statystyki

PO zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nową ustawę o TK

07.07.2016, 14:15; Aktualizacja: 07.07.2016, 14:38
 Sławomir Neumann i posłowie PO, podczas konferencji prasowej

Sławomir Neumann i posłowie PO, podczas konferencji prasowejźródło: PAP

Niezwłocznie po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowej ustawy o TK, PO zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jej konstytucyjności - zapowiedział poseł PO Borys Budka. Według niego uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa prowadzi do paraliżu prac Trybunału.

Reklama


Reklama


Sejm uchwalił nową ustawę o TK opartą na propozycjach PiS. Wcześniej posłowie odrzucili ponad 40 poprawek zgłoszonych przez opozycję. Ustawa trafi teraz do Senatu.

"To już kolejny raz kiedy Prawo i Sprawiedliwość przyjmuje niekonstytucyjną ustawę o Trybunale Konstytucyjnym" - powiedział Budka, b. minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, na briefingu po czwartkowych głosowaniach.

Jak mówił TK, to "ostatni wróg Prawa i Sprawiedliwości, ostatni wróg Jarosława Kaczyńskiego", przed osiągnięciem przez prezesa PiS "władzy totalnej". Budka podkreślił, że "TK broni obywateli przed każdą władzą, przed każdą większością, by nie naruszała konstytucji".

"Przygotowaliśmy listę podpisów posłów Platformy Obywatelskiej i niezwłocznie po podpisaniu ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę - a obawiamy się, że stanie się to jeszcze jutro - ustawa ta zostanie przez nas zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego" - zapowiedział Budka. Dodał, że jego ugrupowanie liczy na rozpatrzenie wniosku przed wejściem ustawy w życie.

W przekonaniu Budki uchwalona w czwartek ustawa o TK godzi w podstawowe prawa i wolności obywatelskie, ogranicza rolę Rzecznika Praw Obywatelskich w postępowaniach przed TK, ale przede wszystkim - podkreślił - paraliżuje prace Trybunału.

"Nakazano, by wszystkie sprawy - blisko 400 - które są w Trybunale, dotyczące ludzkich problemów, praw i wolności obywatelskich, były rozpatrzone od początku" - powiedział Budka. Wprowadzono - dodał - "zasadę kolejkowania spraw tylko dlatego, by w tej kadencji nie dało się sprawdzić konstytucyjności ustawy o ziemi, ustawy o policji, ustawy inwigilacyjnej, ustawy o służbie cywilnej, ustawy o prokuraturze, ustawy kodeks postępowania karnego".

Ponadto - powiedział Budka - "to przykład wyjątkowej hipokryzji, obłudy i zakłamania, że od wielu miesięcy opinia publiczna epatowana jest wiadomościami, o rzekomym kompromisie wokół Trybunału Konstytucyjnego".

Zgodnie z ustawą pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Ma on orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości. Pełny skład ma też badać: weta prezydenta do ustaw; ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa, przeszkodę w sprawowaniu urzędu Prezydenta RP; zgodność z konstytucją działalności partii politycznych. Konstytucyjność ustaw mają badać składy 5-osobowe. Zgodnie z ustawą sprawy mają być badane przez Trybunał zgodnie z kolejnością wpływu, z wyjątkiem m.in. wniosków o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o TK.

Według PiS ustawa przecina spory dotyczące TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • zmartwiony(2016-07-07 15:43) Odpowiedz 106

  Po co Polsce TK ?. Znowu będzie orzekał w swojej sprawie. Polacy, nie dość tych kpin i marnotrawienia naszych pieniędzy ?. Jeszcze nie ma ustawy a już jest zapowiedź PO wnoszenia jej do TK. Jest to niezbity dowód jak PO jest związane z TK. Tu chodzi o destrukcję państwa a nie o praworządność. Poza tym pytanie - dlaczego TK miałby rozstrzygać w swojej sprawie. On ma wykonywać określone ustawą zadania a nie stosować samowolkę i robić co zechce za nic nie odpowiadając. Społeczeństwo liczy na to, że w ustawie o TK znajdzie się zapis , że TK w swojej sprawie decydować nie będzie. Nie ma na to zgody Polaków. Każdy odpowiada za swoje czyny i TK powinno również.

 • no super(2016-07-07 15:53) Odpowiedz 56

  I znowu będą skarżyć na Polskę.... Należy pozbawić ich obywatelstwa polskiego.

 • no super(2016-07-07 15:54) Odpowiedz 36

  I znowu będą skarżyć na Polskę....Należy pozbawić ich obywatelstwa polskiego.....HAŃBA

 • C.d. ... Muppet-PIS-show Neo-BOLSZEWIKÓW z PIS (2016-07-08 00:45) Odpowiedz 23

  Tak powinna postąpić każda partia polityczna z OPOZYCJI w Sejmie RP. Trzeba też wyprzedzić tym razem min. Waszczykowskiego z wnioskiem do KOMISJI Weneckiej z prośbą o zbadanie "nowelizacji" ustawy o TK przez PIS ... poprzednio już "znowelizowanej" tez przez PIS ustawy o TK ... o zgodności ze standardami CYWILIZACJI Europejskiej i zgodności z KONSTYTUCJĄ RP

 • trojrys(2016-07-08 11:08) Odpowiedz 11

  Zaskarżę siebie do siebie że się zaskarżyłem-O!

 • TvKB(2016-07-08 12:32) Odpowiedz 00

  W kręgach prawniczych często się zdarza, że z opiniami większości (elit prawniczych) konkurują opinie mniejszości. Zgodnie z mniejszościową opinią, opartą między innymi na artykułach 2, 4, 7, 8, 10, 197 konstytucji, które poniżej dla przypomnienia cytuję: „Art. 2. Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Art. 4. 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. 2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. Art. 7. Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Art. 8. 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej. Art. 10. 1. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej. 2. Władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, władzę wykonawczą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów, a władzę sądowniczą sądy i trybunały. Art. 197. Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa ". nie należy do zakresu kognicji TK procedowanie we własnej sprawie, gdyż jedynie uprawnionym organem do określania organizacji Trybunału Konstytucyjnego oraz trybu postępowania przed nim jest Parlament RP. Jakakolwiek ingerencja w ustawę o TK, czy to przez samo TK, czy przez Komisję Wenecką, bądź Unię Europejską stoi w sprzeczności z powyżej cytowanymi artykułami Konstytucji, gdyż takowa ingerencja wymuszająca zmiany w tekscie ustawy o TK, oznaczałoby współtworzenie tekstu ustawy o TK przez organy nie zaliczające się do legislatywy RP, będącej zgodnie z Art. 4 konsytucji zwierzchnią władzą w Rzeczypospolitej Polskiej sprawowaną przez przedstawicieli Narodu (czyli suwerena). A uwani na fakt, że zapisy konstytucji, będącej najwyższym prawem w RP (Art. 8 Konstytucji), stosuje się bezpośrednio, zbytecznym jest zapis w samej ustawie o TK, że ta ustawa nie podlega kognicji TK.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama