statystyki

SN podsumował działalność w 2015 r. Prof. Gersdorf: Stan legislacji sukcesywnie się pogarsza i nie widać znamion poprawy

14.06.2016, 15:17; Aktualizacja: 14.06.2016, 15:30
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przedstawia sprawozdanie z działalności SN w ubiegłym roku, podczas dorocznego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przedstawia sprawozdanie z działalności SN w ubiegłym roku, podczas dorocznego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższegoźródło: PAP

O sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego mówiono m.in. podczas wtorkowego Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego, które było generalnie poświęcone działalności SN w 2015 r.

Reklama


Reklama


Informację o działalności SN w ub.r. przedstawiła pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf. Działalność SN oceniła "bardzo pozytywnie".

O "pozytywnej roli, jaką SN odgrywa w naszym państwie" napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez ministra Andrzeja Derę. Prezydent przekazał sędziom SN wyrazy uznania za ich pracę.

"Coraz wyraźniej dostrzegany jest zły i nieprzejawiający znamion poprawy, a nawet sukcesywnie pogarszający się stan legislacji" - napisała Gersdorf w ponad 200-stronicowej informacji. Według niej istotne problemy jurysdykcyjne wynikają w dużej mierze z licznych zmian prawa, w tym zwłaszcza prawa procesowego cywilnego. "Wielokrotnie nowelizacje mają charakter prowizoryczny i doraźny oraz są dalekie od profesjonalizmu. Prawodawca wprowadza je bez dostatecznej refleksji i bez konsultacji, w wyniku fałszywych impulsów oraz przekonania, że jedynym remedium na nieprawidłowości występujące w stosowaniu prawa jest jego natychmiastowa zmiana" - głosi informacja.

Ponadto SN przygotował odrębną informację pt. "Uwagi o stwierdzonych nieprawidłowościach i lukach w prawie" - chodzi o zapisy, które w istotny sposób zakłócają stosowanie prawa przez sądy i SN. Zgodnie z ustawą o SN, I prezes SN przedstawia właściwym organom uwagi o stwierdzonych nieprawidłowościach lub lukach w prawie, których usunięcie jest niezbędne dla zapewnienia spójności systemu prawnego RP. 90-stronicowy dokument dotyczy konkretnych zapisów w prawie cywilnym i karnym, spółek handlowych, autorskim, opiekuńczym, rodzinnym, wyborczym, spraw nieletnich, pracy i ubezpieczeń społecznych.

Gersdorf zapowiedziała, że w przyszłym roku będzie uroczyście obchodzone 100-lecie powstania SN. Przypomniała też, że 28 sierpnia br. kończy się kadencja prezesów czterech izb SN (niektórzy pełnią te funkcje ponad 20 lat).

O "pozytywnej roli, jaką SN odgrywa w naszym państwie" napisał Andrzej Duda w liście do zgromadzonych. Według prezydenta możliwe jest "nieco szersze spojrzenie na klasyczną monteskiuszowską koncepcję rozdziału i wzajemnego równoważenia władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej". "Do wyrazu równoważenie można wówczas dodać wyrazy koordynacja oraz synergiczna współpraca w dążeniu do nadrzędnego celu" - napisał Duda. Zdaniem prezydenta koordynacja działań poszczególnych rodzajów władz z uwagi na dobro wspólne obywateli, którzy jako zbiorowy suweren wyrażają swą wolę przez procedury demokratyczne, musi zakładać, że wszystkie one mają stałą i szczerą wolę służenia temu dobru.

"Jestem głęboko przekonany, że kultywowanie tego rodzaju zmysłu państwowego, owego republikańskiego ducha obywatelskiej odpowiedzialności, znacząco ułatwia znalezienie optymalnych rozwiązań prawnych i ustrojowych, także czy może przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych, gdy trzeba rozstrzygać różnorakie dylematy prawnicze, spory interpretacyjne lub konflikty natury stricte politycznej" - głosi list prezydenta.

"Każdemu wyrokowi sądów należy się podporządkować, nawet gdy są one komuś nie w smak" - oświadczył prezes TK Andrzej Rzepliński. Przypomniał, że organa władzy odmawiają publikowania wyroków TK. W tym kontekście nazwał "budującą" kwietniową uchwałę Zgromadzenia Ogólnego SN o tym, że nawet nieopublikowany wyrok TK z chwilą jego ogłoszenia uchyla domniemanie konstytucyjności danego przepisu. "Ta uchwała to wyraz wspólnego sprzeciwu wobec prób obchodzenia konstytucji" - dodał prezes TK, który podziękował sędziom SN za tę uchwałę.

Mówiąc o planowanych zmianach ustawowych w sądownictwie, Rzepliński oświadczył, że ich granice wyznacza konstytucja. Podkreślił, że wobec sędziów można będzie wymagać więcej odwagi niż dotychczas. "Sędziowanie w czasie sztormu może nam się udać tylko, gdy będziemy wspólnie bronić konstytucyjnych podstaw ustroju państwa" - dodał prezes TK.

Konstytucja nie przewiduje kontroli orzeczeń TK - mówił prezes NSA Marek Zirk-Sadowski. By było inaczej, konieczna byłaby zmiana samej konstytucji - podkreślił.

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski oświadczył, że "poważny niepokój budzą próby podważania autorytetu SN przez przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej"; wspomniał o wypowiedzi rzeczniczki PiS o sędziach SN jako "zespole kolesi".

"SN zarzuca się zaangażowanie polityczne i korupcję, co buduje zły klimat wobec SN" - ocenił szef KRS. Jego zdaniem może to wskazywać, że obóz władzy ma zamiar dokonać "gruntownych zmian" w SN. Zaznaczył, że resort sprawiedliwości utrzymuje w tajemnicy przed sędziami założenia projektu zmian w sądownictwie. Część sędziów może odejść w stan spoczynku - podkreślił szef KRS.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak podkreślał rolę SN w sygnalizowaniu nieprawidłowości i luk w prawie. Jak dodał, ich usunięcie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania systemu prawa.

W późniejszej wypowiedzi dla mediów Piebiak zapewnił, że projekt zmian ws. sądów będzie ogłoszony i będzie czas na wyrażenie opinii przez wszystkich zainteresowanych. "Prawdopodobnie nie będzie to okres wakacyjny" - zaznaczył. "Jeśli chodzi o stronę analityczną, jesteśmy przygotowani" - dodał. Poinformował, że będzie to kilkusetstronicowy dokument.

Słowa Rzeplińskiego o TK Piebiak uznał za "niemające związku z przedmiotem spotkania". "Miałem wrażenie, że wystąpienie miało charakter częściowo polityczny" - oświadczył.

Zastępca RPO Stanisław Trociuk mówił, że zapewnienie niezawisłości sędziów staje się dziś centralnym punktem debaty publicznej. Jej elementem jest - jego zdaniem - krytyka SN i TK, która przybiera niedopuszczalne formy, gdyż nie dotyczy danego rozstrzygnięcia, lecz samych sędziów, a prowadzona jest "pod przewrotnym hasłem naprawy". "To prosta droga do destrukcji rządów prawa" - ocenił.

W 2015 r. w SN odnotowano nieznaczny wzrost liczby spraw, których wpłynęło 11 214 (w 2014 r. - 11 065). 84 sędziów SN rozpoznało w tym czasie 10 502 sprawy (w 2014 r. - 10 546). Były w tym m.in. 7554 skargi kasacyjne i kasacje, 1022 różnego rodzaju zażalenia oraz 154 kwestie prawne.

Pozostałe sprawy to: apelacje od orzeczeń wojskowych sądów okręgowych, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, sprawy o ochronę konkurencji i konsumentów, skargi na przewlekłość postępowania oraz o ich wznowienie, wnioski o przekazanie sprawy innemu sądowi, sprawy o ułaskawienie i dyscyplinarne (spraw dyscyplinarnych sędziów było 82) oraz uchwały ws. ważności wyborów

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • hmmmmmmmm(2016-06-14 17:14) Odpowiedz 158

  Gersdorf....Gersdorf..... to nazwisko mi się kojarzy z jakimś śledztwem. Zakończone już jest? Są w tej gazecie jacyś dziennikarze , którzy by nam tą sprawę wyjaśnili?

 • dziadek Franek(2016-06-14 20:18) Odpowiedz 1310

  Pierwszą luką w Polskim prawie, jest brak lustracji, drugą immunitety, trzecią niewybieralny system, czwartą mafijność, itd... Sądownictwo uosabia p.Gersdorf, która za machlojki usunięta - awansowała -----------------Zła legislacja? Może , ale wszyscy ci ktorzy mieli do czynienia z sądami mają jedno wrażenie , łajdactwo bezprawie mafia ! Trzeba przeprowadzić sanację tej władzy , PiS to obiecywał

 • windykator(2016-06-15 07:03) Odpowiedz 114

  W 2012-13 r. w stosunku do p. Gersdorf prowadzono śledztwo w VI Wydziale ds. Przestępstw Gospodarczych Prokuratury Okr. w Warszawie. W sprawie korupcji i niedopełnienie obowiązków Sygn. VI Ds. 204/12

 • seba(2016-06-15 07:15) Odpowiedz 94

  A co do kryzysu Sadu Najwyższego w Stanach, może I tam Pani Profesor wygłosi swój wykład, nie chce Pani powiedzieć, ze Senat USA cały czas blokuje powołanie sędziów od Demokratów zanim będa wybory na jesieni? I co? Kryzys w Ameryce na pol kontynentu i Świat się nie zawalił !

 • gregg(2016-06-15 08:28) Odpowiedz 96

  Najłatwiej jest pouczać i oceniać przestrzeganie prawa przez innych tym, którzy sami mu nie podlegają. Vide: immunitet, nie podleganie ubezpieczeniom społecznym, ale wysokie emerytury bez opłacania składek jak najbardziej się należą, a w składzie SN jest Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

 • seba(2016-06-15 07:16) Odpowiedz 84

  -A co do kryzysu Sadu Najwyższego w Stanach, może I tam Pani Profesor wygłosi swój wykład, nie chce Pani powiedzieć, ze Senat USA cały czas blokuje powołanie sędziów od Demokratów zanim będa wybory na jesieni? I co? Kryzys w Ameryce na pol kontynentu i Świat się nie zawalił !

 • ASS(2016-06-15 10:36) Odpowiedz 52

  To ta Gersdorf, która wynajęła za pieniądze SN prywatną kancelarię niejakiego Chmaja do zwalczania ustawy o dostępie do informacji publicznej ?

 • bubu(2016-06-15 13:01) Odpowiedz 21

  Ponad 300 spraw o przeniesieniu SSRejonowych nie rozpoznane od 2013r. i to właśnie państwo prawa

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama