statystyki

RPO o pierwszym roku urzędowania: Wiele moich działań przyniosło efekt

02.09.2016, 17:19; Aktualizacja: 02.09.2016, 17:19
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnarźródło: PAP

Działalność RPO nakierowana jest na obywateli – podkreślał Adam Bodnar, podsumowując pierwszy rok sprawowania przez siebie urzędu. Jak ocenił, wiele jego działań przyniosło efekt - zapowiedziano zmiany m.in. przepisów dot. dłużników alimentacyjnych czy porwań rodzicielskich.

Reklama


Reklama


Rzecznik wskazał w piątek na spotkaniu z dziennikarzami, że wnioski do Trybunału Konstytucyjnego, które media zwykle najszerzej relacjonują, to tylko mała cząstka jego działalności, która obejmuje m.in. przyłączanie się do postepowań cywilnych i administracyjnych, składanie kasacji w sprawach karnych czy wszczynanie postępowań na rzecz podmiotów indywidulanych.

"Działalność RPO w maksymalnym stopniu nakierowana jest na obywateli" – podkreślił. Dlatego, jak mówił, zmienił nieco formułę funkcjonowania urzędu, kładąc większy nacisk na spotkania w terenie oraz postępowania będące reakcją na sygnały od organizacji i zwykłych ludzi.

Od listopada ub.r. w biurze RPO działa Program Spotkań Regionalnych. W ramach jego działań rzecznik odwiedził ponad 30 miejscowości w sześciu województwach, odnotowując sygnalizowane problemy prawne, przyjmując indywidualne skargi i udzielając indywidulanych porad.

RPO ocenia, że wiele z działań przyniosło efekt. Wskazał w tym kontekście m.in. zapowiedź zmiany przepisów dotyczących ścigania dłużników alimentacyjnych, skuteczniejszego reagowania w przypadku tzw. porwań rodzicielskich czy uregulowania trybu realizacji prawa do lokalu socjalnego.

Wśród sukcesów rzecznik wymieniał m.in. wprowadzenie minimalnych odległości zabudowań mieszkalnych od farm wiatrowych oraz uznanie, że przepisy, zgodnie z którymi osoba z niepełnosprawnością ma sobie sama załatwić odpowiednio przygotowany samochód na egzamin na prawo jazdy są niekonstytucyjne.

Rzecznik wskazał, że choć wiele z tego, co przedstawił przed rokiem, udało się zrobić, to podkreślił, że przez ostatnie 12 miesięcy pojawiły się nowe wyzwania i problemy. Najpoważniejsze z nich dotyczą - jego zdaniem - kontroli konstytucyjności ustaw przyjmowanych przez parlament.

"RPO jest tym organem państwa, który jak żadne inny rozumie znaczenie niezależnego Trybunału Konstytucyjnego dla tysięcy zwykłych obywateli. To Trybunał jest przecież w Polsce gwarancją dla obywatela, że nie padnie ofiarą nieprzemyślanego, krzywdzącego lub wadliwego prawa" - ocenił Bodnar.

Wśród tematów, których nie udało się załatwić, wymienił m.in. to, że Polska nie zdecydowała się dotychczas na ratyfikację protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. W związku z tym faktem, jak wyjaśniał RPO, polscy obywatele nie mogą skarżyć się do wyspecjalizowanego komitetu, co ogranicza im możliwość dochodzenia swoich praw.

W ubiegłym tygodniu Bodnar powiedział, że żyje z przekonaniem, że ma przed sobą jeszcze cztery lata kadencji na stanowisku RPO, podczas których będzie służył obywatelom najlepiej, jak potrafi. Odniósł się w ten sposób do inicjatywy Instytutu Ordo Iuris, który w internecie zbiera podpisy pod petycją zawierającą apel o jego odwołanie.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • mam ten kraj w tyle(2016-09-02 19:39) Odpowiedz 10

    Zwolnić natychmiast

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama