statystyki

Prokurator generalny Andrzej Seremet obciążony grzywną

autor: Ewa Ivanova29.06.2016, 07:01; Aktualizacja: 29.06.2016, 08:45
prawo

Rzecz działa się w 2013 r., czyli za czasów, gdy prokuratorem generalnym był Andrzej Seremet.źródło: ShutterStock

Prokurator generalny złamał przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2058 – dalej: u.d.i.p.) – uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Uchybienie polegało na nieprzekazaniu do sądu w terminie skargi na bezczynność.

Rzecz działa się w 2013 r., czyli za czasów, gdy prokuratorem generalnym był Andrzej Seremet. Obywatel zwrócił się do PG z wnioskiem o udostępnienie wielu informacji. Ponieważ nie mógł ich uzyskać, skierował skargę do sądu – zgodnie z procedurą – za pośrednictwem organu, do którego wnioskował o dane, czyli Prokuratury Generalnej. Organ nie przekazał jej jednak w terminie.

W lutym 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpoznał wniosek obywatela o wymierzenie tysiąca złotych grzywny prokuratorowi generalnemu za nieprzekazanie skargi wraz z aktami sprawy. Skarga na bezczynność wpłynęła 16 sierpnia 2013 r., zaś do sądu została przekazana dopiero 7 października 2013 r. Doszło więc do naruszenia 15-dniowego terminu. PG bronił się, że zwłoka nie wynikała z celowego działania, lecz ze znacznego obciążenia pracowników w okresie urlopowym. Podkreślił także, że naruszenie terminu miało charakter incydentalny, a wymierzenie organowi grzywny nie znajduje uzasadnienia i jest niecelowe.

WSA uznał jednak, że wniosek zasługuje na uwzględnienie. Opóźnienie organu w wykonaniu ciążącego na nim obowiązku wyniosło 35 dni. Przypomniał, że przekazanie skargi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę jest bezwzględnym obowiązkiem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania zaskarżono.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sa(2016-06-29 10:31) Zgłoś naruszenie 10

    Panie AS prawo obowiązuje wszystkich nawet Pana i tak powinno być w Państwie Prawa .Wtedy będzie większy ład i poczucie sprawiedliwości, równość obowiązku przestrzegania prawa. Nie będą pisać też autorzy MS nie realnych terminów w ustawach ,tylko dla ludu, teraz widzą jak dobrze potrzeba je pisać !!!!.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane