statystyki

EPW: Sprzedaż nieruchomości bezpieczniejsza

autor: Anna Krzyżanowska11.08.2016, 07:18; Aktualizacja: 11.08.2016, 07:41
dom, nieruchomość

Nowe rozwiązanie w ocenie rejentów znacznie przyspieszyło również procedury uruchamiania kredytów mieszkaniowychźródło: ShutterStock

Od 1 lipca w elektronicznym postępowaniu wieczystoksięgowym (EPW) złożono już ponad 100 tys. wniosków o wpis w księdze wieczystej.

Reklama


Reklama


Na podstawie działających od ponad miesiąca przepisów notariusze, komornicy i naczelnicy urzędów skarbowych, działający jako organ egzekucyjny, składają te wnioski za pośrednictwem specjalnego systemu teleinformatycznego. To usprawnienie miało m.in. ukrócić praktyki polegające na kilkukrotnej sprzedaży tej samej ziemi lub mieszkania różnym nabywcom przez nieuczciwych sprzedawców.

– Jeszcze do niedawna od momentu, kiedy zawarta była umowa sprzedaży określonej nieruchomości, do momentu wpisu w księdze wieczystej mijały 3, 4 dni. To oznaczało, że tak naprawdę nieruchomość mogła być przedmiotem obrotu nawet kilkakrotnie – wskazywał wczoraj Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości prezentując dane z EPW.

– Teraz, dokonując czynności notarialnej, praktycznie natychmiast po jej zakończeniu możemy umieścić wzmiankę w księdze wieczystej – wyjaśniał Jacek Wojdyło, wiceprezes Krajowej Rady Notarialnej.

Nowe rozwiązanie w ocenie rejentów znacznie przyspieszyło również procedury uruchamiania kredytów mieszkaniowych. Resort sprawiedliwości zapewnia natomiast, że mniej pracy mają też sądy. Część danych zawartych we wnioskach o wpis może być bowiem automatycznie przeniesiona do księgi wieczystej, a sam wniosek trafia do sądu w postaci sformalizowanej i ustrukturyzowanej, co ułatwia pracę. Dotychczas wniosek był bowiem formułowany w sposób swobodny, jako część aktu notarialnego. Po przekazaniu go do sądu trzeba było dopiero zidentyfikować zmiany i wprowadzić je do księgi.

Sukces systemu cieszy tym bardziej, że jego start nie należał do najłatwiejszych. Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 218), która powoływała go do życia, zakładała, że e-wpisy zaczną funkcjonować już 1 kwietnia 2016 r. Tę datę następnie zmieniono na 8 września, by ostatecznie wyznaczyć start na 1 lipca.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • N(2016-08-11 12:42) Odpowiedz 70

    Rzetelność tego artykułu pozostawia wiele do życzenia... Jestem zmuszony korzystać z tego systemu. Niestety - wbrew zapewnieniom Pana Wiceministra, system wcale nie działa (jak około 10 dni temu), lub rejestracja udaje się dopiero po 2-3 godzinach prób. Powoduje to całkowity paraliż i dezorganizację pracy, a zgodnie z rozporządzeniem, mamy obowiązek złożyć ten wniosek najpóźniej do końca tego samego dnia. Pytanie, jak? Samo wprowadzenie wniosku do systemu (przy założeniu, że system działa) trwa niekiedy o wiele dłużej, aniżeli sama umowa. Wprowadzane są informacje, które Sąd i tak później powiela po otrzymaniu wypisu, Po co? Użycie słowa "sukces" uważam za duże nadużycie...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama