statystyki

Ziobro do pracowników sądów: Podwyżka wynagrodzi waszą pracę

20.04.2016, 15:31; Aktualizacja: 20.04.2016, 16:44
Minister Zbigniew Ziobro

Jak podkreślił w liście Ziobro, najważniejsze było dla niego wyrównanie dysproporcji płacowych między apelacjami i taki podział środków, by wszędzie - poza apelacją poznańską - warunki płacowe były identyczneźródło: Agencja Gazeta

Przez ostatnie siedem lat państwa służba nie była wystarczająco doceniona; teraz nadszedł czas, by to państwu wynagrodzić - napisał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro do pracowników sądów informując ich o przyjętej przez rząd 10-proc. podwyżce płac.

Reklama


Reklama


W specjalnym liście do pracowników sądów Ziobro poinformował, że rząd zaakceptował jego wniosek o przeznaczenie na podwyżki ponad 147 mln. zł, co pozwoli na zwiększenie ich wynagrodzeń o ponad 10 proc. "Dzięki temu przeciętna kwota podwyżki wyniesie 350 zł na jeden etat. Podwyżka obejmie asystentów sędziów, urzędników sądowych i pracowników na stanowiskach pomocniczych" - napisał minister.

Tym samym - jak wskazał - przeciętne wynagrodzenie na jeden etat po uwzględnieniu tych podwyżek wyniesie 3777 zł, a w apelacji poznańskiej, gdzie sytuacja była już korzystniejsza - 3907 zł. Zapowiedział też, że dodatkowo 5,5-procentową podwyżką płac zostaną objęci kuratorzy sądowi oraz odrębnie sędziowie i referendarze - zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych.

Płace pracowników sądowych (i prokuratur) należą do sfery budżetowej. Ich płace od 2010 r. były zamrożone z uwagi na kryzys finansowy. Pracownicy mieli niewielkie podwyżki, ale tylko dzięki przesunięciom środków budżetowych w ramach puli przynależnej wymiarowi sprawiedliwości. "Odmrożenie" płac zapowiadał już rząd Ewy Kopacz - przeprowadza je rząd Beaty Szydło. Uposażenia sędziów i prokuratorów, również zamrożone w poprzednich latach, ustalane są w innym trybie niż płace pracowników sądów.

Jak podkreślił w liście Ziobro, najważniejsze było dla niego wyrównanie dysproporcji płacowych między apelacjami i taki podział środków, by wszędzie - poza apelacją poznańską - warunki płacowe były identyczne.

"Także dyrektorzy poszczególnych sądów na obszarze apelacji w porozumieniu z prezesami tych sądów zobowiązani byli do podjęcia podobnych działań na obszarze apelacji - tak, by niwelować różnice w płacach między sądami oraz na stanowiskach o podobnym charakterze pracy i podobnym obciążeniu pracą, premiując przy tym pracowników dotychczas najmniej zarabiających na tych stanowiskach" - podkreślił Ziobro.

Jednocześnie wyraził zaniepokojenie sygnałami, że może dojść do nieprawidłowości przy indywidualnych decyzjach o podwyżkach dla pracowników. "Pragnę państwa zapewnić, że obowiązujące w tym zakresie zasady zostały wypracowane razem z kierownictwami apelacji i przedstawicielami związków zawodowych. I w takim też gronie - z udziałem związkowców - powinny być konsultowane" - dodał minister.

"Dobrze działające sądownictwo ma fundamentalne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania kraju i dla zaufania, jakim Polacy darzą wymiar sprawiedliwości. Jego efektywne działanie w dużej mierze zależy od Państwa ciężkiej pracy. Bo wymiar sprawiedliwości to nie tylko sędziowie. Mieliby utrudnione zadanie gdyby Państwo nie wykonywali pieczołowicie swoich obowiązków" - czytamy w liście.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • zwykły sekretarz(2016-04-20 18:15) Odpowiedz 348

  Pierwszy raz "ktoś" - Minister Sprawiedliwości - napisał o nas pracownikach sądów w takim stylu. Podwyżka nie zrobi rewolucji w sądach, ale w ogóle jest - a dal niektórych nie będzie mała. Nasza grupa nie jest rozumiana przez zwykłych obywateli, bo co drugi jest niezadowolony z rozstrzygnięcia w jego sprawie, więc za całe zło obwinia urzędników. My to wiemy i nie możemy z tym walczyć. Najdziwniejsze jest jednak to, że sędziowie pracujący bezpośrednio z nami nie wiedzą, że my odwalamy często za nich kawał roboty, że bez nas nie odbyłyby się sesje, bo sami przecież nie zaprotokołują na sali. Nie wiedzą też, że po likwidacji sądów nie pójdziemy w stan spoczynku jak oni - tylko "na bruk", że nasze pensje są o wiele tysięcy niższe niż ich, że od naszych wynagrodzeń potrąca się około 30 % składek a nie jak od ich uposażenia sam podatek. To są rzeczy, które prawnicy powinni wiedzieć, ale rzesza tej grupy nie rozumie dlaczego my tak narzekamy na pensje, bo porównują je do swoich - a tak nie jest. Sędziowie - gdybyśmy wcześniej mieli wasze poparcie za poprzednich rządów, nie musielibyśmy protestować. Dopiero teraz - Minister Ziobro - zobaczył, że prócz sędziów są w sądach "małe ludziki", które nie są doceniane za swoją pracę. I za tą uwagę Ministra - dziękuję, a sędziów proszę o większe zaangażowanie i poszerzenie wiedzy w zakresie realiów pracowników sądownictwa.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • st. sekr. sąd.(2016-04-20 20:47) Odpowiedz 183

  Z tego co wiem to dostanę może ok. 5%, a moja zasadnicza pensja długo nie dojdzie do 3777 zł. :/ (po 27 latach pracy!!!). Oddziały jak zawyżały średnią tak dalej będą zawyżać, Tyle w tym temacie, szału nie ma

 • pracownik sądu (2016-04-20 23:01) Odpowiedz 1515

  W końcu minister przez duże M. W końcu minister sprawiedliwości zauważył, że sąd to nie tylko sędziowie. Po tylu ministrach nic-nie mogę (dla urzędników sądowych) odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku. Brawo i dziękujemy!

 • Anna(2016-04-20 18:45) Odpowiedz 140

  Po pierwszr podwyzki zamrozone byly od 2007 lub 2008r.0Po drugir w apelacji krakowsjiej podwyzki mają sięgać okolo 250 zl na etet to gdzie pozosttalr pieniadze.Po trzecie kuratorzy na początku roku dostali juz po 200 zl ( wiem to napewno bi mam kolezanke kuratora).Po czwarte najwięcej skorzystaja ci ktorzy pracuja oad 1 roku do 5 lat.Ja juz na nic nie liczę i moje kolezanki również. NIE MA JUZ ZADNEJ MOTYWACJI DO PRACY KTÓRA PONOC JEST TAKA SZCZEGOLNA.

 • bryl(2016-04-20 18:03) Odpowiedz 135

  Och dzięki Ci Superministrze ! Z taką kasą już biegnę po kredyt ... we franku. Dobiję już chyba do 3000 brutto. Och ach, co za szał pieniędzy w sądach.

 • maniula(2016-04-20 19:07) Odpowiedz 131

  W prokuraturze jest jeszcze gorzej niż w sądzie. Zarabiam 1900 brutto plus wysługa lat ok. 309 złotych. Prokurator nigdy nie zrozumie referenta...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Madelaine(2016-04-20 20:32) Odpowiedz 132

  Prokuratura, urzędnik, 10 lat pracy, najniższa krajowa plus 185 zł brutto wysługi... Dobrze, że co roku wzrasta najniższa płaca w Polsce, wtedy dostaję "podwyżkę"...

 • Jarecki(2016-04-20 20:16) Odpowiedz 123

  25 lat pracy. Po podwyżce 3000 zł brutto. Zalosne

 • sekretarz(2016-04-21 07:36) Odpowiedz 110

  100 zł brutto to jest podwyżka jaką dostanie urzędnik w apelacji warszawskiej. Będzie tego po 10 latach pracy 2000 na rękę. Jest za co godnie żyć... Trzeba zmienić pracę-takie są realia.

 • zwykły sekretarz(2016-04-20 18:13) Odpowiedz 108

  Pierwszy raz "ktoś" - Minister Sprawiedliwości - napisał o nas pracownikach sądów w takim stylu. Nasza grupa nie jest rozumiana przez zwykłych obywateli, bo co drugi jest niezadowolony z rozstrzygnięcia w jego sprawie, więc za całe zło obwinia urzędników. My to wiemy i nie możemy z tym walczyć. Najdziwniejsze jest jednak to, że sędziowie pracujący bezpośrednio z nami nie wiedzą, że my odwalamy często za nich kawał roboty, że bez nas nie odbyłyby się sesje, bo sami przecież nie zaprotokołują na sali. Nie wiedzą też, że po likwidacji sądów nie pójdziemy w stan spoczynku jak oni - tylko "na bruk", że nasze pensje są o wiele tysięcy niższe niż ich, że od naszych wynagrodzeń potrąca się około 30 % składek a nie jak od ich uposażenia sam podatek. To są rzeczy, które prawnicy powinni wiedzieć, ale rzesza tej grupy nie rozumie dlaczego my tak narzekamy na pensje, bo porównują je do swoich - a tak nie jest. Sędziowie - gdybyśmy wcześniej mieli wasze poparcie za poprzednich rządów, nie musielibyśmy protestować. Dopiero teraz - Minister Ziobro - zobaczył, że prócz sędziów są w sądach "małe ludziki", które nie są doceniane za swoją pracę. I za tą uwagę Ministra - dziękuję, a sędziów proszę o większe zaangażowanie i poszerzenie wiedzy w zakresie realiów pracowników sądownictwa.

 • urzędniczka sądu(2016-04-20 19:19) Odpowiedz 92

  Nareszcie Minister resortu pomyślał o zwykłych urzędnikach sądowych. Zarabiam 1900zł brutto,na dojazdy wydaję 300zł miesięcznie,trójka dzieci do szkoły,opłaty,niewiele starcza. Dziękuję Panie Ministrze Ziobro.

 • alina(2016-04-20 17:50) Odpowiedz 927

  Sędziów powinno sie karac za lenistwo, niekompetencję, orzekanie wbrew prawu- przykładem orzeczenia w sprawach dotyczących oszustw pseudofrankowych. Podwyżki dla sędziów to nagradzanie bezprawia, to poklask dla niepraworządności.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Polak(2016-04-20 21:16) Odpowiedz 97

  Ło matuchno kochaniutka, Ziobro jak rabi, myśli że wszystkich można kupić

 • dezaprobant(2016-04-20 20:40) Odpowiedz 91

  Super minister mija się z rzeczywistością lub prawdą, w sądach rejonowych w apelacji poznańskiej daleko nie tylko do 3907 pln, jak i 3770 pln, a podwyżka wcale nie wyniesie 10% czy też 350 pln. Kompletne bzdury i szczucie. Fakt, że urzędnicy ciężko pracują i powinni być dobrze wynagradzani, ale sędziowie, referendarze, asystenci i kuratorzy też, z tym, że odpowiedzialność WIĘKSZA!!!

 • prawnik - Szczecin(2016-04-21 11:22) Odpowiedz 70

  Dokładnie, PO przez lata (2008-2015) nie waloryzowało pensji, wskutek czego wynagrodzenia straciły na wartości realnie o ponad 20 %. Tego nie można nadrobić w ciągu roku. I PO za to zapłaciło. Bardziej byli zajęci sobą niż ludźmi zatrudnianymi w sądach, prokuraturach i innych urzędach. Taka jest prawda. Tysiące urzędników, policjantów, mundurowych, nauczycieli w ten sposób zrzucało się na ciche finansowanie kopalń i górników, na rolników (w postaci dopłat), na synekury na działaczy PO i PSL, itd.

 • Zzz(2016-04-20 18:11) Odpowiedz 62

  Od czegoś trzeba zacząć. Jakby PO systematycznie co roku podnosilo pensje nie byłoby problemu. PiS jednorazowo nie jest w stanie rej przepaści wyrównać. Do kogo te ciągłe pretensje panie bryl.

 • autr(2016-04-20 18:22) Odpowiedz 50

  po pierwsze nie ma 10% wiec artykuł do kosza. zwiazki maja swoja wizje i jest kwota roznice kolosalne. szkoda ze nie mam 10%

 • haa(2016-04-21 04:43) Odpowiedz 44

  A niby za co. ZA głupote

 • xvart(2016-04-21 00:00) Odpowiedz 40

  w końcu coś. Szkoda, że takie coś ma miejsce raz na 10 lat...

 • Strażnik(2016-04-20 23:05) Odpowiedz 34

  A co ze Służba Więzienną.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama