statystyki

HFPC o procesie drukarza z Łodzi: Ziobro wywiera nacisk na niezawisłość sądu

02.08.2016, 17:06; Aktualizacja: 02.08.2016, 17:06
Ponad tydzień temu Ziobro ocenił, że wyrok nakazowy łódzkiego sądu - skazujący na 200 zł grzywny pracownika prywatnej drukarni - jest niebezpiecznym precedensem.

Ponad tydzień temu Ziobro ocenił, że wyrok nakazowy łódzkiego sądu - skazujący na 200 zł grzywny pracownika prywatnej drukarni - jest niebezpiecznym precedensem.źródło: newspix.pl

Jako próbę wywierania nacisku na chronioną konstytucyjnie niezawisłość i niezależność sądownictwa można odbierać oświadczenie wobec konkretnego wyroku, publikowane na oficjalnej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości - uznała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Reklama


Reklama


Tak HFPC oceniła oświadczenie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry z końca lipca w sprawie o wykroczenie przeciw pracownikowi drukarni, który odmówił - z powodu swych przekonań - wykonania usługi zleconej przez jedną z fundacji LGBT.

Ponad tydzień temu Ziobro ocenił, że wyrok nakazowy łódzkiego sądu - skazujący na 200 zł grzywny pracownika prywatnej drukarni - jest niebezpiecznym precedensem. "Burzy wolność myśli, przekonań i poglądów, a także swobodę gospodarczą, polegającą na dowolności transakcji. Stawia w uprzywilejowanej pozycji Fundację reprezentującą środowiska mniejszości seksualnych, a łamie wolność sumienia pracownika, który ma prawo nie popierać homoseksualnych treści" - uznał minister.

Według ministra "sądy są zobowiązane strzec konstytucyjnej wolności sumienia, a nie ją łamać". "Mają stać na straży praw i wolności obywateli, w tym także wolności działalności gospodarczej, a nie narzucać im przymus. Żadne ideologiczne racje nie uzasadniają naruszania tych fundamentalnych zasad" - dodał. Dlatego, ze względu na "konieczność ochrony interesu społecznego i podstawowych wolności obywatelskich", Ziobro zdecydował o przystąpieniu przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi do postępowania przed sądem w Łodzi. Celem jest "obiektywne rozpatrzenie złożonego wniosku o ukaranie, mając na względzie zasady wolności sumienia i zdrowego rozsądku" - napisał.

Po tym Prokuratura Okręgowa w Łodzi zgłosiła udział w tym postępowaniu.

HFPC zwróciła uwagę, że w ostatnich miesiącach politycy "coraz częściej negatywnie wypowiadają się na temat sądownictwa, poszczególnych sędziów czy też postępowań sądowych". Przypomniała o "standardach międzynarodowych ujętych w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, m.in. w wyroku w sprawie Garlicki przeciwko Polsce". "W tym wyroku ETPC wskazał na istniejący po stronie najwyższych urzędników państwowych, w szczególności tych odpowiedzialnych za organy ścigania oraz wymiar sprawiedliwości, obowiązek wykazywania szczególnej ostrożności przy formułowaniu jakichkolwiek wypowiedzi na temat toczących się postępowań karnych" - dodano.

"Wygłaszanie takich stanowisk mogłoby zostać odebrane jako wskazówka co do określonego rozstrzygnięcia" - głosi oświadczenie HFPC. Według niej, "tego typu wypowiedź nie powinna mieć miejsca w społeczeństwie, które szanuje zasady demokratycznego państwa prawnego i trójpodziału władz".

Wyrok nakazowy zapadł 21 czerwca. Sąd uznał m.in., że kto "umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny" i nakazał pracownikowi zapłacić 200 zł na rzecz Skarbu Państwa za takie wykroczenie. Obwiniony wniósł sprzeciw od tego wyroku, co oznacza, że przestał on obowiązywać - postępowanie toczy się od początku.

Wniosek o ukaranie złożył VI Komisariat Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, a postępowanie wyjaśniające w tej sprawie policja prowadziła z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak oceniał Paweł Knut, prawnik z Kampanii Przeciw Homofobii prowadzący sprawę, ten wyrok to dowód "że mimo wyłączenia w tzw. ustawie równościowej możliwości ochrony przed nierównym traktowaniem ze względu na orientację seksualną w dostępie do usług, istnieją inne środki ochrony prawnej, które pozwalają skutecznie przeciwdziałać dyskryminacji osób LGBT".

"Niczym nieuzasadniona akcja propagandowa Kampanii Przeciw Homofobii, podjęta na podstawie pozbawionego już mocy wyroku nakazowego, ma na celu zastraszanie przedsiębiorców i pracowników korzystających ze swych konstytucyjnie gwarantowanych wolności" - uznał wcześniej Instytut Ordo Iuris. Według niego, niepokojące jest "niezwykle aktywne zaangażowanie RPO" w tej sprawie.

"Drukarze nie mają, jak to sobie załatwili lekarze, wpisanej w ustawie klauzuli sumienia. I nic im nie pozwala na obchodzenie obowiązującego prawa" - komentowała sprawę sędzia Irena Kamińska, prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • babb(2016-08-02 17:16) Odpowiedz 55

  Mi sumienie nie pozwala płacić podatków na bandytów z pisu i kler. Uważam ich za bardziej szkodliwych niż transwestytów czy transseksualistów.

 • logiczny(2016-08-03 07:58) Odpowiedz 31

  To nie jest kwestia tylko sumienia. Dane o drukarni są z reguły umieszczane na materiałach drukowanych. Tak więc, jakaś firma może nie chcieć - z czysto biznesowego punktu widzenia - być z kimś kojarzona. Jeśli prowadzisz elegancką restaurację, to nie wpuścisz rodziny w kostiumach kąpielowych. Dyskryminacja? Niby tak. Ale ... prowadzisz swój biznes i Ty decydujesz o jego wizerunku ...

 • don don syn dona(2016-08-03 07:40) Odpowiedz 21

  "Drukarze nie mają, jak to sobie załatwili lekarze, wpisanej w ustawie klauzuli sumienia. I nic im nie pozwala na obchodzenie obowiązującego prawa" - brak zapisu nie oznacza, że drukarze nie maja sumienia ! Okazuje się, że zdaniem sądu sumienie to nie jest uniwersalna wartość przyrodzona każdemu człowiekowi tylko wymyślona przez lekarzy i tylko ich obowiązujaca bo zapisana w ustawie o nich ! Sądy, które orzekają w oderwaniu od hierarchii wartości swojego Suwerena, zapisanej wprost w Konstytucji i umowach międzynarodowych, nie maja kwalifikacji do sądzenia a ponadto łamią prawo i powinny zostać zweryfikowane !

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • antykoleś(2016-08-03 10:22) Odpowiedz 12

  Wypowiedż Kamińskiej skandaliczna. Kobieta chyba rozum straciła albo kieruje się złą wolą. Od kiedy to prywatny przedsiębiorca jest zobowiążany z kim będzie zawierał umowy? Ona wie, że istnieje coś takiego jak kodeks cywilny??? Po czymś takim myślę, że dobrą zmianą byłaby powszechna weryfikacja sędziów wszystkich szczebli. Jeżeli nie ma w sądach komuchów, to bezwzględnie należy stamtąd przepędzić głupców.

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama