statystyki

Wyrok w sprawie prezesa węgierskiego SN może mieć znaczenie dla niezaprzysiężonych sędziów TK

autor: Emilia Świętochowska23.06.2016, 07:18; Aktualizacja: 23.06.2016, 09:25
Trybunał strasburski zgodził się z oboma zarzutami. W jednogłośnym wyroku z 27 maja 2014 r. stwierdził po pierwsze, że poprawka do konstytucji, na mocy której wygasła kadencja prezesa SN, z oczywistych względów nie mogła zostać poddana jakiejkolwiek kontroli sądowej

Trybunał strasburski zgodził się z oboma zarzutami. W jednogłośnym wyroku z 27 maja 2014 r. stwierdził po pierwsze, że poprawka do konstytucji, na mocy której wygasła kadencja prezesa SN, z oczywistych względów nie mogła zostać poddana jakiejkolwiek kontroli sądowejźródło: ShutterStock

Dziś Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka rozstrzygnie, czy rząd Victora Orbana naruszył konwencję, pozbawiając urzędu prezesa węgierskiego Sądu Najwyższego.

Wyrok ten może utorować drogę do Strasburga trzem polskim sędziom wybranym do Trybunału Konstytucyjnego, ale niezaprzysiężonym przez prezydenta.

Na mocy uchwalonych w 2011 r. poprawek do konstytucji Węgier András Baka stracił funkcję prezesa Sądu Najwyższego, a najwyższą instancją sądowniczą formalnie stała się Kúria, o kompetencjach praktycznie takich samych jak SN. Parlament przyjął także nowe kryteria, jakie muszą spełniać kandydaci na stanowisko prezesa Kúrii. Jednym z nich był wymóg co najmniej pięcioletniej pracy w zawodzie sędziego na Węgrzech, a to z góry wykluczało Bakę z grona kandydatów do urzędu. Większość swojej sędziowskiej kariery – 17 lat – orzekał on bowiem w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Ponieważ Baka (obecnie jeden z sędziów Kúrii) został pozbawiony stanowiska na mocy zmian w konstytucji, w kraju nie przysługiwała mu żadna ścieżka odwoławcza. Złożył zatem skargę do trybunału w Strasburgu (nr 20261/12), w której dowodził, że naruszono jego prawo do sądu (art. 6 ust. 1 europejskiej konwencji praw człowieka). Zarzucił też węgierskiemu rządowi, że przedterminowe odwołanie go z funkcji było de facto karą za to, że odważył się publicznie krytykować reformy sądownictwa realizowane przez Orbana. A to oznacza, że ograniczono jego prawo do wolności wypowiedzi (art. 10 konwencji).


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • Inspektor Pracy(2016-06-23 11:37) Zgłoś naruszenie 1523

  Konstytucja Prostytucja --mawiał Marszałek Piłsudski a Ja Wam mowie Trybunale Konstytucyjny sprzedajna Oligarchio,,, POwstałaś także w innej rzeczywistości prawnej ,czas Ciebie wygasić --czytaj fragment uzasadnienia Sędziego do Wyroku TK zmian dla Emerytur POdmostowych. ---Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656:--nie wziął chłopina pod uwagę ,że to również dotyczy TK ....spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na PO to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Gadowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo. ...Ja nie widzę tam żadnego Trybunału lecz zdanie grupy kolesiów wykształciuchów którzy Tuskowi POtwornie pomagali okraść z wieku emerytalnego nawet zatrudnionych od 15 roku życia ,pracujących w soboty ,święta,pomogli wstecznie okraść także Tych co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy wg brzmienia Ustawy przed Ich werdyktem--pomogli stworzyć w tym kraju POlski Obóz Pracy gdzie tylko wśród 60latków w roku 2014 bezrobocie wzrosło aż o 8% a spracowani ludzie szukają chleba po śmietnikach. Ci tzw Wykształciuchy -moralne dno --powinni zapłacić za nielegalne zajmowanie sali budynku Trybunału i powinni mieć odebrane prawa dożywotnio wraz z Ich emeryturami. Oni nie bronią Konstytucji RP ,Oni legalizują bezprawne złodziejstwo Politycznych złodziei i bronia własnego StatusQwo. A na budowe z nimi do pracy za fizycznych i to w zime !

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Errare humanum est(2016-06-23 21:19) Zgłoś naruszenie 110

  Zawsze mnie ciekawiło dlaczego ludzie piszą posty na tematy o których nie mają żadnego pojęcia. Mnie jakoś nigdy nie ciągnęło do tego by zabierać głos w sprawach na których kompletnie się nie znam. Do przedmówców mam pytanie czy chcielibyście by operował was stolarz, albo mechanik samochodowy? Albo lekarstwa w aptece na zamówienie przygotowywał "Turek", który umie zrobić kebaba? Jeżeli nie to nie piszczcie na prawniczych stronach.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Spoko ... samozwańczy Insektorku Pracy(2016-06-23 13:14) Zgłoś naruszenie 411

  Jeszcze w 2016 r. zostanie Ustawa o zdostaniesz .... nawet WSTECZNIE pełną emeryturę po osiągnieciu 65 lat.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • obserwator(2016-06-24 02:36) Zgłoś naruszenie 20

  antykoleś ty nie wiesz co piszesz. Znasz ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, matole ? Jako prawnik radzę ci ją poczytać zanim napiszesz kolejną bzdurę. Sędzią jest się z chwilą wyboru przez Sejm. A ślubowanie dopuszcza do wykonywania zawodu ******* To podobnie do Ciebie. Ukończyłeś ledwo co szkołę podstawową i teraz mogą cię zatrudnić. Fakt, że cie nie przyjęli do pracy nie oznacza, że nie masz wykształcenia podstawowego. Matołku.

  Odpowiedz
 • antykoleś(2016-06-23 18:39) Zgłoś naruszenie 210

  Tak na marginesie, ci "niezaprzysiężeni", to osoby prywatne, a nie żadnisędziowie. skoro niezaprzysiężeni, to sędziami nie zostali. To proste jest jak drut dziwne tylko, że lewactwo tegozrozumieć nie potrafi.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • obserwator(2016-06-24 09:11) Zgłoś naruszenie 11

  niech się ci UE zastanowią, niech nie wpierniczają się we wszystko, bo może wiele państw im podziękować za płatną opiekę

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane