statystyki

KRS nie ma wątpliwości: Ziobro chciał wywrzeć na sędziach presję

autor: Małgorzata Kryszkiewicz07.04.2016, 12:55; Aktualizacja: 07.04.2016, 12:55
KRS nie ma wątpliwości: Ziobro chciał wywrzeć na sędziach presję

KRS nie ma wątpliwości: Ziobro chciał wywrzeć na sędziach presję źródło: PAP

„Krajowa Rada Sądownictwa wyraża stanowczy sprzeciw wobec bezprecedensowych prób ingerowania i wpływania na sędziów Trybunału Konstytucyjnego przez Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego” – tak rozpoczyna się wydane dziś stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa. To oczywiście odpowiedź na wczorajszą sytuację, jaka zaistniała po przesłaniu przez Zbigniewa Ziobrę pisma do prezesa TK. Mowa jest w nim m.in. o tym, że działania TK „poza konstytucyjnym i ustawowym reżimem” mogą stać się przedmiotem kontroli przestrzegania prawa podjętej przez PG.

Reklama


Reklama


Zdaniem rady właśnie te sformułowania „godzą w trójpodział władzy zagwarantowany w Konstytucji jako jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawnego”.

- Należy pamiętać, że w piśmie tym nie wskazano podstawy prawnej do przeprowadzenia takiej kontroli. A to dlatego, że PG nie posiada tego typu uprawnień względem sędziów TK, czy też samego trybunału. A skoro tak, to wczorajsze pismo należy potraktować jako groźby mające zastraszyć sędziów – podkreśla Waldemar Żurek, rzecznik prasowy KRS.
I dodaje, że z taką sytuacją mamy do czynienia po raz pierwszy w wolnej Polsce.

- Nie zdarzyło się jeszcze, aby minister sprawiedliwości – prokurator generalny, posiadający tak szeroką władzę, wywierał bezpośrednią presję na niezawisłych przecież sędziów – zauważa. Jego zdaniem wpływa to bardzo negatywnie na odbiór naszego kraju w Europie.

Rada w swoim stanowisku zauważa ponadto, że tego typu wystąpienia mają również bezpośredni wpływ na stosowanie prawa przez sądy i godzą w niezawisłość sędziów.
KRS wydała dziś jeszcze jedno stanowisko. Odniosła się w nim do braku publikacji marcowego wyroku TK uchylającego grudniową nowelizację ustawy o TK (chodzi o tzw. „ustawę naprawczą”). Rada podkreśla w nim, że obowiązkiem prezesa Rady Ministrów jest publikacja każdego ogłoszonego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, którego opublikowanie zarządził prezes TK. „Brak publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie pozbawia go mocy powszechnie obowiązującej i nie zwalnia nikogo z jego stosowania” – czytamy w stanowisku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • Trybunał Konstytucyjny należy rozwiązać!(2016-04-07 13:54) Odpowiedz 1511

    Jestem dokładnie tego samego zdania.----------------Trybunał Konstytucyjny należy rozwiązać!

  • kolon(2016-04-07 15:23) Odpowiedz 108

    KRS,SN,TK i pozostałe jednostki Wymiaru Sprawiedliwości nalezy niezwłocznie uzdrowić jedną ustawą , zakazującą pracy w Wymiarze sprawiedliwości i Administracji Państwowej byłym członkom PZPR,pracownikom i wspólpracownikom SB i WSI. Nastanie normalność i Polskość

  • mgr prawa(2016-04-07 17:35) Odpowiedz 85

    Pan Ziobro ma rację. Konstytucja mówi: Art. 197. Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa. No to ustawa określiła organizację i tryb pracy - a Rzepliński postanowił się do niej nie stosować. Ustawa obowiązuje od chwili wejścia w życie, a Rzepliński nie ma prawa nieformalnie decydować o jej nieobowiązywaniu. Ustawa mogła przestać obowiązywać dopiero z chwilą wydania orzeczenia TK. Do chwili wydania orzeczenia TK - OBOWIĄZYWAŁA!!! Jest to proste jak budowa cepa, a i tak niektórzy udają, że tego nie mogą pojąć. :))

  • konik na biegunach...(2016-04-07 16:18) Odpowiedz 77

    ...a czy szanowni piszący wiecie dlaczego istnieją - izby komornicze ,lekarskie,adwokackie,sędziowskie....a nawet kleru---- ANO DLATEGO żeby osobnicy zwarci w wym. izbach byli NIETYKALNI...!!!!!!! i na tym polega niezawisłość i demokracja w polskim wydaniu.

  • bordyb(2016-04-07 15:55) Odpowiedz 78

    "Trójpodział władzy jest najbardziej rozpowszechnionym systemem sprawowania władzy na świecie. Pozwala bowiem na prawidłowe funkcjonowanie państwa demokratycznego. Poszczególne rodzaje władz nawzajem się kontrolują, ale również wspierają" - ale wg TK i KRS władzy sądowniczej w Polsce nie wolno kontrolować bo tylko ona wie jakie normy obowiązują, w tym te na podstawie których miała by taka kontrola nastąpić. Pozostali mają być tylko biernymi wykonawcami. Jak będzie trzeba to prezes Rzepliński w składzie jednoosobowym orzeknie o niezgodności np. art. Konstytucji określającego liczbę członków trybunału na 15 - z Konstytucją i nakaże publikację tego wyroku rządowi ! Poniżej obrady TK https://www.youtube.com/watch?v=_yVdhPrgj8w&nohtml5=False

  • Politycy PO-PSL-SLD dyrygowali wymiarem(2016-04-07 21:13) Odpowiedz 51

    sprawiedliwosci w sposob prawnie KARYGODNY w demokracji ! ! ! KRS nie ma watpliwieci ze dzialal sprzecznie z Konstytucja RP . Maja obawy ze ich swinstwa i niekonstytucyjne dzialania wyjda na JAW ! ! !

  • jorry123(2016-04-07 17:33) Odpowiedz 48

    To, że tak twierdzi KRS to nie znaczy, że to jest prawda....