statystyki

Jak zabezpieczyć się przed błędami usługodawcy czy kontrahenta

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz01.08.2016, 19:00; Aktualizacja: 01.08.2016, 20:19
konsument, umowa

Czy zapłata kary zastąpi wykonanie zobowiązaniaźródło: ShutterStock

W razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego należy zapłacić karę umowną, jeżeli przewiduje ją umowa. Trzeba to zrobić bez względu na rzeczywistą wysokość wyrządzonej szkody.

Reklama


Reklama


Czy zapłata kary zastąpi wykonanie zobowiązania

Pani Halina zamówiła u producenta meble do kuchni według podanych przez nią wymiarów. Wykonawca mający siedzibę w innym województwie zobowiązał się do dostarczenia ich we wskazanym w umowie terminie. Strony jeszcze dodatkowo zastrzegły, że w razie niedotrzymania go, zostanie wypłacona czytelniczce kara umowna. Wykonawca nie chce przywieźć mebli, twierdzi, że bardziej od ponoszenia kosztów transportu opłaca się mu zapłacić karę umowną. – Czy w ten sposób może zwolnić się ze zobowiązania? – pyta pani Halina

NIE

Bez zgody pani Haliny wykonawca nie może zwolnić się od zobowiązania, płacąc karę umowną. Istota kary umownej zastrzeżonej w kontrakcie polega na tym, że określona tam kwota przysługuje z tytułu naprawienia szkody wynikłej z niewykonania albo nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego, np. dostarczenia towaru albo wykonania usługi, bez względu na rzeczywistą wysokość poniesionej szkody. Może zostać wypłacona również w razie wystąpienia konkretnych uchybień związanych z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem tego zobowiązania i wskazanych w umowie, np. dotyczących czasu wykonania lub jakości. Osoba uprawniona do otrzymania kary umownej nie musi więc wykazywać, że szkoda rzeczywiście wystąpiła, a także w jakiej wysokości poniosła straty. Pieniądze otrzyma nawet wówczas, gdy zobowiązany do zapłaty wykaże, że nie poniosła straty. Wystarczy, że wystąpią przesłanki określone w umowie, które świadczą o tym, że nie została wykonana albo była wykonana nienależycie. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z 6 listopada 2003 r. (sygn. III CZP 61/03) mającej moc zasady prawnej.

Podstawa prawna

Art. 483–484 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2016 r. poz. 380).

Czy na zastrzeżenie musi zgodzić się dostawca

Pani Julia dorabia do emerytury jako krawcowa, przerabia rzeczy znajomych i sąsiadów. Jest niepełnosprawna i dlatego sama nie może robić zakupów, więc zamawia w firmie potrzebne do szycia dodatki wraz z transportem. Ostatnio zmienił się właściciel firmy i zamówienia docierają do niej z dużym opóźnieniem, a w dodatku nie zawsze są to rzeczy, które chce kupić. Siostrzenica poradziła jej, aby w kolejnej umowie zastrzegła karę umowną od dostawcy w razie nieterminowego dostarczenia dodatków krawieckich. W jaki sposób jest ona naliczana? Czy muszę mieć zgodę dostawcy na zamieszczenie zastrzeżenia o ewentualnym obciążeniu go karą – pyta czytelniczka

TAK

Na wprowadzenie do umowy klauzuli o karze umownej (nazywanej też odszkodowaniem umownym) w razie nieterminowych dostaw potrzebna jest zgoda obu stron. Dostawca nie podpisze umowy, jeśli będzie nakładała na niego zobowiązania, na które nie wyraża zgody, a kontrakt bez jego podpisu nie będzie go wiązał.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama