statystyki

Zbyt duża wiedza szkodzi konkurencji

autor: Sławomir Wikariak05.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 05.08.2016, 06:51

Firma, która przygotowała opracowania wykorzystywane przy realizacji zamówienia, ma przewagę nad pozostałymi startującymi w przetargu. Dlatego podlega wykluczeniu.

TEZA

Wykonawca, który opracował dokumentację wykorzystaną następnie przez zamawiającego, może dysponować informacjami pozwalającymi mu lepiej oszacować koszty realizacji zamówienia i dzięki temu mieć przewagę nad konkurentami. Zwłaszcza gdy dokumentacja ta nie jest dołączona do specyfikacji i dostęp do niej będzie możliwy dopiero po wygraniu przetargu.

STAN FAKTYCZNY

Województwo pomorskie ogłosiło przetarg na usługi wsparcia przy przygotowaniu i realizacji programu informatyzacji służby zdrowia. Jedną z ofert złożyła w nim firma będąca w grupie kapitałowej z inną spółką, która z kolei wcześniej pomagała w przygotowaniu studium wykonalności i wniosku o dofinansowanie z funduszy europejskich tego projektu. Ponieważ członkiem zarządu obu firm, a jednocześnie udziałowcem, jest jeden mężczyzna, to zamawiający uznał, że ma on dostęp do wcześniej przygotowanych dokumentów. To zaś prowadzi do zachwiania konkurencji. Dysponując informacjami, które nie są znane innym przedsiębiorcom, może on bowiem lepiej skalkulować ofertę. Z tego powodu zamawiający sięgnął po art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. 2015 r. poz. 2164 ze zm.) i na tej podstawie wykluczył wykonawcę z przetargu (od 28 lipca 2016 r. obowiązuje znowelizowana ustawa, w której analogiczny przepis znajduje się w art. 24 ust. 1 pkt 19 p.z.p.).


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane