statystyki

Obowiązują już nowe zasady potrącania alimentów

autor: Anna Kwiatkowska08.09.2016, 10:27; Aktualizacja: 08.09.2016, 10:40
pieniądze

Świadczeniobiorcy wypłacana będzie pomniejszona emerytura lub renta.źródło: ShutterStock

Dzisiaj weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zmienia ona procedurę potrącania alimentów ze świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych przez ZUS.

Reklama


Reklama


Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wypłacając świadczenia, ma obowiązek pomniejszyć je nie tylko o należności ubezpieczonego wobec samego zakładu, lecz także o zadłużenie wobec osób trzecich. Wystarczy, aby zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o emeryturach i rentach z FUS (dalej: ustawa emerytalna) i innych przepisach dostarczono mu odpowiednie dokumenty. Zakład jest zobowiązany w takim wypadku przekazywać część emerytury lub renty organowi egzekucyjnemu (np. komornikowi) lub samemu wierzycielowi. Sytuacja staje się jednak skomplikowana, gdy świadczenie nie jest zbyt duże, a wierzycieli zgłosiło się kilku. Zgodnie z dotychczasowymi zasadami, jeżeli alimenty miały być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która mogła być potrącona, nie wystarczała na pełne pokrycie egzekwowanych należności, organ rentowy przekazywał potrącone kwoty po uzyskaniu rozstrzygnięcia organu egzekucyjnego, tj. komornika. Do czasu uzyskania tego rozstrzygnięcia kwoty te powinny były pozostawać w depozycie ZUS.

Po zmianie przepisów w takiej sytuacji organ rentowy uiszcza należności na rzecz tego organu egzekucyjnego, który pierwszy dokonał zajęcia, a w razie niemożności ustalenia tego pierwszeństwa, na rzecz organu, który dokonał zajęcia na poczet należności w wyższej kwocie. ZUS ma również obowiązek niezwłocznie zawiadomić o zbiegu egzekucji pozostałe organy egzekucyjne, wskazując datę doręczenia zawiadomień o zajęciach dokonanych przez te organy i wysokość należności, na poczet których zostały dokonane zajęcia. W razie zbiegu egzekucji sądowych ZUS przekazuje potrącone kwoty po uzyskaniu postanowienia wskazującego komornika sądowego właściwego do dalszego prowadzenia egzekucji. Do czasu uzyskania tego postanowienia kwoty te pozostają w depozycie ZUS. Z punktu widzenia świadczeniobiorcy niewiele się jednak zmieni, i tak wypłacane mu będą pomniejszona emerytura lub renta.

Podstawa prawna

Art. 140 ust. 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 887 ze zm.).

Polecany produkt: Emerytury i renty >>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama