statystyki

PiS chce zlikwidować przywileje i wynagrodzenia dla sędziów TK w stanie spoczynku

05.08.2016, 08:10; Aktualizacja: 05.08.2016, 12:20
Według rozmówców PAP, obecni i przyszli sędziowie TK nie będą otrzymywać uposażenia po przejściu w stan spoczynku

Według rozmówców PAP, obecni i przyszli sędziowie TK nie będą otrzymywać uposażenia po przejściu w stan spoczynkuźródło: Wikimedia Commons

Klub PiS pracuje nad zmianą w przepisach, która ma doprowadzić do ograniczenia przywilejów sędziów Trybunału Konstytucyjnego, m.in. mogą oni zostać pozbawieni uposażenia po przejściu w stan spoczynku lub może ono zostać znacząco ograniczone.

Reklama


Reklama



Jak dowiedziała się PAP w kierownictwie klubu PiS i w kierownictwie partii, trwają zaawansowane prace nad projektem - jak mówią politycy PiS - "debizantyzującym" Trybunał Konstytucyjny.

Informacje te potwierdził w rozmowie z PAP wicemarszałek Sejmu i szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński. "Podobnie jak w przypadku spółek Skarbu Państwa, odpraw i wynagrodzeń dla ich prezesów, które radykalnie ograniczyliśmy, zamierzamy też zmniejszyć przywileje sędziów TK" - powiedział Brudziński.

Jak stwierdził, przywileje sędziów Trybunału są obecnie zbyt "wygórowane".

Według rozmówców PAP, zgodnie z projektowanymi zmianami, nad którymi pracuje PiS, obecni i przyszli sędziowie TK mają oni nie otrzymywać uposażenia po przejściu w stan spoczynku.

Jak powiedział Brudziński, nie jest jeszcze ostatecznie przesądzone, czy sędziowie zostaną całkowicie pozbawieni uposażenia, czy zostanie ono znacząco ograniczone. "Ścierają się dwie koncepcje. Zobaczymy jakie rozwiązanie znajdzie się w ostatecznym kształcie projektu" - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu.

Sędziowie TK mają ponadto zostać pozbawieni możliwości dodatkowej pracy poza Trybunałem, m.in. na uczelniach wyższych.

Przygotowywany przez PiS projekt zmian w przepisach ma też pozbawić sędziów możliwości korzystania ze środków na asystentów, a także ma zlikwidować możliwość pobierania niektórych dodatków funkcyjnych.

"To się wpisuje w koncepcję taniego państwa. Trwają prace nad projektem, który niebawem zgłosi klub PiS" - powiedział PAP jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Art. 40 ustawy o TK z czerwca 2015 r. - którą TK stosuje dziś jako podstawę swej działalności - stanowi, że w przypadku przejścia w stan spoczynku albo przeniesienia w stan spoczynku sędziemu Trybunału przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia, które ostatnio pobierał.

"Sędziemu Trybunału w stanie spoczynku przysługuje uposażenie w wysokości 75 proc. ostatnio pobieranego wynagrodzenia miesięcznego z wyłączeniem dodatku funkcyjnego. Uposażenie to jest waloryzowane stosownie do zmian wynagrodzenia zasadniczego sędziów Trybunału" - głosi ponadto ten artykuł.

Nowa ustawa o TK z 22 lipca br. stanowi, że "sędzia Trybunału po zakończeniu swojej kadencji przechodzi w stan spoczynku". Nie ma w niej takiego zapisu, jak w art. 40. ustawy z 2015 r. Wchodzi ona w życie 16 sierpnia. 11 sierpnia TK ma wydać wyrok co do jej konstytucyjności.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • XXYYZZ(2016-08-05 10:45) Odpowiedz 7112

    Ale bez emocji, a z zasadą logiki, to który jeszcze zawód/stanowisko pozwala zachować przywileje i apanaże w okresie emerytury? Sędziowie to kasta współczesnych faraonów, którzy korzystają z prawa ustanowionego przez siebie. Reguły prawa powinny być egalitarne, a nie elitarne! I tu się - WYJĄTKOWO - z PiS zgadzam!

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • antykoleś(2016-08-05 12:26) Odpowiedz 5217

    Bardzo dobry [pomysł, bo to niegodziwe, po 9 latach mieć 75 % z 25.000 zł i na dodatek jeszcze etat na uczelni, lub wielu uczelniach....

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • htdthj(2016-08-05 09:38) Odpowiedz 5024

    a żona prezydenta dożywotnio kaska za nic :))

  • thadde(2016-08-05 12:32) Odpowiedz 499

    Które ugrupowanie zadeklaruje likwidację wszystkich przywilejów rozmaitych grup społecznych zyska mój głos w najbliższych wyborach. Dość świętych krów.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Luk(2016-08-05 09:24) Odpowiedz 4731

    "To się wpisuje w koncepcję taniego państwa. Trwają prace nad projektem, który niebawem zgłosi klub PiS" - powiedział PAP jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości. Nie, to się wpisuje w koncepcję dziadowskiego, mściwego państwa, które za nic ma prawo i obywateli. Liczy się koryto, a jak ktoś nam przeszkadza "rządzić", to niech liczy się z konsekwencjami. Takie tanie państwo, że co chwilę Rydzyk dostaje miliony złotych, liczba urzędników bije wszelkie rekordy, a dług rośnie najszybciej w historii. Jakby tego było mało to oszuści w SKOKach nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za miliardowe straty, za które płacą wszyscy obywatele posiadający oszczędności w bankach.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • marysia(2016-08-05 12:35) Odpowiedz 4322

    Prawidłowe działanie. POgonić to badziewie!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • yf(2016-08-05 09:41) Odpowiedz 4125

    Dzisiaj TK jutro Sądy Rejonowe, pojutrze gorszy sort

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • piotr(2016-08-05 14:23) Odpowiedz 397

    Ograniczyć te niczym nieuzasadnione przywileje wszystkim pozostałym sędziom oraz przede wszystkim kaście prokuratorskiej (40- latki w stanie spoczynku z wielotysięcznymi poborami!)

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • dsf(2016-08-05 09:45) Odpowiedz 3511

    A zaraz potem pojawią się szemrane propozycje dla sędziów TK. "Jak będziesz ładnie orzekał, to może później znajdzie się miejsce w jakiejś radzie nadzorczej, a jak nie to emeryturka. Lojalnych władza potrafi podnieść nawet z pozycji leżącej na korytarzu w hotelu poselskim. Pytanie tylko, czy w naszym kraju potrzebni są jeszcze odważni sędziowie.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • niewolnicy a godność(2016-08-05 15:25) Odpowiedz 329

    Najwyzsza pora. Zaraz bedzie dziki wrzask sedziowskich swin, ze to lamanie prawa, ze prawo nie dziala wstecz, ze jak sie przyjmowali do sadu to mieli te przywileje zagwarantowane.... Ale ci sami sedziowie z TK klepneli, ze pracujacym niewolnikom, mozna odebrac ich pra.wo do emerytury w wieku 60 lat. W przypadku niewolnikow prawo moze dzialac wstecz. Tylko uprzywilejowanym nie wolno zabierac przywilejow. Kolejna dobra decyzja PiSu. Ta partia bedzie rzadzic nie 4, nie 8, ale jak dobrze pojdzie to i 12 lat. I to nie na zasadzie dyktatury, ale po prostu bedzie wybierana w demokratycznych wyborach przez ludzi, ktorzy wreszcie zaczynaja odzyskiwac godność

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • jur(2016-08-05 14:29) Odpowiedz 327

    prawnicy z naukowym dorobkiem powinni orzekać w Trybunale Konstytucyjnym BEZPŁATNIE; powinno to być dla nich zajęciem prestiżowym i kontynuacją działalności uniwersyteckiej lub podobnej. To samo w stosunku do asystentów tychże sędziów (którzy nota bene cała robotę prawniczą odwalają ). Natomiast obecne przywileje na przykład w postaci wynagrodzenia po ustaniu funkcji/kadencji w ogóle są nie na miejscu.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Inspektor Pracy(2016-08-05 16:55) Odpowiedz 306

    Skarżą się ?---------------------------------------------------------------:..tego to chyba nic nie przebije: Polskie narodowe najPOdlejsze złodziejstwo --Tylko poniżej opiszę (Komu faktycznie się chce czytać , aż co niewiarygodne 9 przykładów) w jednej Ustawie POdmostowej złamania Konstytucji RP, oraz jak to działanie uzasadnił Sędzia TK i następnie Tusk . -Dlaczego tego nie chcieli widzieć w Trybunale jak orzekali?: Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;: 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1999, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedn rozporządz zaliczanych do tych warunków. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na rok 1999 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu wtym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRLu nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w elektrowni -niema ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUSie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy POdatek”” …....Na to wszystko Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy. Potem Wam i Im dołożył jeszcze bez konsultacji społecznych i Vacatio legis co tez klepnęły Trybunalskie Wykształciuchy jeszcze dwa lata do wieku emerytalnego chociaż na odmianę też ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tych szkodliwych. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Jak do tego dodamy ,że „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą-- a wszystko to o czy przypominam ponownie klepnął ten dyspozycyjny Trybunał Wykształciuchów na prawie Machiavellego „„PRZYJMOWANIE TAKICH ROZWIĄZAŃ PRAWNYCH, które jego zdaniem będą najlepiej służyły realizacji tych celów politycznych. […] nawet jeżeli można mieć wątpliwości, czy unormowanie to było najlepsze z możliwych . …....

  • K.P.(2016-08-05 14:51) Odpowiedz 276

    Najwyższa pora. Jest czas pracy i czas odpoczynku. Przysłowiowy Kowalski idzie na emeryturę, bez znaczenia jakie miał stanowisko w pracy zawodowej. Skończyć ze świętymi krowami.............................

  • A zaczęło się ...(2016-08-05 09:59) Odpowiedz 278

    .... od służb specjalnych ... dalej będą sędziowie i prokuratorzy, milicja, wojsko, kacyki i szeregowi partyjni, mający dyplomy i matury sprzed 1990 roku, urodzeni przed tym rokiem a następnie ich potomni do trzeciego pokolenia. Powodzenia w następnych wyborach !

  • nina(2016-08-05 14:41) Odpowiedz 248

    POPIERAM takie działanie PIS-u choć na nich nie głosowałam

  • A CHOCHOŁY z PIS ... tanczą jak Im zagra CYSORZ (2016-08-05 10:51) Odpowiedz 2335

    "JAK NIE KIJEM, TO PAŁĄ" ... typowa reakcja Neo-BOLSZEWIKÓW z PIS na działania TK. Dotychczasowy TK RP z Prezesem prof. Rzeplińskim na czele ... przejdą do HISTORII POLSKI jako OBROŃCY Konstytucji RP przed DYKTATORSKIMI zapędami małych NIEUDACZNIKÓW z PIS, którzy wcześniej, czy później znajdą swoje miejsce na ... SMIETNIKU HISTORII

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • wawaw(2016-08-05 13:30) Odpowiedz 222

    prawo do emerytury uprzywilejowanej powinno być odbierane po sądowym wyroku za korupcję przestępstwa.....