statystyki

Jakie uprawnienia trzeba mieć, by pływać małą łódką lub kajakiem?

autor: Małgorzata Raczkowska03.06.2016, 16:00; Aktualizacja: 03.06.2016, 20:36
kajak, kajakarstwo, woda, lato

Do prowadzenia większych jachtów potrzebne są już patent żeglarski lub patent sternika motorowodnego.źródło: ShutterStock

Ostatni weekend spędziłem nad wodą. Uderzyły mnie dwie sprawy – pisze pan Piotr. – Po pierwsze, wcale nie wiem, czy to słuszne, że każdy, kto tylko chce, może wypożyczyć kajak, rower wodny, a nawet niedużą żaglówkę. Nikt nie pyta o umiejętności, a karta pływacka poszła w zapomnienie. To samo dotyczy quadów. Po drugie, powszechną praktyką jest żądanie pozostawienia dowodu osobistego w zastaw za wypożyczany sprzęt. Trudno jest przekonać pracowników wypożyczalni, że wystarczy, gdy spiszą dane. Czy są jakieś konkretne zasady wypożyczania sprzętu turystycznego i sportowego?

Zacznijmy od sprzętu wodnego. Aby wypożyczyć kajak, rower wodny, łódź wiosłową a nawet żaglówkę o długości mniejszej niż 7,5 m, albo motorówkę z silnikiem o mocy mniejszej niż 10 kW (13 KM) nie trzeba żadnych uprawnień. Nie ma obowiązku okazywania nawet karty pływackiej – ten dokument potwierdza umiejętność, ale nie daje szczególnych uprawnień. Wystarczy, że umowę zawrze osoba pełnoletnia.

Do prowadzenia większych jachtów potrzebne są już patent żeglarski lub patent sternika motorowodnego. Te podstawowe uprawnienia pozwalają – odpowiednio – na prowadzenie:

wjachtów żaglowych lub motorowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • I słusznie ...(2016-06-05 10:01) Zgłoś naruszenie 90

  ... po co utrudniać ludziom życie. I tak na całym świecie nie ma takich ograniczeń, nakazów i zakazów jakie są w Polsce. Polacy są narodem zaszczutym przez nadmiar aktów normatywnych.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-06-03 23:09) Zgłoś naruszenie 65

  Dobór wiosła do kajaka , a procesowa właściwość sądu - na sesję popularno-naukową , w tym temacie , też oczekujemy . Albo chociaż stanowisko alejajatollacha Rzęchlińskiego .

  Odpowiedz
 • KKS(2016-06-05 13:46) Zgłoś naruszenie 51

  A czy do porządnego wys**nia się w kib*u też potrzebne są jakieś uprawnienia?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane