statystyki

Umywają ręce w sprawie rat

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.04.2016, 00:00; Aktualizacja: 14.04.2016, 06:54

W sporach dotyczących kredytów walutowych sądy zaczynają przerzucać odpowiedzialność albo na wyższą instancję, albo na kredytobiorców.

Problem dotyczy tzw. klauzul indeksacyjnych stosowanych przez banki w umowach o walutowy kredyt hipoteczny. Taka klauzula pozwala kredytodawcy przeliczać raty według kursu swobodnie przez niego ustalonego. Już w 2010 r. postanowienie takie zostało uznane przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za abuzywne (więcej w powyższej grafice). Kredytobiorcy ruszyli więc do sądów cywilnych, aby odzyskać pieniądze pobrane na podstawie zakazanych klauzul. Tu jednak spotkały się z oporem orzekających.

Przerzucenie roli

Tak było ostatnio w sprawie między kredytobiorcami a Getin Bankiem. Zdaniem skarżących bank swobodnie ustalał kurs waluty, i był to kurs niekorzystny dla nich, a korzystny dla banku. W związku z tym uznali, że różnica między rynkowym kursem franka a tym, który ustalał bank, stanowi bezpodstawne wzbogacenie kredytobiorcy. I zażądali jej zwrotu. Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał, że „(...) kwestionowane postanowienie par. 12 ust. 7 regulaminu stanowi niedozwolone postanowienie umowne w zakresie, w jakim przewiduje spłatę rat kredytu po kursie sprzedaży dewiz ustalonym przez bank (...), stosownie do art. 3851 par. 1 k.c. postanowienia te w takim zakresie nie wiążą powoda” (sygn. akt XXV C 1005/15). Sąd dodał, że istnieje możliwość, że takie ukształtowanie postanowień umów miało wpływ na wysokość pobranych rat.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane