statystyki

Kiedy niemożliwe staje się możliwe

autor: Maciej Bobrowicz09.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 09.08.2016, 06:53
Maciej Bobrowicz

Maciej Bobrowicz, radca prawny, mediator gospodarczy i sądowy, prezes KRRP w latach 2007–2013źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Materialy prasowe

Czeka nas długa droga przekonywania do mediacji. Ale jeśli naprawdę ma nastąpić istotna zmiana, mediacja powinna znaleźć się w programie studiów, bo przyszli prawnicy i przedsiębiorcy nie mogą dowiedzieć się o niej z gazet - pisze r. pr. Maciej Bobrowicz.

Przyciągnął mnie tytuł publikacji „Sędziowie powinni rozstrzygać tylko najważniejsze spory” (Prawnik z 26 lipca 2016 r.). Pomyślałem, że to artykuł o brytyjskim wymiarze sprawiedliwości. A kiedy okazało się, że to wywiad z sędzią Rafałem Puchalskim zapowiadającym, że będzie „zajmować się wdrożeniem mediacji”, uważa ją bowiem za jedyny skuteczny sposób na załatwienie rosnącej lawiny spraw sądowych, stwierdziłem, że tak entuzjastycznych słów na temat mediacji padających z ust urzędnika Ministerstwa Sprawiedliwości chyba jeszcze nie słyszałem. To po pierwsze.

Po drugie: wiadomo, że w Sejmie znajduje się ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Będzie miała ona zastosowanie do krajowych i transgranicznych sporów dotyczących zobowiązań wynikających z umów sprzedaży lub innych umów zawieranych z konsumentami przez przedsiębiorców mających siedzibę w Polsce – w przypadku nieuwzględnienia reklamacji złożonej przez konsumenta przedsiębiorca będzie musiał poinformować go o możliwości mediacji (i innych sposobach rozwiązania sporu) oraz zadeklarować, czy wyraża na nią zgodę.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane