statystyki

Ziobro: Będzie projekt zaostrzenia kar za gwałty. Nawet 30 lat pozbawienia wolności

01.06.2016, 13:25; Aktualizacja: 01.06.2016, 14:58
prawo

Ziobro: Będzie projekt zaostrzenia kar m.in. za gwałty źródło: ShutterStock

Zaostrzenie "w sposób radykalny" odpowiedzialności karnej za najbardziej brutalne przestępstwa na tle seksualnym, m.in. wobec dzieci - zapowiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak dodał, zmienić mają się m.in. "zasady systematyki wymierzania kar".

Reklama


Reklama


"Będę przedkładał Radzie Ministrów projekt zmian w obszarze Kodeksu karnego wprowadzający zmianę zasad systematyki wymierzania kar, tak aby kary mogły być przez sądy wymierzane w granicach od miesiąca do 30 lat pozbawienia wolności. Dzisiaj jest to możliwość od miesiąca do 15 lat pozbawienia wolności oraz kary 25 lat pozbawienia wolności i dożywocia" - powiedział Ziobro na środowej konferencji prasowej.

Jak dodał, będzie też przekonywał, aby dla pewnej kategorii sprawców wyłączyć możliwość przedawnienia - "wtedy, kiedy mamy do czynienia z morderstwem, albo z wyjątkowym okrucieństwem związanym ze zgwałceniem osoby nieletniej".

Zaznaczył, że po planowanej zmianie w określonych sytuacjach kara dożywocia będzie "z prawdziwego zdarzenia, a nie z przymrużeniem oka", wyłączona będzie bowiem mogła zostać możliwość warunkowego zwolnienia.

"Właśnie dla sprawców ciężkich przestępstw z użyciem przemocy, przestępstw okrutnych, przestępstw związanych ze zgwałceniem, w tym nieletnich, dzieci, a więc przestępstw pedofilskich oraz morderstwa na tle seksualnym uważam, że polskie państwo powinno reagować bezwzględnie i brutalnie wobec tego rodzaju sprawców, ale w ramach prawa i cywilizowanych reguł gry" - podkreślił minister. Według niego obecnie takie przestępstwa są "łagodnie traktowane". "Chcemy wprowadzić zasadę +zero tolerancji" - oświadczył.

Ziobro przypomniał, że obecnie za brutalne przestępstwo zbiorowego zgwałcenia grozi kara od trzech do 15 lat pozbawienia wolności. "Jeśli moje propozycje zostaną przyjęte, będzie to kara od ośmiu do 25 lat" - powiedział.

Z kolei - jak kontynuował - obecnie za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem grozi od pięciu do 15 lat; w propozycjach MS ma to być natomiast kara od 10 do 30 lat. "Dzisiaj za morderstwo w związku ze zgwałceniem, w tym zgwałceniem dziecka grozi kara od 12 do 25 lat lub kara dożywocia. Jeśli moja propozycja będzie przyjęta, będzie to od 25 do 30 lat albo dożywotnie pozbawienie wolności z możliwością wyłączenia warunkowego przedterminowego zwolnienia" - wskazał. W przypadku działania w warunkach recydywy lub w ramach gangu dolna granica zagrożenia karą wzrastałaby dwukrotnie.

"Te propozycje oddają ocenę zła sprawców" - podkreślił Ziobro. Według niego przestępcy mają się bać popełniać takie czyny.

Minister dodał, że w resorcie trwają także "intensywne prace" nad reformą sądów, w tym sędziowskiego sądownictwa dyscyplinarnego, które często działa w ramach "źle pojętej solidarności zawodowej" wobec "czarnych owiec" z tego środowiska. Nie ujawnił szczegółów bo - jak mówił - byłoby to "przedwczesne".

Zarazem wyraził przekonanie, że propozycje MS spotkają się ze zrozumieniem ogromnej większości Polaków, choć "pewnie będą też i przedstawiciele korporacji, którzy będą rwać szaty i mówić że to naruszenie niezawisłości". "Wtedy proszę spytać ich o konsekwencje, jakie ponieśli prokuratorzy ze sprawy Amber Gold albo sprawy +sędziego na telefon+" - powiedział Ziobro. "Jeśli to źle działa, trzeba to naprawić; my to naprawiamy" - dodał.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • klara(2016-06-01 14:11) Odpowiedz 161

  ja pierdykam, nie nadążam nowych kodeksów kupować.

 • JanZdomu(2016-06-01 13:52) Odpowiedz 83

  Proszę wreszcie skasować wyroki łączne - prezenty dla wielokrotnych przestępców

 • xxxx(2016-06-01 22:06) Odpowiedz 60

  To lepiej bedzie zabic niz zgwałcic. Ekspert ziobro ps. zero ma zawsze cudowne pomysły. Wszystkich by karał, a niech od siebie zacznie. [wiadomosci.gazeta.pl] Ziobro i Engelking zepsuli służbowe laptopy? 2008-01-31, ostatnia aktualizacja 49 minut temu Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, jego zastępca Jerzy Engelking i były szef gabinetu politycznego zdali uszkodzone komputery - podało radio RMF. Całe poprzednie kierownictwo resortu korzystało z telefonów na kartę, prawdopodobnie w obawie przed podsłuchami. Kilka telefonów w dziwnych okolicznościach zostało zniszczonych - twierdzi RMF. - Komputer Ziobry jest zniszczony - potwierdza Ministerstwo Sprawiedliwości. Według jednej z notatek, które cytuje radio, urzędnik ministerstwa sprawiedliwości przyznał, że telefon mu "wypadł i przejechał po nim samochód". - Nietypowe są też uszkodzenia laptopów: zniszczono tylko części z klawiaturą i rozpłatano twarde dyski - informuje RMF. Z informacji RMF FM wynika, że cały sprzęt został przekazany Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, która prowadzi śledztwo w sprawie "gwoździa Ziobry". Słynny dyktafon miał być dowodem na to, że były minister nie poinformował Andrzeja Leppera o zbliżającej się prowokacji CBA w Ministerstwie Rolnictwa. Prokuratorzy mają zbadać przy pomocy ABW ewentualną zawartość uszkodzonych twardych dysków laptopów i ustalić, czy zostały one uszkodzone celowo, by ukryć jakieś informacje, czy było to dzieło przypadku. Ministerstwo potwierdza - Prokuratura potwierdziła doniesienia o zepsutym dysku komputera Ziobry - twierdzi Radio Zet. - Uszkodzony został także twardy dysk Marcina Romanowskiego z gabinetu politycznego ministra - podaje Radio Zet. Z danych przedstawionych przez Biuro Informacji resortu sprawiedliwości wynika, że w komputerze należącym do Ziobry wymienić należy płytę główną, matrycę, obudowę LCD. Łączny koszt naprawy to ponad 4200 złotych. - Komputer w obecnym stanie nie nadaje się do użytku - powiedziano Radiu Zet. Koszty naprawy przewyższają wartość laptopów - W laptopie będącym na stanie Romanowskiego wymienić należy matrycę, obudowę dolna i górną i dysk. Koszty naprawy obu laptopów przewyższają ich wartość - podało Biuro Informacji. Sam były minister Ziobro nie chciał sprawy komentować. Powiedział Radiu Zet, że skandalem jest sprawdzanie jego komputera. - To inwigilacją - stwierdził. Również warszawska prokuratura nie chciała komentować doniesień RMF.

 • uouo(2016-06-01 17:07) Odpowiedz 62

  A ile za samogwałt? Obcięcie ręki i przedawnienie po 30 latach?

 • s.(2016-06-01 14:12) Odpowiedz 60

  Drodzy redaktorzy, błąd już w samym tytule, zgwałcenia, nie gwałty.

 • xvart(2016-06-01 18:21) Odpowiedz 60

  znowu nowelizacja? Powariowali?! Może by jednak wprowadzić jakiś taki przepis do Konstytucji, że kodeksy to się nowelizuje raz w kadencji Sejmu? Przecież to paranoja jakaś. Nie dość, że obowiązują 3 procedury karne, to jeszcze będzie chyba z 8 stanów prawnych w kk? Ale sobie producenci programów komputerowych z przepisami zarobią. Bo kupno papierowych kodeksów naprawdę nie ma już żadnego sensu. Kiedyś wystarczało raz na rok. W tym roku powinienem już chyba kupić trzeci...

 • tomaszp(2016-06-01 18:47) Odpowiedz 51

  i znowu zmiany, ledwo się nauczyłem na egzamin :(

 • realista(2016-06-01 17:04) Odpowiedz 46

  Panie Ziobro, co nas obchodzi zaostrzanie górnych granic przepisów. Jakby pan dotrzymał słowa i uwolnił zawody prawnicze - to by było COŚ. Reszta to tylko pudrowanie. Tak naprawdę te przepisy nas niewiele obchodzą. No chyba, że przywróci Pan karę śmierci?

 • StAAbrA(2016-06-01 14:24) Odpowiedz 21

  A za puszczenie Polski i Polaków z torbami - nagrody , ordery , wypasione konta i ryje w encyklopedii .

 • lutek(2016-06-01 17:16) Odpowiedz 21

  ipodatnicy beda utrzymywac bandyte 30 lat v nie ch sam na siebie zarobi

 • x(2016-06-01 15:53) Odpowiedz 10

  Ziobro zmień ustawę prawo bankowe żeby dawali kredyty na 2 dokumenty ze zdjęciem.

 • abcd(2016-06-02 10:50) Odpowiedz 00

  Wyszukaj w sieci: "Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar"

 • permanentny(2016-06-02 01:20) Odpowiedz 02

  A niech będzie,a więźniami domy budować,a nie żeby metr kosztował 3500zł a więźniowie siedzą i nic nie robią. Gospodarza w Polsce trzeba i to dobrego.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama