statystyki

Choroba adwokata to nie powód do odroczenia rozprawy

22.08.2016, 06:59; Aktualizacja: 22.08.2016, 07:08

Skoro pełnomocnik nie został zaskoczony nagłą chorobą w dniu rozprawy, to powinien zapewnić sobie zastępstwo.

W niniejszej sprawie powodowie: A. M., B. M., A. K. i Z. P. w pozwie wniesionym przeciwko Skarbowi Państwa domagali się ustalenia w trybie art. 189 k.p.c., że majątek - grunty leśne należące do J. M. - stanowią współwłasność powodów – spadkobierców mężczyzny.

Sąd okręgowy uznał jednak, że powództwo o ustalenie nie zasługuje na uwzględnienie. Nie uwzględnił też wniosku pełnomocnika powodów o odroczenie rozprawy. Adwokat wystąpił z taką prośbą, bowiem dzień przed rozprawą zachorował. SO uznał jednak, że pełnomocnik powinien zapewnić zastępstwo w przypadku urlopu lub innej przemijającej przeszkody np. choroby, tak aby prowadzone przez niego sprawy nie doznały uszczerbku. Pełnomocnik powodów co prawda dołączył do wniosku o odroczenie rozprawy zaświadczenie lekarskie, jednak nie złożył oświadczenia, że nie był w stanie zapewnić zastępstwa substytucyjnego. I to zaważyło na decyzji sądu.

Apelację od tego wyroku wniosły powódki A. K. oraz Z. P. Argumentowały m.in., że nieodroczenie rozprawy, pomimo złożenia zaświadczenia od biegłego lekarza sądowego, poświadczającego niemożność stawiennictwa pełnomocnika, pozbawiło je prawa do obrony.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane