statystyki

Ziemia dla Kościołów, również nowo powstałych

autor: Anna Krzyżanowska11.04.2016, 07:41; Aktualizacja: 11.04.2016, 10:14
Agencja Nieruchomości Rolnych wprawdzie nie będzie miała prawa do pierwokupu ani nabycia w przypadku sprzedaży gruntów między Kościołami czy związkami, ale gdy te będą chciały zbyć ją innemu podmiotowi, wtedy już ze swych uprawnień będzie mogła skorzystać. I na pewno to zrobi

Agencja Nieruchomości Rolnych wprawdzie nie będzie miała prawa do pierwokupu ani nabycia w przypadku sprzedaży gruntów między Kościołami czy związkami, ale gdy te będą chciały zbyć ją innemu podmiotowi, wtedy już ze swych uprawnień będzie mogła skorzystać. I na pewno to zrobiźródło: ShutterStock

Ustawa o obrocie ziemią rolną nie potrzebuje zmian – uważa senacka komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Jej członkowie chcą, aby w środę – podczas posiedzenia plenarnego izby wyższej parlamentu – przyjęto ten akt bez poprawek.

Reklama


Reklama


Modyfikacje zaproponowała część członków komisji ustawodawczej Senatu. Żadna z nich nie uzyskała jednak poparcia większości. Również ta mająca uszczelnić możliwość nabywania ziemi rolnej – bez przewidzianych ustawą restrykcji – przez Kościoły i związki wyznaniowe.

Senator Leszek Piechota proponował, by z tego uprawnienia mogły korzystać jedynie podmioty zarejestrowane przed 1 stycznia 2016 r. Miało to zapobiec tworzeniu fikcyjnych związków wyznaniowych tylko po to, by po 30 kwietnia obejść ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Na takie zagrożenie zwróciła uwagę Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Wskazała ona, że „założenie Kościoła lub związku wyznaniowego w oparciu o przepisy ustawy o gwarancji wolności sumienia i wyznania (Dz.U. z 2005 r. nr 231, poz. 1965 ze zm.) jest relatywnie łatwe”.

Piechota przypomniał sytuację z początku lat 90., kiedy to kościoły zostały zwolnione z cła za sprowadzane auta, co doprowadziło do patologii. Ale zdaniem wiceministra rolnictwa w przypadku gruntów rolnych do nieprawidłowości nie dojdzie. – Powinna istnieć możliwość przekazania ziemi Kościołowi za opiekę. Kościół nie robił i nie robi biznesu – akcentował na komisji Zbigniew Babalski, sekretarz stanu w MRiRW.

Podkreślał też, że Agencja Nieruchomości Rolnych wprawdzie nie będzie miała prawa do pierwokupu ani nabycia w przypadku sprzedaży gruntów między Kościołami czy związkami, ale gdy te będą chciały zbyć ją innemu podmiotowi, wtedy już ze swych uprawnień będzie mogła skorzystać. I na pewno to zrobi.

Do ustawy spływają kolejne uwagi. Krytycznie wypowiada się o niej m.in. Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa, która zakwestionowała propozycje zmian w kodeksie cywilnym dotyczące zasiedzenia. Zgodnie z ustawą nabyć ziemię rolną na tej drodze będzie mógł jedynie rolnik indywidualny (pod warunkiem że powierzchnia użytków nie przekroczy 300 ha). W przepisach przejściowych zaznaczono natomiast, że regulacja ta nie znajdzie zastosowania „jeżeli zasiedzenie skończyłoby się z upływem 3 lat od dnia wejścia w życie ustawy”. W ocenie prokuratorii takie zapisy są oderwane od specyfiki instytucji zasiedzenia. W dniu wejścia w życie ustawy nie będzie bowiem wiadomo, czy i kiedy zasiedzenie skutecznie się skończy. O tym decyduje bowiem dopiero orzeczenie sądu. 

Etap legislacyjny

Ustawa przed głosowaniem w Senacie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • amen(2016-04-11 11:00) Odpowiedz 181

  kościoły nie zostały powołane do tego, aby handlować ziemią.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • EU(2016-04-11 12:52) Odpowiedz 100

  Pod rządami PiS wraca średniowiecze w 21 wieku. Mściciel rządzi. ,może chce być królem?

 • Kaz(2016-04-11 15:48) Odpowiedz 51

  Kolejny bubel. Zastanawiam się jeszcze ile czeka nas bezsensownych przepisów nijak się mających do rzeczywistości w jakiej żyjemy. Trybunał sparaliżowany mogą hulać ile dusza zapragnie. Szkoda tylko, że za wszystko niebawem zapłacimy my, pracujący podatnicy...

 • RT555(2016-04-11 23:10) Odpowiedz 40

  Kosciol nie robi biznesu? Gdzie taki kos iol widział?

 • Mosze(2016-04-11 11:51) Odpowiedz 34

  A moja Salci pod koszerny burdel też za ziemię zapłaci?

 • Polak(2016-04-14 15:41) Odpowiedz 20

  Bóg każe w księdze rodzaju pracować. a te złodzieje unijni chcą z Polaków zrobić parobków, okraść ich z ziemi

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama