statystyki

Bezpieczeństwo: Wymagania dla zabawek bezpośrednio z dyrektywy

autor: Piotr Szymaniak18.08.2016, 07:34; Aktualizacja: 18.08.2016, 09:13
W nowym rozporządzeniu, którego projekt trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych, zostały określone wymagania dla zabawek, procedury określeń zgodności, zakres dokumentacji technicznej czy sposób oznakowania produktów

W nowym rozporządzeniu, którego projekt trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych, zostały określone wymagania dla zabawek, procedury określeń zgodności, zakres dokumentacji technicznej czy sposób oznakowania produktówźródło: ShutterStock

Z uwagi na często zmieniające się unijne normy dotyczące szczególnie szkodliwych substancji w zabawkach nieustannie trzeba też nowelizować odnoszące się do nich krajowe wymagania.

Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE w sprawie bezpieczeństwa produktów dla dzieci nowelizowano w ostatnich latach aż ośmiokrotnie. Dlatego w nowym rozporządzeniu ministra rozwoju w sprawie wymagań dla zabawek nie będzie już wykazu substancji szkodliwych.

Projekt nie zawiera np. listy specyfików zapachowych, których nie mogą zawierać zabawki, by nie powodowały alergii (listy tych dozwolonych też nie ma). Przedsiębiorcy na próżno szukać będą również wykazuzwiązków, których można używać w produktach przeznaczonych dla dzieci do lat trzech. Zamiast tego rozporządzenie będzie odsyłać producentów czy importerów wprost do odpowiednich załączników do dyrektywy TSD (Toys Safety Directive).

Oznacza to z jednej strony, że nie trzeba będzie za każdym razem, kiedy zmieniają się w szczegóły w dyrektywie, zmieniać krajowego rozporządzenia. Z drugiej strony przedsiębiorcy wprowadzający zabawki na rynek muszą uważniej śledzić zmiany prawa unijnego.

W nowym rozporządzeniu, którego projekt trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych, zostały określone wymagania dla zabawek, procedury określeń zgodności, zakres dokumentacji technicznej czy sposób oznakowania produktów. Zdecydowana większość z tych zapisów stanowi jednak powtórzenie regulacji obowiązujących na podstawie aktualnego rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek. Wyjątek stanowią właśnie zmiany w załącznikach do dyrektyw, do których odnoszą się nowe przepisy.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane