statystyki

Reforma procesu karnego do kosza. Z odkręcania kontradyktoryjności cieszą się tylko prokuratorzy

14.04.2016, 07:42; Aktualizacja: 14.04.2016, 08:45
paragrafy

Zmiany, które wchodzą w życie 15 kwietnia, w wielu przypadkach zaskakują.źródło: ShutterStock

W piątek wyląduje w koszu wielka reforma procesu karnego, wprowadzona 1 lipca 2015 r. Z odwrócenia skutków nowelizacji cieszą się prokuratorzy.  

Reklama


Reklama


To zmiana podjęta w stanie wyższej konieczności

Przez cały okres prac nad „nowelą lipcową” przestrzegałem, że skutki tego eksperymentu będą opłakane. Dlatego prosiliśmy ministra Budkę, a wcześniej Grabarczyka, by przesunął vacatio legis o co najmniej 6 miesięcy. Spodziewaliśmy się, że po wyborach nowa większość rządząca jednym precyzyjnym legislacyjnym cięciem uchyli „kontradyktoryjną” reformę. Vacatio legis nie zostało jednak wydłużone. Dla nas oznaczało to konieczność podjęcia rozmów z nowym rządem o potrzebie szybkiej nowelizacji. Ich rezultatem jest wchodząca w życie 15 kwietnia zmiana odwracająca rezultaty nieszczęsnej noweli lipcowej. Rozwiązanie to nie jest być może idealne. Trzeba pamiętać, że jego rezultatem będzie niewątpliwie czasowy chaos proceduralny. Będziemy bowiem stosować przez jakiś czas trzy różne procedury. Nie jest również idealne dlatego, że w naszej ocenie potrzebujemy całkiem nowego KPK, w miejsce procedury obowiązującej prawie przez 20 lat. Mimo tych zastrzeżeń zaproponowana zmiana była jedynym racjonalnym posunięciem, podejmowanym zresztą w warunkach stanu wyższej konieczności. Każdy bowiem kolejny dzień obowiązywania „noweli lipcowej” oznaczał straty po stronie obywateli, których w sądach i prokuraturach czekał dłuższy, droższy proces, stawiający dodatkowo w uprzywilejowanej pozycji osoby dobrze sytuowane i rozwijający do granic absurdu gwarancje dla osób popadających w konflikt z prawem. Proces ten miał być obsługiwany przez pogrążaną w organizacyjnym chaosie prokuraturę, którą sparaliżowały absurdalne wymogi co do konstrukcji aktu oskarżenia i samych akt przekazywanych do sądu. Efekty tego eksperymentu? Jak podało Ministerstwo Sprawiedliwości, w pierwszym półroczu obowiązywania noweli lipcowej liczba aktów oskarżenia spadła o 41 proc. w sądach okręgowych i o 64,5 proc. w sądach rejonowych. Nie mam też wątpliwości, że kontradyktoryjne procesy w mniejszym stopniu odpowiadałyby społecznemu rozumieniu sprawiedliwości. W procesach tych sprawiedliwość materialna musiałaby ustąpić sprawiedliwości proceduralnej, stawiającej na pierwszym miejscu reguły gry procesowej i spryt stron, sprowadzający się do tego, kto kogo przechytrzy. Piątek, 15 kwietnia, to pierwszy krok do wyjścia z zafundowanego nam przez poprzedni Sejm bałaganu. Do nowoczesnej procedury i przygotowanych do niej perfekcyjnie sądów i prokuratur wciąż będzie nam jednak daleko. 

Niepokoi dopuszczenie owoców zatrutego drzewa

Zmiany, które wchodzą w życie 15 kwietnia, w wielu przypadkach zaskakują. Nowelizacja wchodzi pod hasłem odwrotu od kontradyktoryjności procesu karnego oraz powrotu do zasady prawdy materialnej. Autorzy twierdzą, że część zmian z ostatniej noweli zachowali, a jedynie w części wracają do starych rozwiązań. Głośno mówią, że proces kontradyktoryjny nie sprawdził się, jest wolniej i gorzej. Prawda jest trochę inna. Po 30 czerwca 2015 r. wprowadzono rzeczywiście szeroką nowelizację k.p.k. i zmieniono reguły procesu, ale tak naprawdę nie były to zmiany kompleksowe, pełne, urzeczywistniające kontradyktoryjność procesu. Były slogany o tym, że sędzia staje się arbitrem, a inicjatywa dowodowa pozostaje po stronie prokuratora i obrońcy. Tak jednak się nie stało. Reformatorom zabrakło determinacji i odwagi. Zmieniono redakcję kluczowego art. 167 k.p.k., umożliwiając sądowi w uzasadnionych przypadkach dopuszczanie dowodów z urzędu. Dziś następuje powrót do starych rozwiązań i sąd może bez żadnych ograniczeń dopuszczać dowody z urzędu. Czy byliśmy gotowi na kontradyktoryjność procesu? To trudne pytanie. Kontradyktoryjność stawiała wyzwania dla prokuratorów i adwokatów. Pod płaszczykiem zmiany k.p.k. wprowadzono także uprawnienia radców prawnych do obrony w sprawach karnych, uzasadniając to koniecznością zapewnienia wystarczającej liczby obrońców na żądanie. Dziś przepis ten uchylono i obrońca z urzędu będzie wyznaczany tak, jak przed lipcową nowelizacją. Ponad 9 miesięcy obowiązywania znowelizowanego k.p.k. wykazało, po pierwsze, że brak było uzasadnienia dla rozszerzenia uprawnień radców prawnych do obrony w sprawach karnych, a po drugie, że ci obronami karnymi nie są zainteresowani. Zakresu zmian k.p.k., które wejdą w życie już za chwilę, nie można nie doceniać. Niektóre budzą obawy. Dopuszczenie praktycznie bez ograniczeń tzw. owocu z zatrutego drzewa musi niepokoić. Inaczej definiowany jest dostęp obrońcy do akt sprawy czy przesłanki stosowania tymczasowego aresztowania. Zmiany nie zostały przy tym poddane szerokiej debacie, a krótkie vacatio legis powoduje, iż eksperci nie mieli czasu na dokonanie ich oceny. 

Sądy przejmą funkcje oskarżycielskie

Przed zmianą dokonaną 1 lipca 2015 r. strony biorące udział w postępowaniu sądowym z reguły zachowywały się pasywnie, oczekując od sądu przeprowadzenia postępowania dowodowego, wyjaśnienia okoliczności sprawy, a następnie satysfakcjonującego ich orzeczenia. Pomimo swej bierności za wynik procesu bezpodstawnie obciążały sąd. Ich środki odwoławcze stawały się krytyką sądu, który – ich zdaniem – nie wykazał zaangażowania w gromadzeniu dowodów. Zasada kontradyktoryjności spełniała wszelkie europejskie standardy, a sąd stał się bezstronnym organem oceniającym zgłoszone przez strony dowody. Trudno pozytywnie odnieść się do powrotu do inkwizycyjnego modelu, i to zaledwie po 8 miesiącach obowiązywania nowelizacji. Za chybiony uważam argument małej liczby aktów oskarżenia, albowiem albo świadczy to o niekompetencjach prokuratorów w niektórych jednostkach, albo o błędnej analizie danych statystycznych. Zakładając ten drugi wypadek, to z uwagi na niezmienioną treść art. 335 par. 1 k.p.k. (wniosek o skazanie bez rozprawy), przy braku „wytycznych” od przełożonych, mam poważne wątpliwości, czy nastąpi znacząca zmiana wpływu aktów oskarżenia. Odwrót od reformy w głównym stopniu spełnił postulaty prokuratorów. Przyznać jednak trzeba, że istnieje też spora grupa sędziów, która była zwolennikami rozwiązań sprzed lipca 2015 r. i bardzo ciężko im było zmienić własną rolę: z aktywnego uczestnika procesu na arbitra. W mojej ocenie błędem jednak jest odwrót od kontradyktoryjności, zamiast dokonania weryfikacji norm i ich poprawy. W nowym stanie prawnym sąd będzie zmuszony dążyć do wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy, przejmując niestety funkcje oskarżycielskie. Prokurator, jak i obrońca, mogą być zupełnie bierni, a następnie w apelacji podnieść obrazę nowego art. 366 k.p.k. (zobowiązuje sąd do wyjaśnienia wszystkich istotnych okoliczności) i spowodować uchylenie wyroku. Znowelizowanie art. 389 par. 1 i 391 par. 1 k.p.k. ponownie nakłada na przewodniczącego obowiązek odczytywania zeznań świadków czy wyjaśnień oskarżonych, stawiając go niejako w roli lektora. Ale jako najpoważniejsze zagrożenie z punktu widzenia obywatela – a trudność w stosowaniu przez sądy – oceniam jednak znowelizowaną treść art. 168a (dopuszczenie dowodów zdobytych za pomocą czynu zabronionego). Wydaje się, że w państwie prawa takie rozwiązania prawne nie powinny funkcjonować. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • xvart(2016-04-14 09:13) Odpowiedz 3919

  myślę, że w tej sytuacji trzeba zadać sobie po męsku pytanie: do czego w Polsce są w ogóle potrzebni prokuratorzy? Nie prościej byłoby posłać na salę do przeczytania na początku procesu aktu oskarżenia policjanta, który przecież zarabia o połowę mniej od prokuratora? Przecież na sali i tak wszystko sędzia robi z urzędu. Prokurator siedzi i nawet nie musi zadać żadnego pytania. Przestępcę łapie policja i to policjanci robią większość czynności śledczych. Więc dlaczego płacimy pensje prokuratorom? Nie lepiej dać te pieniądze na podwyżki policjantom?

  Pokaż odpowiedzi (8)
 • Brak słów(2016-04-14 08:53) Odpowiedz 145

  Dopiero wprowadzili reformę, a już z niej rezygnują. Potem zacznie się od nowa. Jaja sobie z ludzi robicie czy co?! Ile będzie jeszcze trwało zanim uchwalicie coś, czego ktoś inny natychmiast nie wykasuje? Zdecydujcie się nareszcie!

 • radca(2016-04-14 11:07) Odpowiedz 146

  Jaki przepis uchylono Panie Mecenasie? Bo treść art.82 kpk pozostaje nie zmieniona czyli Pana radość jest nieuzasadniona bo radcy nadal będą mogli być obrońcami :-)

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • wjw(2016-04-14 10:19) Odpowiedz 129

  To co prokuratorzy i policja wysyła do sądów to przeważnie wielka kpina a nie akty oskarżenia...

 • urzędnik(2016-04-14 15:58) Odpowiedz 120

  Panie Mecenasie, nie rozumiem pańskiej krytyki pod adresem radców. Nie wiem jak to wygląda w sprawach z kk, ale w postępowaniu z kks jako moi przeciwnicy procesowi coraz częściej występują radcowie prawni i z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że w niczym nie ustępują adwokatom. Jednocześnie podczas mojej kilkunastoletniej praktyki zawodowej spotykałem zarówno bardzo dobrych adwokatów, którzy w profesjonalny sposób reprezentowali swoich klientów, jak i takich, którzy będąc obrońcami z urzędu, przychodzili na rozprawę zupełnie nieprzygotowani i jedyne o co potrafili się upomnieć, to był "zwrot" kosztów obrony z urzędu....

 • sssad(2016-04-15 01:17) Odpowiedz 11

  chodzi o to, że wszystko co wyszło za tej złej platformy trzeba zrównać z ziemią i tak sie dzieje. A skoro ktoś paru PiSowcom wmówił, że przewodniczący wydziału karnego w Warszawie celowo wyznaczył sędziego łączewskiego do sprawy Kamińskiego bo wiedział, że ten go skaże, to teraz każde odstępstwo od durnych przepisów o wyznaczaniu skłądu sędziowskiego będzie stanowiło bezwzględną przyczynę odwoławczą! Debilizm do kwadratu, ale ciemny lud chciał , to ma, choć i tak nic nie rozumie z tego, co się dzieje

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama