statystyki

Zamówienia publiczne: Wymagane mniej ogłoszeń niż wynika to z rozporządzenia

autor: Sławomir Wikariak11.10.2016, 07:37; Aktualizacja: 11.10.2016, 09:58
Obowiązująca od 28 lipca 2016 r. nowelizacja ustawy zmieniła przesłanki pozwalające na zmianę umowy o zamówienie publiczne.

Obowiązująca od 28 lipca 2016 r. nowelizacja ustawy zmieniła przesłanki pozwalające na zmianę umowy o zamówienie publiczne.źródło: ShutterStock

W rozporządzeniu dotyczącym ogłoszeń publikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych znalazł się błąd. Urząd Zamówień Publicznych doradza zamawiającym, by nie kierowali się zamieszczonym w nim wzorem, tylko przepisami ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.).

Obowiązująca od 28 lipca 2016 r. nowelizacja ustawy zmieniła przesłanki pozwalające na zmianę umowy o zamówienie publiczne. Chodziło z jednej strony o ich uelastycznienie, z drugiej o wskazanie, jaką wartość mogą mieć dopuszczalne zmiany, tak aby zamawiający wiedzieli, do jakich kwot mogą wprowadzać aneksy do kontraktów.

Jednocześnie zarówno polskie, jak i unijne przepisy przewidują publikację ogłoszeń o zmianie umowy. Chodzi o zachowanie przejrzystości, tak aby wszyscy zainteresowani, w tym konkurencyjni przedsiębiorcy, mogli sprawdzić, czy rzeczywiście były podstawy do wprowadzenia aneksu.

Dla zamówień poniżej tzw. progów unijnych wzór ogłoszenia o zmianie umowy przewidziano w rozporządzeniu ministra rozwoju w sprawie wzorów ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1127). Wzór ten stanowi załącznik nr 8 do rozporządzenia. Analizując jego treść, należałoby dojść do wniosku, że wykracza poza upoważnienie ustawowe. Wskazuje bowiem na wszystkie możliwe przesłanki zmiany umowy wymienione w art. 144 ust. 1 ustawy p.z.p. (jest ich łącznie sześć), podczas gdy publikacja ogłoszenia jest obowiązkowa tylko w przypadku dwóch z nich.

– Wzór sugeruje, że ogłoszenie zamieszcza się po zmianie umowy dokonanej na podstawie jakiejkolwiek z przesłanek. Tymczasem sama ustawa p.z.p. w art. 144 ust. 1c wskazuje, że ogłoszenie takie publikuje się tylko w przypadku zmiany dokonanej na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy p.z.p. – zauważa dr Andrzela Gawrońska-Baran, radca prawny z kancelarii AGB.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane