statystyki

Nadzwyczajny Kongres Sędziów: Wszyscy sędziowie zaproszeni. Politycy też

autor: Małgorzata Kryszkiewicz01.08.2016, 16:30
Doktor Krystian Markiewicz, sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”

Doktor Krystian Markiewicz, sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”źródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Nie mamy bezpośredniego wpływu na to, jakie decyzje podejmą rządzący. Możemy jedynie apelować, przestrzegać, pokazywać zagrożenia, tłumaczyć konsekwencje - uważa doktor Krystian Markiewicz, sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Reklama


Reklama


3 września ma się odbyć Nadzwyczajny Kongres Sędziów. Czy to pierwsze tego typu wydarzenie?

Tak. To będzie precedens. Wcześniej były co prawda zwoływane dwa zwyczajne kongresy sędziów (w 1999 i 2008 r.) oraz sądów rodzinnych czy gospodarczych. Jak dotąd jednak nie było takiego wydarzenia jak to, o którym mówimy. Teraz każdy sędzia indywidualnie, niezależnie od tego, w jakim sądzie orzeka czy też jest w stanie spoczynku, czy na delegacji, może wziąć udział w kongresie. Wystarczy wysłać zgłoszenie na adres kongres.sedziow@iustitia.pl. Istotne jest również to, że organizatorami kongresu będą – wspólnie z Krajową Radą Sądownictwa – aż cztery stowarzyszenia sędziowskie. Oprócz Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” trudu zorganizowania kongresu podjęły się także stowarzyszeni: Themis, Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Sędziów Rodzinnych „Pro Familia”.

Co takiego się stało, że zwołano ten kongres?

Powodem są zmiany proponowane lub już przeprowadzane przez obecną władzę. Na pewno bardzo istotnym tematem będzie decyzja prezydenta co do niepowołania na urząd sędziego 10 kandydatów przedstawionych przez Krajową Radę Sądownictwa. Nasze stowarzyszenie stoi na stanowisku, że prezydent, jako strażnik konstytucji, w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych wypadkach może nie uwzględnić wniosku KRS. Uważamy jednak, że w takich przypadkach głowa państwa powinna raczej zwrócić się do rady o to, aby ponownie rozważyła sprawę, niż wydawać postanowienie o odmowie powołania. Naszym bowiem zdaniem arbitralna decyzja prezydenta o odmowie powołania sędziów powoduje, że proces nominacji staje się mniej transparentny i bardziej podatny na wpływy polityczne. Na kongresie chcemy też dyskutować o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego, jednak nie tylko. Pojawi się bowiem również wątek dotyczący niezależności sądów i niezawisłości sędziów w świetle planowanych zmian w regulacjach prawnych dotyczących sądów powszechnych, administracyjnych i Sądu Najwyższego. Co niezwykle ważne, dyskutować też będziemy nad propozycją, by nadzór administracyjny nad sądami przekazać I prezesowi Sądu Najwyższego.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • SSR(2016-08-01 16:37) Odpowiedz 1517

    nie przyjadę. Szanuję Suwerena, Szanuję Polaków

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • permanentny(2016-08-01 20:43) Odpowiedz 1213

    No proszę,jak się szykują, jak się bronią,jak sie przyzwyczaili,ze są nietykalni.A przecież nic groźnego się nie dzieje, tylko rząd chce im zwiększyć dyscyplinę pracy hahah! I słusznie,że chce im zwiększyć dyscyplinę pracy i powinien ich karać za opieszałość, za rozciąganie spraw łatwych, i karać karami finansowymi za nieróbstwo! Brawo PiS!

  • Pogonić to tałatajstwo?(2016-08-01 18:15) Odpowiedz 1115

    Zreformować wymiar sprawiedliwości w Polsce od zera, oparty na nowych sędziach, a starym kopa w tyłek i na bruk?

  • TvKB(2016-08-01 21:30) Odpowiedz 810

    Zamiast stosować obowiązujące prawo, to zachciewa się wspóldecydowania w stanowieniu prawa. To stoi w sprzeczności z trójpodziałem władzy, nieprawdaż? Prezydent RP nie jest figurantem, który wszystko usankcjonuje swoim podpisem, co mu KRS przedłoży. On, jako doktor nauk prawnych, zna prawo i kompetencje Prezydenta RP i z nich w pełni korzysta..

  • Inspektor Pracy(2016-08-01 18:04) Odpowiedz 712

    ..Trybunał udowodnił ,że nigdy nie będzie ostoją uczciwości ,sprawiedliwości społecznej i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. ......Mamy raczej do czynienia z grupą Oligarchów utrzymującymi swoje StatusQuo niż z reprezentantami najwyższych wartości. Oni nie chcą sami iść na emerytury gdyż wobec obecnych profitów uważają że wówczas żyli by nędznie............. Naród już dzięki nim wie ,że wszystko w zależności od celów POlitycznych można prawnie zinterpretować aby ukraść obywatelom ,zmarnotrawić i zniszczyć. Już nikt nikomu nie wierzy .....Organy Państwa przez nich na POkolenia straciły zaufanie społeczne . Dlatego ta Oligarchia była też za podniesieniem wieku emerytalnego i dlatego tak wyrokują trzymając się Sędziowskich stolców . .....To przez tych "Sędziow" ludzie już nie chcą płacić składki na ZUS. Stracili zaufanie do wszystkich instytucji . Jest to efekt rządów 8 ostatnich lat POmyleńców i dyspozycyjnych z TK. Nikt nie jest głupi ani ślepy . Nawet spracowanym bez ferii, bez wakacji, zatrudnionych od 15r życia pozwolili ukraść wiek emerytalny. ............Nawet Tym z Nich co za Komuny i POstkomuny pracowali w soboty , w święta a także w tygodniu w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych zapewniając Im ciepło ,energie czy ratunek.. Nawet Tych z Nich co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy POzwoli wstecznie okraść także jeżeli na dzień wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach POdmostowych nie mieli więcej niż 25 lat pracy wogóle ale mieli 15 w szkodliwy i nieb tylko dlatego ,ze byli młodsi wiekiem..- --------Uzasadnienie Sądu: „ jak i cele reformy emerytalnej (m.in. ujednolicanie wieku emerytalnego) oraz dokumentacja procesu legislacyjnego dowodzą, że emerytury pomostowe miały być rozwiązaniem przejściowym. ..Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały „w innym otoczeniu prawnym"...... No cóż TK zapomniał „inne otoczenie prawne „ że to Ich się również dotyczy—Oni także byli tworzeni w innej rzeczywistości ,studia i prace rozpoczynali „w innej” a poza tym świetny tekst ,zawsze aktualny , za dziesięć ,piętnaście lat będzie można kolejnym obecnie pracującym frajerom powiedzieć „pracowaliście w innej rzeczywistości” więc emerytury macie na śmietniku—nie ma dla Was. !!!--także o tym, że ludzie mieli wiedzieć iż jest to przejściowe przeczytał w gwiazdach.:Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Stworzyliście w Polsce POlski obóz pracy!

  • antykoleś(2016-08-01 21:08) Odpowiedz 612

    Zapowiedzi są takie, że chyba sędziowie (przynajmniej niektórzy) chcą się przeciwko Polsce zbuntować. a na to zgody Polaków być nie może.

  • StAAbrA(2016-08-01 19:40) Odpowiedz 65

    Brakuje prokuratorów . Z jądrami .

  • Bezprawnik(2016-08-01 21:51) Odpowiedz 62

    Rząd pokazał,że sądy im do niczego nie są potrzebne bo sami stanowią prawo,więc jakby co to albo armia albo policja tych dwóch pacanów sami będą sprawiedliwość wymierzać.Nie jesteście im naprawdę potrzebni,jesteście kulą u nogi,całkowicie zbędni