statystyki

Prawo ma wytrawny smak

autor: Ewa Ivanova14.06.2016, 00:00; Aktualizacja: 14.06.2016, 06:40
Krzysztof Parchimowicz / fot. Wojtek Górski

Krzysztof Parchimowicz / fot. Wojtek Górskiźródło: DGP

Osoba bojaźliwa nie powinna być prokuratorem – mówi Krzysztof Parchimowicz, prezes powstającego stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia.

Jak pan reaguje, gdy czyta o sobie „Mateusz Kijowski prokuratury”? Albo gdy nowe stowarzyszenie jest porównywane do KOD-u?

Chciałbym, aby wszyscy, których to porównanie dotyczy, udowodnili swoją postawą, że na nie zasłużyliśmy.

Został pan zdegradowany z samego szczytu – Prokuratury Generalnej do rejonówki na warszawskim Mokotowie. Za co ta kara?

Zawsze byłem wyrazistym prokuratorem. Spodziewałem się, że zostanę zdegradowany na sam dół, do prokuratury rejonowej. Powodów degradacji oczywiście nie znam, ale się ich domyślam.

Czym mógł się pan narazić?

Powodem mogło być 5–7 decyzji merytorycznych lub personalnych, które podjąłem lub brałem udział w ich wypracowaniu, a także nieprawdziwa wzmianka prasowa i taki sam program telewizyjny. Uważam, że zostałem ukarany – bo przeniesienie na niższe stanowisko służbowe jest karą, a nie awansem – dlatego, że byłem „twarzą” decyzji o przeniesieniu zamiejscowych wydziałów do spraw przestępczości zorganizowanej, czyli tzw. pezetów z Prokuratury Krajowej do prokuratur apelacyjnych. Odwiedzałem kolejne wydziały i wyjaśniałem koleżankom i kolegom, że w takiej strukturze nie mogą czuć się pewnie, że jako prokuratorzy delegowani do centrali mają wprawdzie wyższe uposażenie, ale słabą pozycję zawodową. W każdej chwili można było ich odwołać z delegacji. Przekonywałem, że w prokuraturach apelacyjnych mają szanse na uzyskanie stanowiska służbowego, które zapewni im niezależność, a w przyszłości wyższe uposażenie. Wyjaśniałem, że „pezety” są częścią prokuratury powszechnej i bez współpracy z innymi komórkami ich działanie będzie nieefektywne. Tego poglądu nie zmieniłem do tej pory.

Ale ustawodawca zmienił. „Pezety” stały się częścią Prokuratury Krajowej jako wydziały zamiejscowe.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane