statystyki

Tajemnica rodzinna i podpis w zamian za milczenie

autor: Ewa Maria Radlińska01.08.2016, 07:05; Aktualizacja: 01.08.2016, 07:08

Pokwitowanie nie korzysta z domniemania prawdziwości zawartych w nim oświadczeń, wobec czego osoba mająca w tym interes prawny może twierdzić i dowodzić, że jego treść nie odpowiada rzeczywistości.

Sprawa dotyczyła małżeństwa, które było razem od 25 lat. W dacie ślubu w 1991 r. kobieta była w zaawansowanej ciąży. Po narodzinach syna wyjawiła mężowi, że może on nie być ojcem dziecka. To wyznanie doprowadziło do rozstania pary. Po kilku miesiącach wrócili jednak do siebie i żyli dalej do 2010 r. Kwestia niepewności dotyczącej ojcostwa znacząco ważyła na relacjach małżonków, aczkolwiek nigdy nie podjęli działań by to jednoznacznie ustalić. Traktowali to jako tajemnicę skrywaną przed synem. Do czasu, gdy mężczyzna nie wpadł na pewien pomysł.

Propozycja nie do odrzucenia

W 2010 r. po nagłej i niespodziewanej kłótni mężczyzna wyprowadził się z domu i zamieszkał za zgodą leśniczego w leśniczówce. Żona podejrzewała, że wyprowadzka męża może mieć związek z inną kobietą, ale nie miała na to dowodów. Przez pierwsze trzy miesiące po rozstaniu mężczyzna przekazywał żonie kwotę 500 zł miesięcznie na syna. W styczniu 2011 r. zaproponował jej zaś przekazanie kwoty 89.500 zł tytułem przyszłych - do dnia uzyskania przez syna pełnoletniości - alimentów. Kobieta nie zastanawiała się wówczas skąd mąż posiada środki pieniężne w takiej wysokości. Udała się jedynie do prawnika, by pomógł jej sporządzić treść pokwitowania dla przyjęcia gotówki. Podpisała pokwitowanie pomimo tego, że nie otrzymała od męża deklarowanej kwoty. Zapewniał jednak, że w najbliższym czasie zapłaci. Gdyby zaś nie podpisała pokwitowania zagroził, że poinformuje syna o przeszłości jego matki, której wynikiem była ciąża i fakcie, że nie jest jego ojcem.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane