statystyki

RPO apeluje o zablokowanie ustawy antyterrorystycznej

autor: Piotr Szymaniak22.06.2016, 06:55; Aktualizacja: 22.06.2016, 08:23

Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, zaapelował do prezydenta o niepodpisywanie ustawy o działaniach antyterrorystycznych i skierowanie jej, w ramach kontroli prewencyjnej, do Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama


Reklama


„Przyznanie właściwych uprawnień służbom odpowiedzialnym za walkę z terroryzmem jest obowiązkiem państwa, wynikającym m.in. z art. 5. Konstytucji. Jednocześnie jednak pod hasłem walki z terroryzmem nie można ingerować w prawa i wolności człowieka w sposób nieproporcjonalny” – czytamy w piśmie RPO do Andrzeja Dudy.

RPO jako przykład nadmiernej ingerencji w prawa i wolności obywatelskie wskazuje rozszerzenie uprawnień Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, przy jednoczesnym braku jakiejkolwiek kontroli nad jej działaniami. Chodzi np. o prawo zarządzenia przez szefa ABW – bez zgody sądu – niejawnego prowadzenia czynności operacyjnych wobec cudzoziemców, co do których podejrzewa się związki z terroryzmem. Jedynie prokuratorowi generalnemu przysługiwać ma prawo do nakazania zaprzestania tych czynności.

RPO zwraca też m.in. uwagę na ograniczenie prawa do prywatności (ABW uzyskała prawo dostępu do wszystkich danych zgromadzonych w rejestrach publicznych) oraz prawa do zgromadzeń publicznych (możliwość zakazu zgromadzeń lub imprez masowych na obszarze objętym odpowiednim stopniem alarmowym). „Sama możliwość ograniczenia prawa do zgromadzenia w takiej sytuacji nie budziłaby wątpliwości konstytucyjnych, gdyby nie istniały wątpliwości odnośnie do sposobu wprowadzania poszczególnych stopni alarmowych” – podkreśla dr Bodnar.

To tylko niektóre z zastrzeżeń konstytucyjnych kierowanych wobec ustawy. Wszystkie były zgłaszane już w trakcie – prowadzonych w szybkim tempie – prac legislacyjnych. Krytyczne uwagi nie zostały jednak uwzględnione. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • juzek(2016-06-22 14:18) Odpowiedz 10

    Bodnarek moze apelowac ale chyba do prezesa TK aby go wysluchal

  • olo(2016-06-22 08:30) Odpowiedz 01

    w domach opieki specjalnej powinno się w pierwszej kolejności umieścić projektantów ustawy

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama