statystyki

Rzepliński o śledztwie ws. niedopuszczenia sędziów: To bezprawie

29.08.2016, 22:06; Aktualizacja: 29.08.2016, 22:07
Rzepliński śledztwo

20 lipca Prokuratura Regionalna w Katowicach wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego poprzez niedopuszczanie do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm.źródło: newspix.pl

Aktem bezprawia prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński nazwał wszczęcie śledztwa ws. niedopuszczania przez niego do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm. Podkreślił, że wszelkie czynności administracji sądowej są poza jurysdykcją prokuratury.

Reklama


Reklama


20 lipca Prokuratura Regionalna w Katowicach wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego poprzez niedopuszczanie do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm.

W poniedziałek Rzepliński pytany w TVN24, czy prokuratura ma prawo zająć się prezesem, sędzią Trybunału Konstytucyjnego odpowiedział, że nie, chyba że dotyczyłoby to spraw niezwiązanych z funkcja i rolą sędziego, w tym przypadku także prezesa Trybunału.

"Wszelkie czynności administracji sądowej, zarówno orzecznicze, jak i typowo organizacyjne, są poza jurysdykcją prokuratury. O tym wprost rozstrzyga artykuł 10 konstytucji i 173, który mówi - myślę, że wszyscy Polacy znają już ten przepis - że sądy i trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz" - powiedział prezes TK.

Pytany, czy w związku z tym można powiedzieć, że prokurator generalny przekracza swoje uprawnienia, odpowiedział: "Tak można powiedzieć". "Sam akt otworzenia śledztwa, bo nawet nie wiem jak to się nazywa, jest aktem bezprawia" - ocenił Rzepliński. Wcześniej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro komentował, że "prezes TK rości sobie uprawnienia, by mówić, kiedy prokurator może prowadzić śledztwo, a kiedy nie".

Z kolei pytany o trzech sędziów, których nie dopuścił do orzekania, Rzepliński przypomniał, że Kodeks pracy mówi, że osoba kierująca instytucją ma prawo zwolnić od świadczenia pracy pracownika będącego na etacie, jeśli leży to w interesie tej instytucji. Wcześniej kilkakrotnie mówił, że nie może dopuścić do orzekania trzech sędziów TK wybranych przez obecny Sejm, póki nie zostaną zaprzysiężeni trzej sędziowie wybrani zgodnie z konstytucją przez poprzedni Sejm.

Pytany o stawiane mu zarzuty, że zachowuje się jak polityk, odparł: "Jestem pełen pokory wobec prawa, konstytucji i społeczeństwa, któremu służę".

"Jestem prezesem Trybunału; zgodnie z prawem mam prawo, i z tego prawa korzystam w interesie Trybunału, by reprezentować go na zewnątrz, ale to nie jest polityka. Polityka to jest walka o władzę, ja nie walczę o jakąkolwiek władzę" - podkreślił Rzepliński.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • TK - do rozwiązania(2016-08-30 05:14) Odpowiedz 510

  Ignorowanie przy orzekaniu obowiązującej ustawy o TK - to też bezprawie. Ale widać widzenie bezprawia jest u pana Rzeplińskiego selektywne. p.s. Już dogadane, które ustawy się nie podobają panom sędziom najbardziej? Po co sobie głowe zawracać kolejnością wpływu, jak interes własny może ucierpieć w międzyczasie.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • fg(2016-08-30 07:55) Odpowiedz 39

  ile jeszcze będę musiał oglądać i słuchać tego człowieka? kto go wybrał?

 • thhthhh(2016-08-30 07:32) Odpowiedz 39

  zlikwidowac ten PeOwski trybunal razem z ta rzepą !

 • drwal(2016-08-30 09:57) Odpowiedz 23

  Dorżnąć watahę POlszewików, złodziei, aferzystów

 • MówiJakJest(2016-08-30 09:51) Odpowiedz 23

  koniec kadencji Rzeplińskiego za 115 dni

 • sa(2016-08-30 10:27) Odpowiedz 12

  W Państwie Prawa wszystkich obowiązuje prawo w tym i tego Pana -Polityka,sędziego ,prokuratura ,komornika , syndyka, prezesa firmy - nikt nie może stać ponad prawem .Inaczej to jest chaos totalny i powszechne bezprawie , ruina Państwa.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama