statystyki

PK: Prokuratorzy zaskarżają uchwały przewidujące opłaty za parkowanie w soboty

09.09.2016, 14:02
Działania podjęte przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku to skutek polecenia wydanego przez Zastępcę Prokuratora Generalnego Roberta Hernanda

Działania podjęte przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku to skutek polecenia wydanego przez Zastępcę Prokuratora Generalnego Roberta Hernandaźródło: ShutterStock

Prokuratura Regionalna w Gdańsku zleciła podległym jednostkom analizę uchwał organów samorządu terytorialnego dotyczących stref płatnego parkowania. Na skutek tej analizy Prokurator Regionalny w Gdańsku doprowadził do zaskarżenia do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych zapisów 9 uchwał. Przewidują one odpłatność za postój pojazdów na drodze publicznej w strefie płatnego parkowania w soboty - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Reklama


ReklamaPonadto jednostki prokuratury z obszaru działania Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzą czynności poprzedzające skierowanie skarg do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w 12 kolejnych tego typu sprawach.

Działania podjęte przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku to skutek polecenia wydanego przez Zastępcę Prokuratora Generalnego Roberta Hernanda.

Bezprawne praktyki gmin.

Zwrócił się on do wszystkich prokuratorów z prośbą o podjęcie niezbędnych działań na płaszczyźnie prawa cywilnego i administracyjnego, które mają wyeliminować praktyki pobieraniu od kierowców opłat za parkowanie w sposób sprzeczny z przepisami ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 460 ze zm.).

W swoim piśmie Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił uwagę, że niektóre samorządy wydzierżawiają prywatnym operatorom parkingi, a te pobierają od kierowców opłaty za parkowanie. Nawet w miejscach i dniach, w których – zgodnie z ustawy o drogach publicznych – nie powinny być one pobierane. Zgodnie bowiem z przepisami opłatę za parkowanie pobiera się za postój w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Nie mogą być one zatem pobierane np. w soboty i niedziele - czytamy w komunikacie.


Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • sa(2016-09-09 14:31) Odpowiedz 10

    Brawo PK, ktoś nas wreście broni przed pazernymi gminami ,naciąganiem nas na opłaty , aby mieli na nowe etaciki ,pensyjki wygórowane ,premie itp. Winni łamania prawa, powinny być ukarani , za nadużycie władzy !!!!.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama