statystyki

TK: Wiceprezes TK Stanisław Biernat wydał oświadczenie ws. opublikowanych maili

26.08.2016, 14:52; Aktualizacja: 26.08.2016, 15:12
prawo

"Do obowiązków Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego, zleconych przez Prezesa, należy czuwanie nad sprawnością załatwiania spraw w Trybunale. "źródło: ShutterStock

W związku z zamieszczonymi w portalach tvp.info i wPolityce.pl materiałami dotyczącymi korespondencji elektronicznej sędziów Trybunału Konstytucyjnego oświadczam, co następuje:

Reklama


Reklama


- TK informuje:

1. Do obowiązków Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego, zleconych przez Prezesa, należy czuwanie nad sprawnością załatwiania spraw w Trybunale. Wiceprezes monitoruje terminowość przebiegu prac przygotowawczych. Wiadomość e-mailowa wzywająca sędziów do przyspieszenia prac nad projektami orzeczeń, jak ta ujawniona, nie była pierwsza, ani zapewne nie jest ostatnia. Wiadomości takie są adresowane do wszystkich, niektórych lub pojedynczych sędziów.

2. Wiceprezes zwrócił się kilka dni temu do 9 sędziów, czyli do tych, którzy od roku realnie przygotowują merytoryczne orzeczenia w sprawach zawisłych w Trybunale i są w nich sprawozdawcami. Wystarczy sprawdzić dostępne w domenie publicznej nazwiska sprawozdawców w sprawach, w których zostały wydane 23 wyroki w 2016 r. Jak wiadomo, pozostali sędziowie Trybunału ograniczają się do składania zdań odrębnych od wyroków, ale sami projektów wyroków nadających się do orzekania niestety nie przedkładają, mimo kierowanych do nich próśb także przez wiceprezesa Trybunału.

3. W interesie publicznym jest, aby jeszcze w 2016 roku Trybunał wydał jak najwięcej wyroków w doniosłych sprawach, jakie wpłynęły do niego w ostatnich miesiącach. Po wydaniu wyroku w dniu 11 sierpnia 2016 r. w sprawie K 39/16 zostały wyjaśnione podstawy prawne, na jakich funkcjonuje Trybunał, wobec czego nadszedł czas do zintensyfikowania prac nad tymi sprawami.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • antykoleś(2016-08-26 16:53) Odpowiedz 4634

    Tak naprawdę, to należałoby ten zdradziecki trybunał rozgonić na cztery wiatry....

  • P(2016-08-27 09:42) Odpowiedz 2811

    Dawno tek się nie uśmiałem. Najlepszy jest fragment " Wiadomości takie są adresowane do wszystkich, niektórych lub pojedynczych sędziów."

  • czytelnik(2016-08-27 09:31) Odpowiedz 2411

    od ubiegłego roku ciągle tylko TK, a właściwie to jego prezesi, można dojść do wniosku, że nic nie jest tak ważne władne jak TK i jego prezes, po co sejm senat

  • Cyklon(2016-08-27 10:30) Odpowiedz 204

    Może mi ktoś podpowiedzieć gdzie na tej stronie www jest artykuł o wykradzeniu danych 2.000.000 osób przez komorników z Warszawy i Łodzi - temat który nie schodzi z czołówek gazet od 2 dni.

  • m(2016-08-27 21:30) Odpowiedz 1810

    Szok zadufani aroganci!! Cały PEOWSKI skład do wymiany gdyż nie potrafi nawet udawać obiektywizmu

  • Janek(2016-08-27 14:38) Odpowiedz 1512

    Panowie prezesi to swa mentalnosc maja z mrocznych czasow stalinizmu. Manipulacja, zaklamanie i zastraszanie. Czekam na ich szybka emeryture - wtedy wszyscy odetchniemy !!!

  • TK - do rozwiązania(2016-08-28 09:50) Odpowiedz 118

    Ta maile pokazują, czyjego interesu pilnuje TK. W większości, zasiadający tam ludzie, to nie są żadni wybitni prawnicy (z wyjątkami, które można za cały czas istnienia trybunału policzyć na palcach jednej ręki). To ludzie nominowani przez polityków. Te ujawnione maile pokazują dlaczego.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Krzysztof(2016-08-28 12:47) Odpowiedz 92

    AFERA STULECIA!!! Prezes TK pisze maile! Pogania sędziów mimo urlopu, bo dużo pracy przed nimi! ZGROZA!!! ZDRADA!!! KOMUNA!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • ed(2016-08-27 22:23) Odpowiedz 610

    No własnie. ,Do sędziów wybranych przez PIS nie będziemy pisać . Maja w końcu zdanie odrębne to po co ich o coś pytać.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Co zostanie w HISTORII POLSKI ... ? (2016-08-28 09:25) Odpowiedz 615

    Heroiczna OBRONA KONSTYTUCJI przez TK i Prezesa ... przed ZAMORDYZMEM PRAWNYM i ZAMACHEM pełzającym na KONSTYTUCJĘ RP i TK ... przez GURU PIS. Pozostaną też w SMIETNIKU HISTORII ... kolejne GNIOTY prawne NIEUDACZNIKÓW z PIS, które nie uznała cala demokratyczna EUROPA. Quo vadis ... Polsko ?