statystyki

Choroba psychiczna to nie powód do zamknięcia

04.07.2016, 06:00; Aktualizacja: 04.07.2016, 06:34

Stwierdzenie, iż umieszczenie w zakładzie zamkniętym jest „niezbędne” należy rozumieć w taki sposób, że żadne inne prawnie dostępne środki nie stwarzają dostatecznych gwarancji, że sprawca nie popełni czynu zabronionego.

W niniejszej sprawie Sąd Rejonowy w Częstochowie nie uwzględnił wniosku o zastosowanie wobec podejrzanego A. O. środka zabezpieczającego, polegającego na umieszczeniu go w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. I zwrócił sprawę prokuratorowi do dalszego prowadzenia.

Na powyższe postanowienie zażalenie złożył prokurator. Zarzucił w nim sądowi I instancji błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia. W jego ocenie zgromadzony materiał dowodowy, w tym w szczególności pisemna opinia biegłych psychiatrów, wyraźnie wskazują, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że A. O. popełni ponownie czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości w związku z chorobą psychiczną. Cierpi on bowiem na schizofrenię paranoidalną. Dodał, że agresywne zachowania ze strony mężczyzny mogą wystąpić, choć nie da się precyzyjnie wskazać w jakich odstępach czasu.

Z tych względów prokurator wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy sądowi do ponownego rozpoznania.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane