statystyki

Opuszczenie Kościoła. Jakie formalności i konsekwencje powoduje apostazja?

autor: Hubert Rabiega11.09.2016, 20:00; Aktualizacja: 11.09.2016, 23:01
kościół

Aktu apostazji można dokonać tylko osobiście poprzez pisemne oświadczenieźródło: ShutterStock

Aby całkowicie zerwać z Kościołem rzymskokatolickim należy w parafii miejsca zamieszkania złożyć pisemne oświadczenie. Nie trzeba przy tym mieć ani świadków, ani odpisu aktu chrztu. Nie trzeba także podawać powodów takiej decyzji. Aktu apostazji dokonać może tylko osoba pełnoletnia.

Reklama


Reklama


Jak zatem wygląda procedura apostazji? W świetle obecnej instrukcji wydanej przez Kościół rzymskokatolicki, akt apostazji można składać jedynie w parafii miejsca zamieszkania. Proboszcz potwierdza dokument swoim podpisem i pieczęcią parafialną, umieszczając datę. Uwierzytelnioną kopię tego dokumentu proboszcz przesyła do kurii swojej diecezji. Kuria diecezjalna, jeśli nie stwierdzi nowych okoliczności, poleca proboszczowi parafii chrztu dokonanie stosownego wpisu do parafialnej księgi ochrzczonych. Jeżeli odstępca przyjął chrzest w parafii, która należy do innej diecezji, wówczas kuria diecezjalna przesyła informację o wystąpieniu z Kościoła do kurii diecezji chrztu odstępcy. Proboszcz parafii zamieszkania odstępcy ma obowiązek także dokonać odpowiedniego wpisu w kartotece parafialnej.

Skutki apostazji

 • Apostazja jest równoznaczna z ekskomuniką (kanon 751 i kan. 1364 § 1 kodeksu prawa kanonicznego)
 • Po śmierci mało prawdopodobny będzie udział przedstawiciela Kościoła rzymskokatolickiego na pogrzebie apostaty
 • Brak możliwości pochowania na katolickim cmentarzu (kan. 1184 § 1, Kan. 1185 kodeksu prawa kanonicznego)
 • pozbawienie tzw. sakramentów i wszystkich korzyści wynikających z bycia członkiem Kościoła (kan. 1331, § 1)
 • Brak możliwości zawarcia ślubu kościelnego (kan. 1124 kodeksu prawa kanonicznego)
 • Powrót do Kościoła rzymskokatolickiego może być utrudniony
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • fizol apostata(2016-09-11 21:45) Odpowiedz 180

  Instrukcja kościoła to jedno, instrukcja kościoła w Polsce to drugie. Według kościoła w Polsce, potrzeba dwóch świadków a sam kościół utrudnia takie wyjście tak, jak to tylko możliwe. A powrót nie jest utrudniony, wystarczy sę ukorzyć przed kościołem, ksiądz przebaczy i wszystko wróci do normy.

 • lika(2016-09-11 22:54) Odpowiedz 141

  Nie trzeba dokonywać apostazji by doświadczyć sytuacji opisanych w prawie kanonicznym.W niektórych parafiach ,zwłaszcza wiejskich księża katoliccy przeprowadzają selekcję zmarłych na zasadzie -tego pochowam zgodnie z kanonami a tego tylko pokropię i odprawię mszę św.. Do kościoła trumny nie pozwolą wprowadzić pomimo,że zmarły był ochrzczony,przyjął Pierwszą Komunię,otrzymał Sakrament BIERZMOWANIA,zawarł katolicki związek małżeński i z Kościoła ,przed śmiercią,się nie wypisał.Chociaż czasem to może kwestia "co łaski", im większa tym bardziej oko ksiądz przymknie.Nie są to wyssane z palca sytuacje lecz takie ,w których 4 razy uczestniczyłem w realu.

 • Czytelnik(2016-09-12 08:05) Odpowiedz 110

  Księża robią co chcą. Niedawno w Słubicach ( województwo Lubuskie ) proboszcz odmówił pochowania dobrego parafianina. Przyczyna: nie będzie odprawiał mszy przy urnie z prochami. Ceremonia świecka była bardzo piękna i od dzisiaj moi bliscy będą korzystać tylko z usług mistrzów ceremonii świeckiej. Ten pleban nie dostani ani grosza od rodziny i najbliższych. Ceremonii świeckich jest coraz więcej.

 • Niko(2016-09-12 16:29) Odpowiedz 70

  Mnie się udało wypisać z tej organizacji i to bez wizyty u sukienkowego. Co prawda, trwało to aż 6 lat ale jestem wolnym człowiekiem w wieku 70 lat.

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama