statystyki

Prawo łowieckie: Zmiany w szacowaniu i wypłatach odszkodowań za szkody

20.05.2016, 17:20; Aktualizacja: 20.05.2016, 17:47

Szacowaniem szkód łowieckich mają się zajmować wojewodowie, a nie - jak do tej pory - sami myśliwi - stanowi uchwalona w piątek nowela Prawa łowieckiego. Do funduszu, z którego mają być wypłacane odszkodowania, dokładać ma także państwo.

Reklama


Reklama


W trakcie głosowania niższa izba parlamentu poparła kilka zmian, jakie zaproponowali do ustawy posłowie PiS. Główna z nich zmienia sposób naliczania składek od myśliwych, z których wypłacane mają być odszkodowania za szkody łowieckie. Ustalane mają być one w oparciu o liczbę zwierząt łownych ujętych w rocznym planie łowieckim, a nie proporcjonalnie do powierzchni obwodów łowieckich. To rozwiązanie ma lepiej uwzględniać zróżnicowanie zasobności kół łowieckich, a co za tym idzie, możliwości wypłaty przez nie odszkodowań.

Stawki mają wynosić 600 zł za łosia, 350 zł za jelenia, 135 zł za daniela, 105 zł za sarnę i 85 zł za dzika. Wiceminister środowiska Andrzej Konieczny wyliczał podczas prac nad ustawą, że z tytułu składek myśliwych do funduszu odszkodowawczego miałoby trafić ok. 87 mln zł.

Poparcie uzyskała też poprawka zakładająca, że ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Poparcia posłów nie uzyskały zmiany zaproponowane przez opozycję. Nie przeszła m.in. poprawka zakładająca zmniejszenie wysokości składki myśliwych w zależności od tego, jak wykonywaliby oni plany łowieckie. Chodziło o to, by przy wykonaniu planu łowieckiego w 90 proc. można było obniżyć myśliwym składki o 50 proc., kiedy plan wykonany byłby w 80 proc. - składka mogłaby być zmniejszona o 30 proc. Odrzucono też pomysł, by składki od kół łowieckich były ustalane na podstawie wielkości obwodu łowieckiego.

Nowe prawo zmieni sposób szacowania, a także wypłaty odszkodowań za szkody łowieckie. Szacowaniem szkód mają zajmować się komisje przy wojewodzie, a w wypłacie odszkodowań partycypować ma także państwo.

Projektodawcy noweli, czyli posłowie partii rządzącej przekonywali, że zmiany mają być bardziej korzystne dla rolników. Obecnie tylko koła łowieckie odpowiadają za szacowanie szkód i wypłatę odszkodowań. Rolnicy wielokrotnie skarżyli się, że wyceny dokonywane przez myśliwych są za niskie. Było to szczególnie widoczne na Podlasiu w 2014 r., kiedy z powodu występowania ASF (afrykańskiego pomoru świń) ograniczono odstrzał dzików, a szkody w uprawach rosły. Różnice w wycenie szkód przez łowczych i rolników sięgały kilku milionów zł.

Zgodnie z nowym prawem, wniosek o dokonanie oględzin i oszacowanie szkód mają zgłaszać właściciele lub dzierżawcy gruntów rolnych do właściwego ze względu na wystąpienie tych szkód wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, który przekaże go właściwemu wojewodzie. W szacowaniu szkód będą mogli uczestniczyć oprócz właścicieli także myśliwi oraz przedstawiciele izb rolniczych.

Nowela zakłada powstanie funduszu odszkodowawczego z udziałem pieniędzy budżetu państwa. Jego dysponentem ma być wojewoda, a środki gromadzone w funduszu mają pochodzić z rocznych składek płaconych przez obwody łowieckie, a także z darowizn i zapisów oraz dotacji z budżetu państwa. Kiedy wartość odszkodowań przekroczy zasoby funduszu, różnicę ma pokryć wojewoda ze środków budżetu państwa. Według autorów projektu noweli dopłata budżetowa do funduszu wynosiłaby ok. 30 mln zł rocznie.

Za uchwaleniem noweli zagłosowało 231 posłów, przeciw było 2, 197 wstrzymało się od głosu.

Teraz nowela trafi pod obrady Senatu. (PAP)

mick/ gma/

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Rafał M.(2016-05-23 22:06) Odpowiedz 131

  Czy na pewno PIS wie co zrobił ? Myśliwi, którzy dbali o uprawy rolne, grodząc rolnikom pola żeby zwierzyna nie robiła szkód, teraz mogą dać sobie z tym spokój ponieważ płacić będą tylko za zwierzynę ujętą w rocznym planie łowieckim. Po więc tracić dodatkowe pieniądze na ogrodzenia. Do tej pory tylko myśliwi wypłacali odszkodowania i dbali o to żeby tych szkód było jak najmniej. Teraz jeszcze wciągnięto w to podatnika.... Szkoda słów. Było dobrze, więc trzeba było zepsuć. Typowo polskie. Nasze łowiectwo jest stawiane za przykład na całym świecie, więc niebawem też będzie trzeba się tym zająć, bo po co cokolwiek w tym kraju ma normalnie funkcjonować. Gratuluję głupoty !!

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • piotr(2016-06-02 22:17) Odpowiedz 60

  piotr do tej pory 50% rolników nie zgłaszało szkód bo i tak koła nie płaciły a jezeli już to bardzo mało rolnicy którzy są członkami kół też nie wystepowali o odszkodowanie, rolników którzy maj\a wielohektrarowe gospodarstwa koła przyjmowały na członków i tez nie wypadało zgłaszać a teraz po odszkodowanie przyjdą wszyszcy 100% bo płacić bedzie państwo Tak było kilkadziesiąt lat temu kiedy za szkody łowieckie płaciły nadleśnictwa Korupcja korupcja korupcja

 • marian(2016-05-29 09:44) Odpowiedz 60

  Najgłupsza ustawa-do tej pory tysiące myśliwych pilnowało upraw celem zmniejszenia szkód łowieckich,po zmianie nikt tego nie będzie robił po nie waż to nie będzie miało wpływu na wysokość wypłacanych odszkodowań.

 • Paweł.(2016-05-25 21:59) Odpowiedz 50

  Rafał M. ujął sedno tematu, szkody wzrosną bankowo ....a głupota polityków poraża, nie potrafią zająć się tym co trzeba poprawić . W tym przypadku nie trzeba było tego ruszać, bo rolnik nic nie będzie robił tylko będzie czekał na odszkodowanie. Od znajomych było mu głupio zdzierać a od państwa w opór.....

 • alan(2016-06-16 22:29) Odpowiedz 41

  Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze na utworzenie etatów dla ekspertów. Kosztem kół łowieckich powstaną ciepłe posadki, niestety dla rolników pozostanie już niewiele środków.

 • Małorolny(2016-09-21 21:48) Odpowiedz 00

  Prawo do polowania ma należeć do nieruchomości rolnych i leśnych a nie do kół łowieckich i basta. Kto popiera prawo konfliktowe to działa na szkodę państwa. W naszym kraju Politykom najlepiej wychodzi dyskryminacja rolników i okradania z ciężkiej pracy przez koła łowieckie.I to się nazywa sprawą cywilną czyli prawem do sądu. Jesteśmy w tej kwestii najbardziej upadłym krajem w UE.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama