowanych przez śledczych dotyczyła sześciu Polek zwerbowanych do pracy niewolniczej w Belgii. W 2015 r. pojawiła się też u nas nowa forma handlu ludźmi, polegająca na zmuszaniu kobiet do zawarcia związków małżeńskich z obywatelami krajów spoza Unii Europejskiej, którzy w ten sposób chcieli zalegalizować swój pobyt w Polsce.

Jak wynika z raportu Prokuratury Krajowej, w zeszłym roku zarejestrowano u nas łącznie 67 spraw dotyczących pozbawienia wolności innej osoby (art. 189 k.k.). Ofiary handlarzy ludźmi (łącznie 115 osób) najczęściej były zmuszane do prostytucji bądź pracy niewolniczej. Wśród cudzoziemców pokrzywdzonych tego rodzaju przestępstwami w Polsce dominowali Ukraińcy i Wietnamczycy. Co ciekawe, w ubiegłym roku, w przeciwieństwie do 2014 r., liczba pokrzywdzonych kobiet była niższa niż mężczyzn (48 do 67). W 2015 r., głównie z inicjatywy sądów rodzinnych, toczyło się u nas także 10 postępowań dotyczących organizowania adopcji w celach zarobkowych (art. 211a k.k.).


Pozostało jeszcze 27% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane