statystyki

Pytania poniżej pasa na kolokwium dla aplikantów adwokackich

autor: Ewa Maria Radlińska17.06.2016, 06:57; Aktualizacja: 17.06.2016, 07:07

Błędy w teście przeprowadzonym w trakcie odbywania aplikacji powinny zostać niezwłocznie poprawione przez organy samorządu. Nie można przecież doprowadzać do sytuacji, kiedy wadliwy egzamin skutkuje negatywnym wynikiem kolokwium.

Sprawa dotyczyła aplikantki adwokackiej, która nie zdała poprawkowego kolokwium z procedury karnej po drugim roku szkolenia. Korporacja skreśliła ją z listy aplikantów. A brakowało - aby zdać kolokwium - niewiele, bo jedynie 2 punktów. Jeden został w końcu uwzględniony. A ten drugi - to pytanie testowe nr 6 - które według aplikantki było wadliwe, bowiem żadna z odpowiedzi nie była prawidłowa.

Kolokwium z karnego

Aplikantka rozpoczęła szkolenie w 2010 r. Z wspomnianego już, feralnego kolokwium rocznego, zarówno w pierwszym jak i w poprawkowym terminie, uzyskała oceny niedostateczne. Wyniki zakwestionowała, ale Okręgowa Rada Adwokacka (ORA) nie uwzględniła jej argumentów. Korporacja, działając w trybie art. 79 ust. 1 ustawy Prawo o adwokaturze (Dz. U. Nr 123, poz. 1058 ze zm.) skreśliła prawniczkę z listy aplikantów z powodu niezakończenia aplikacji w terminie. W uzasadnieniu podniesiono, że powinna zakończyć szkolenie do 1 stycznia 2013 r., co się jednak nie stało z uwagi na kolokwium po II roku. Aplikantka wniosła odwołanie. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA) utrzymało w mocy uchwałę I instancji. Korporacja stwierdziła, że od wyniku kolokwium nie przysługuje odwołanie i odmówiła weryfikacji oceny negatywnej. Z uwagi jednak na potrzebę zbadania przyczyny nieukończenia aplikacji w aspekcie jej ewentualnego usprawiedliwienia, prezydium NRA odniosło się merytoryczne do zarzutu błędnego sformułowania pytania nr 6 na niezaliczonym przez aplikantkę kolokwium. Pytanie to dotyczyło terminu składania odpowiedzi na apelację w postępowaniu karnym. Aplikantka udzieliła odpowiedzi A - „zawsze", zaś wg klucza za prawidłową uznawana była odpowiedź C - „przed rozprawą apelacyjną". Prezydium NRA przychyliło się tu do wyjaśnień udzielonych aplikantce przez autora pytania, który wskazał, że złożenie odpowiedzi na apelację musi mieć sens procesowy, a więc musi nastąpić do momentu, gdy sąd odwoławczy rozstrzygnie o zasadności apelacji. Po terminie jej rozpoznania złożenie odpowiedzi nie mogłoby wywrzeć żadnego skutku procesowego i wówczas odpowiedź na apelację utraciłaby cechy pisma procesowego, a stałaby się jedynie pozbawionym znaczenia prawnego stanowiskiem strony.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane