statystyki

Zamawiający nie może wyręczać wykonawcy

autor: Sławomir Wikariak29.08.2016, 18:00
Zamawiający nie może wyręczać wykonawcy

Zamawiający nie może wyręczać wykonawcyźródło: ShutterStock

Puste pole w rubryce, która ma stanowić podstawę do oceny ofert w ramach kryterium pozacenowego, nie może zostać uznane za nieistotny błąd. Takiej oferty nie da się poprawić i podlega ona odrzuceniu – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zorganizowała przetarg na usługi telefonii komórkowej. Zgodnie z przepisami nakazującymi stosowanie innych niż cena kryteriów postanowiła oceniać również jakość usługi. Jednym z podkryteriów był czas na aktywowanie usług dodatkowych dla danego numeru. Przygotowujący ofertę firmy T-Mobile pracownicy przeoczyli tę rubrykę i nie podali czasu aktywacji takich usług. Zamawiający uznał to za dyskwalifikujący błąd i odrzucił ofertę. Ponieważ to samo uczynił z ofertą Orange, a cena zaproponowana przez Polkomtela przekraczała jego możliwości, przetarg został unieważniony.

T-Mobile w odwołaniu wniesionym do KIO przekonywało, że puste miejsce w ofercie należy potraktować jako nieistotną omyłkę, którą organizator przetargu powinien poprawić. Skład orzekający doszedł jednak do innych wniosków. Przede wszystkim zwrócił uwagę, że nie podano informacji, która stanowiła podkryterium decydujące o punktacji oferty. Co więcej, miała ona także zostać dołączona do umowy, na podstawie której GDDKiA mogłaby egzekwować od wykonawcy aktywowanie usługi w ustalonym czasie. Przewidziano nawet kary umowne za niedotrzymanie terminów.

Jednocześnie KIO zwróciła uwagę, że nawet gdyby uznać błąd wykonawcy za nieistotną omyłkę, to i tak zamawiający nie mógłby jej poprawić. Nie wie bowiem, jaki czas aktywacji usług dodatkowych zaproponowałaby firma T-Mobile. A pytanie jej o to byłoby uznane za zakazane negocjacje.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane