statystyki

Na straży węgla i bursztynu. Od 2017 powstanie straż geologiczna uzbrojona w karabiny i paralizatory

autor: Patryk Słowik19.09.2016, 07:18; Aktualizacja: 19.09.2016, 08:37
geolog

Prawnicy są tym pomysłem przerażeni – zgodnie też twierdzą, że powołanie straży geologicznej i wyposażenie jej funkcjonariuszy w karabiny to absurdalny pomysł.źródło: ShutterStock

Koniec z nielegalnym wydobywaniem kopalin. Resort środowiska postanowił ukrócić ten proceder, powołując od 1 stycznia 2017 r. straż geologiczną, która na dodatek zostanie uzbrojona w karabiny i paralizatory.

Reklama


Reklama


Polska jest pod względem geologicznym jednym z najbogatszych krajów w UE. – Atut ten może być dźwignią rozwoju gospodarczego, poprawy sytuacji społecznej i materialnej obywateli – twierdzi Ministerstwo Środowiska. Ale dodaje, że w znaczącej mierze wydobycia kopalin dokonują osoby do tego nieuprawnione, które w ten sposób „rozkradają państwowy majątek”. Minister środowiska Jan Szyszko postanowił skończyć z tym procederem – przygotował projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej.

Jak wynika z projektowanych przepisów, wkrótce powstanie nowa formacja mundurowa – straż geologiczna. Jej funkcjonariusze będą mieli prawo nie tylko legitymować i kontrolować bagaż, ale także go zatrzymywać, a właściciela doprowadzić na policję. Jednocześnie resort zadbał, by wszyscy nową służbę potraktowali poważnie. Otóż zostanie wyposażona w broń długą i krótką, kajdanki, służbowe pałki, miotacze gazu i paralizatory.

Prawnicy są tym pomysłem przerażeni – zgodnie też twierdzą, że powołanie straży geologicznej i wyposażenie jej funkcjonariuszy w karabiny to absurdalny pomysł.

– Gdy myślę o stworzeniu takiej formacji, nasuwa mi się na myśl tylko jedno pytanie: po co? – zastanawia się adwokat dr Magdalena Matusiak-Frącczak. Jej zdaniem nie ma żadnego powodu, aby zadań, które Ministerstwo Środowiska chce przypisać nowo powołanej służbie, nie wykonywała policja.

– Ma przecież takie uprawnienia. Jeśli zaś potrzebuje pomocy w zakresie wiedzy geologicznej, może przecież o nią poprosić geologów, którzy mogą występować w charakterze biegłych – przypomina prawniczka.

Wtóruje jej adwokat Dariusz Goliński. – Problem leży nie w zbyt małej liczbie służb uprawnionych do korzystania z broni, lecz w tym, że są one niewłaściwie wykorzystywane. Zadania w zakresie łamania prawa geologicznego może przecież śmiało wykonywać nie tylko policja, ale także Straż Graniczna, Służba Celna czy w najpoważniejszych przypadkach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – wskazuje ekspert.

Jego wątpliwości budzi też tryb przyjmowania do nowej formacji. Skoro bowiem funkcjonariusze uzyskają wiele uprawnień, warto by zasady rekrutacji były restrykcyjne. Tak jednak nie będzie. – Sądzę, że rozmowa kwalifikacyjna oraz testy sprawnościowe i psychologiczne to trochę zbyt mało, by dać komuś do ręki broń – zaznacza mec. Goliński.

Resort środowiska przekonuje jednak, że nowe uprawnienia są niezbędne, w przeciwnym razie nadal będzie dochodziło do rozkradania zasobu geologicznego państwa.

„Działania prowadzone przez straż geologiczną przyczynią się do zwiększenia wykrywalności przestępstw i wykroczeń polegających na nielegalnym wydobywaniu kopalin” – zaznacza resort. Z jego wyliczeń wynika, że budżet państwa w skali roku mógłby zyskać nawet do miliarda złotych.

Resort także twierdzi, że zaprzężenie policji do walki z nielegalnymi wydobywcami nie przyniosłoby oczekiwanego celu. Powód?

„Wykonanie zadań przewidzianych dla służby geologicznej będzie znajdowało się w jednej spójnej programowo i strukturalnie jednostce, co zwiększy efektywność realizacji zadań” – wyjaśnia ministerstwo.

Minister Szyszko nie obawia się nieprawidłowości. A to dlatego, że zgodnie z projektem ustawy używanie przez strażników określonych środków przymusu bezpośredniego będzie podlegało unormowaniom ustawy szczególnej (o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej; t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 628 ze zm.). Tym samym ryzyko wystąpienia jakichkolwiek problemów jest dokładnie takie samo jak w przypadku działalności celników czy Straży Granicznej.

Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 stycznia 2017 r.

25 mln zł taki będzie koszt utrzymania Polskiej Służby Geologicznej w pierwszym roku jej funkcjonowania

Etap legislacyjny

Projekt przekazany do konsultacji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • szysza(2016-09-19 13:41) Odpowiedz 242

  To co teraz jak będę kopał piasek na działce żeby dziecku do piaskownicy wsypać to będą do mnie walili z kałasznikowa Pisowcy??

 • StAAbrA(2016-09-19 10:02) Odpowiedz 201

  Szyszko też chce mieć swoją armię ?! Za podniesienie kamyka na plaży , albo wycięcie krzaka w prywatnym ogródku - kula w łeb ? Jak za Hitlera ?

 • zniesmaczona(2016-09-19 10:01) Odpowiedz 180

  A obliczyl ktos, tak czysto teoretycznie, na jaka to kwote uszczuplili majatek panstwowy ci kopacze? Golym okiem widac, ze Szyszko tworzy nowe stanowiska w budzetowce. Na 100% utrzymanie tych uzbrojonych straznikow bedzie co najmniej kilkadziesiat razy / oby tylko tyle/ kosztowniejsze niz te, przez nikogo wiarygodnie nie oszacowane, straty. Trzeba przyznac, ze Kaczynscy nigdy nie mieli dobrej reki do wyboru ludzi. Chyba, ze zamierzaja wszystkie zasoby oddac w obce rece, a to wowczas jest to mistrzowski ruch wyprzedzajacy. Ludzie, jak zawsze zaakceptuja/przyzwyczaja sie/ uznaja za normalne istnienie takich struktur i prywatny juz calkowicie biznes bedzie mial ochrone zafundowana przez narod.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Sza! (2016-09-19 13:42) Odpowiedz 141

  Tragedia! Dla ważnej formacji - Straży Ochrony Kolei nie ma pieniędzy, szlaki kolejowe mogą być samopas a tutaj wymyślają nową formację i na to pieniądze się znajdą! Paranoja! Komuś uciekają priorytety!

 • adsenior(2016-09-19 11:28) Odpowiedz 131

  Twórcze podejście, do tworzenia nowych miejsc pracy, tylko dlaczego bezprodukcyjnych budżetowców?? ps. a może panie szyszko, powołać policje dokonująca oceny przekształceń stodół, w obiekty użytkowe??

 • czoper(2016-09-19 13:18) Odpowiedz 121

  PIS na gwałt potrzebuje ORMO. Tylko nie może przecież tak go nazwać.

 • już się boję (2016-09-19 13:38) Odpowiedz 101

  Wejdziemy do lasu z wiaderkiem na grzyby a tam armia szyszek nas ukatrupi bo skąd będzie wiadomo czy nie po skarby ? A może podanie o zezwolenie na chodzenie po lesie i po plaży trzeba składać w ministerstwie - to będzie chyba gorzej niż w Korei Północnej.

 • OKO(2016-09-19 13:46) Odpowiedz 91

  UZBROIĆ ==W TYGRYSY I APACZE

 • sa(2016-09-19 15:00) Odpowiedz 60

  Kolejna armia biurokratów darmozjadów -olbrzymie koszy (mamy już ok.630 tys) i RP ma na to kasę , a na szpitale,apteki,przychodnię, Policję,PSP, em.renty tylko ma po 20 zł/m-c . Prokuraturę, sądy, Policję ,Straż Graniczna ,CBA,CBS doszkolić i wymagać nie tworzyć dla własnego dobrego samopoczucia dodatkowej armii uzbrojonej. Czy ktoś tu nie wpadł na szalony pomysł? Czyżby Policja (jest ponad 100tys.osób) była taka słaba , mało inteligentna, aby ich było trudno doszkolić ???. Ludzie co ten nowa zmiana wyczynia ,włos się jeży na głowie !!!.

 • jst(2016-09-19 12:08) Odpowiedz 35

  Samorządy kompletnie sobie z nielegalną eksploatacją, szczególnie kruszyw, nie radzą. W zeszłym roku nałożono z tego tytułu 13 mln kar i to w żmudnym, mało efektywnym postępowaniu z udziałem policji, a to już połowa kwoty finansowania PSG, która to ma jeszcze inne kompetencje. Także jak zwykle prezentowane są jedynie co bardziej kontrowersyjne fragmenty ustawy bez rzetelnego komentarza i analizy problemu.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • pararara(2016-09-19 15:55) Odpowiedz 30

  Witam, mam kilka pytań: 1) czy ludzie nad bałtykiem będą aresztowani za zbieranie bursztynu? 2) jeśli te nielegalne kopalnie węgla, są na prywatnej posesji i wydobywa właściciel albo zezwolił on na to, to jakie moralne prawo ma minister żeby tego zakazać? J...na komuna w prawie i umysłach urzędasów.

 • Kyryszon (2016-09-19 19:07) Odpowiedz 20

  Bardzo dobrze, powstaną nowe miejsca pracy chociażby dla nas, kwalifikowanych dotychczas pracowników ochrony. Młodzi doświadczeni z pasją i zaangażowaniem będą wykonywać swoje obowiązki. Skoro dotychczas społeczeństwo miało nas za zwykłych cieci to teraz będziemy mogli wykonywać swoją pracę w godnych warunkach i za godziwa płacę. POPIERAM

 • lkjm(2016-09-20 12:18) Odpowiedz 00

  ten kraj to kanał !!!

 • tadek(2016-09-19 21:27) Odpowiedz 00

  Niech wiec PiSowcy zaczna wydobywac te kopaliny i dadza ludzia miejsca pracy a nie znowu formuja formacje darmozjadow i biurokratow

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama