statystyki

KRS apeluje do prezydenta o zaskarżenie ustawy o TK

29.07.2016, 14:16; Aktualizacja: 29.07.2016, 14:47
Ustawa - w zamierzeniu PiS - ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK

Ustawa - w zamierzeniu PiS - ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TKźródło: newspix.pl

O skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego nowej ustawy o TK przed jej podpisaniem, w ramach kontroli prewencyjnej, zaapelowała w piątek do prezydenta Andrzeja Dudy Krajowa Rada Sądownictwa.

Reklama


Reklama


"KRS zwraca się do Prezydenta RP, jako organu władzy stojącego na straży konstytucji o rozważenie możliwości wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym uchwalonej 22 lipca 2016 r. w trybie prewencyjnym, przed jej podpisaniem, i deklaruje jednocześnie, że w najbliższym czasie przedstawi szczegółowe uwagi w tym zakresie" - głosi stanowisko Rady przekazane PAP.

Rada przypomniała, że do jej kompetencji należy m.in. opiniowanie projektów aktów normatywnych dotyczących sądownictwa, sędziów i asesorów sądowych, a także przedstawianie wniosków w tym zakresie.

W miniony piątek parlament zakończył prace nad nową ustawą o TK. Jeśli Andrzej Duda ją podpisze, zastąpi ona dotychczasową ustawę o TK z czerwca zeszłego roku. Nowa ustawa wejdzie wówczas w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Zdaniem PiS ustawa przecina spory wokół TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

Ustawa - w zamierzeniu PiS - ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK. Trybunał przez dłuższy czas nie wyznaczał terminów rozpraw, chcąc najpierw zbadać grudniową nowelę ustawy o TK autorstwa PiS. 9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela narusza konstytucję. Według rządu nie był to wyrok - bo został wydany z pominięciem przepisów tej nowelizacji - i dlatego nie został opublikowany. Niepublikowane są też kolejne wyroki wydawane przez TK. Łącznie od 9 marca zapadły 22 wyroki.

W zeszłym tygodniu o zawetowanie lub zaskarżenie przed podpisaniem nowej ustawy o TK zaapelował do prezydenta Dudy prezes TK Andrzej Rzepliński. Podkreślał, że bliscy współpracownicy prezydenta zapowiadali, że prezydent wkroczy w sytuację wokół TK w "odpowiednim momencie", jeśli nie uda się w parlamencie osiągnąć zadowalającego rozwiązania. "Panie prezydencie, ten moment właśnie nadszedł" - mówił.

W czwartek zawetowanie tej ustawy lub skierowanie jej przed podpisaniem do TK zaapelowały do prezydenta stowarzyszenia sędziowskie: Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", Stowarzyszenia Sędziów "Themis", Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych "Pro Familia". "Uchwalona ustawa pozbawia Trybunał możliwości sprawowania skutecznej kontroli konstytucyjnej nad działaniami władzy ustawodawczej. Stanowi to systemowe zagrożenie dla praworządności a tym samym dla praw obywateli gwarantowanych przepisami konstytucji" - oceniły te stowarzyszenia.


Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • PIS-Damy_Radę_!!!(2016-07-29 16:37) Odpowiedz 42

  Spokojnie, w grudniu 2016 kończy się kadencja Rzeplińskiego, a w kwietniu 2017 r. Biernata. Wtedy SUWEREN odzyska większość w TK, i w dwa tygodnie posprząta się po obecnym syfie

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • ba(2016-07-29 15:50) Odpowiedz 34

  Przecież przygłup podpisze co mu dadzą.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • pawelxp(2016-07-29 15:40) Odpowiedz 31

  Cos podobnego!!! To juz nie Rzeplinski jest straznikiem Konstytucji tylko prezydent Duda? Co sie dziej z tymi sedziami. Oczywiscie apelowac mozna, tyle ze trzeba bylo to robic jak PO i PSL uchwalay niekonstytucyjna ustawe. Nie slyszeliscie jak Prezydent Elekt apelowal do wszystkich aby nie podejmowac waznych decyzji w czasie zmiany wladz.Apelowal i co? Posluchali? Myslicie, ze Pan Duda tego nie pamieta? Pamietacie co zrobil rzad SLD jak odchodzil? To apelujcie tam gdzie trzeba, do siebie tez.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • PiS(2016-07-29 16:39) Odpowiedz 22

  @ynte. Twój język to typowa mowa nienawiści - charakterystyczna dla komunistów i zlodziei. Większość prawników całkowicie popiera prezydenta Dudę, a że mikroskopijne tworki coś tam skamlą - niech skamlą

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • PiS(2016-07-30 00:22) Odpowiedz 00

  a była tam dekomunizacja i lustracja ? nie było..., więc się nie dziw....

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama