statystyki

Unijni adwokaci nie uciekną przed VAT

autor: Mariusz Szulc01.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 01.08.2016, 06:50

Profesjonalni prawnicy świadczący usługi „pro bono” muszą płacić podatek od towarów i usług. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Sprawa dotyczyła wprawdzie przepisów belgijskich, ale z uwagi na ujednolicenie reguł dotyczących VAT we wszystkich krajach unijnych ma ona ogromne znaczenie również dla Polski.

Do końca 2013 r. belgijscy prawnicy w ogóle nie płacili podatku od wartości dodanej. Pozwalał im na to krajowy przepis, który wprawdzie naruszał ogólne reguły unijne, ale było to zgodne z art. 371 unijnej dyrektywy VAT, który przewidywał wyjątki od reguł ogólnych. W 2014 r. Belgia zdecydowała się na zmianę regulacji. W efekcie tamtejsi przedstawiciele palestry muszą płacić VAT według stawki podstawowej (21 proc.). Podwyżka została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego, ale ten uchylił się od udzielenia odpowiedzi. W zamian skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE.

TK spytał, czy opodatkowanie usług prawniczych jest zgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka z 1950 r. i Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych z 1966 r. Z obu tych dokumentów wynika powszechne prawo do uzyskania porady prawnej, sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy, skorzystania z pomocy obrońcy, nawet jeśli dana osoba nie ma na to pieniędzy. Chodziło też o to, czy wsparcie świadczone przez adwokatów może być uznana za wolną od VAT usługę opieki i pomocy społecznej (w rozumieniu art. 132 ust. 1 lit. g unijnej dyrektywy) lub inną działalność instytucji społecznych objętą obniżoną stawką VAT (na podstawie poz. 15 załącznika nr 3 do unijnej dyrektywy). Padło też pytanie, czy Belgia mogłaby wprowadzić choć częściową preferencję dla adwokatów działających w ramach krajowego systemu pomocy prawnej.

W sprawie wypowiedziała się rzecznik generalna TSUE Eleanor Sharpston. Jej zdaniem Belgia miała prawo utrzymać zwolnienie z VAT dla usług prawnych, ale skoro z niego zrezygnowała, to nie może go ponownie wprowadzać, chociażby w formie ograniczonej.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane