statystyki

KRS nie ma wątpliwości: Ziobro chciał wywrzeć na sędziach presję

autor: Małgorzata Kryszkiewicz07.04.2016, 12:55; Aktualizacja: 07.04.2016, 12:55
KRS nie ma wątpliwości: Ziobro chciał wywrzeć na sędziach presję

KRS nie ma wątpliwości: Ziobro chciał wywrzeć na sędziach presję źródło: PAP

„Krajowa Rada Sądownictwa wyraża stanowczy sprzeciw wobec bezprecedensowych prób ingerowania i wpływania na sędziów Trybunału Konstytucyjnego przez Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego” – tak rozpoczyna się wydane dziś stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa. To oczywiście odpowiedź na wczorajszą sytuację, jaka zaistniała po przesłaniu przez Zbigniewa Ziobrę pisma do prezesa TK. Mowa jest w nim m.in. o tym, że działania TK „poza konstytucyjnym i ustawowym reżimem” mogą stać się przedmiotem kontroli przestrzegania prawa podjętej przez PG.

Reklama


Reklama


Zdaniem rady właśnie te sformułowania „godzą w trójpodział władzy zagwarantowany w Konstytucji jako jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawnego”.

- Należy pamiętać, że w piśmie tym nie wskazano podstawy prawnej do przeprowadzenia takiej kontroli. A to dlatego, że PG nie posiada tego typu uprawnień względem sędziów TK, czy też samego trybunału. A skoro tak, to wczorajsze pismo należy potraktować jako groźby mające zastraszyć sędziów – podkreśla Waldemar Żurek, rzecznik prasowy KRS.
I dodaje, że z taką sytuacją mamy do czynienia po raz pierwszy w wolnej Polsce.

- Nie zdarzyło się jeszcze, aby minister sprawiedliwości – prokurator generalny, posiadający tak szeroką władzę, wywierał bezpośrednią presję na niezawisłych przecież sędziów – zauważa. Jego zdaniem wpływa to bardzo negatywnie na odbiór naszego kraju w Europie.

Rada w swoim stanowisku zauważa ponadto, że tego typu wystąpienia mają również bezpośredni wpływ na stosowanie prawa przez sądy i godzą w niezawisłość sędziów.
KRS wydała dziś jeszcze jedno stanowisko. Odniosła się w nim do braku publikacji marcowego wyroku TK uchylającego grudniową nowelizację ustawy o TK (chodzi o tzw. „ustawę naprawczą”). Rada podkreśla w nim, że obowiązkiem prezesa Rady Ministrów jest publikacja każdego ogłoszonego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, którego opublikowanie zarządził prezes TK. „Brak publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie pozbawia go mocy powszechnie obowiązującej i nie zwalnia nikogo z jego stosowania” – czytamy w stanowisku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Trybunał Konstytucyjny należy rozwiązać!(2016-04-07 13:54) Odpowiedz 1511

  Jestem dokładnie tego samego zdania.----------------Trybunał Konstytucyjny należy rozwiązać!

 • kolon(2016-04-07 15:23) Odpowiedz 108

  KRS,SN,TK i pozostałe jednostki Wymiaru Sprawiedliwości nalezy niezwłocznie uzdrowić jedną ustawą , zakazującą pracy w Wymiarze sprawiedliwości i Administracji Państwowej byłym członkom PZPR,pracownikom i wspólpracownikom SB i WSI. Nastanie normalność i Polskość

 • mgr prawa(2016-04-07 17:35) Odpowiedz 85

  Pan Ziobro ma rację. Konstytucja mówi: Art. 197. Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa. No to ustawa określiła organizację i tryb pracy - a Rzepliński postanowił się do niej nie stosować. Ustawa obowiązuje od chwili wejścia w życie, a Rzepliński nie ma prawa nieformalnie decydować o jej nieobowiązywaniu. Ustawa mogła przestać obowiązywać dopiero z chwilą wydania orzeczenia TK. Do chwili wydania orzeczenia TK - OBOWIĄZYWAŁA!!! Jest to proste jak budowa cepa, a i tak niektórzy udają, że tego nie mogą pojąć. :))

 • konik na biegunach...(2016-04-07 16:18) Odpowiedz 77

  ...a czy szanowni piszący wiecie dlaczego istnieją - izby komornicze ,lekarskie,adwokackie,sędziowskie....a nawet kleru---- ANO DLATEGO żeby osobnicy zwarci w wym. izbach byli NIETYKALNI...!!!!!!! i na tym polega niezawisłość i demokracja w polskim wydaniu.

 • bordyb(2016-04-07 15:55) Odpowiedz 78

  "Trójpodział władzy jest najbardziej rozpowszechnionym systemem sprawowania władzy na świecie. Pozwala bowiem na prawidłowe funkcjonowanie państwa demokratycznego. Poszczególne rodzaje władz nawzajem się kontrolują, ale również wspierają" - ale wg TK i KRS władzy sądowniczej w Polsce nie wolno kontrolować bo tylko ona wie jakie normy obowiązują, w tym te na podstawie których miała by taka kontrola nastąpić. Pozostali mają być tylko biernymi wykonawcami. Jak będzie trzeba to prezes Rzepliński w składzie jednoosobowym orzeknie o niezgodności np. art. Konstytucji określającego liczbę członków trybunału na 15 - z Konstytucją i nakaże publikację tego wyroku rządowi ! Poniżej obrady TK https://www.youtube.com/watch?v=_yVdhPrgj8w&nohtml5=False

 • Politycy PO-PSL-SLD dyrygowali wymiarem(2016-04-07 21:13) Odpowiedz 51

  sprawiedliwosci w sposob prawnie KARYGODNY w demokracji ! ! ! KRS nie ma watpliwieci ze dzialal sprzecznie z Konstytucja RP . Maja obawy ze ich swinstwa i niekonstytucyjne dzialania wyjda na JAW ! ! !

 • jorry123(2016-04-07 17:33) Odpowiedz 48

  To, że tak twierdzi KRS to nie znaczy, że to jest prawda....

 • BoloiLolo(2016-04-08 06:34) Odpowiedz 01

  Czy potrzebny jest nam taki TRYBUNAŁ skoro jak podała Polska Telewizja w jednym z wywiadów że nie wyegzekwował 40 swoich wyroków to być może jest niepotrzebny skoro nie ma siły sprawczej ,,,,niech specjaliści to wysoko ocenią.....Bardzo daleko nam, do sprawiedliwości moje trzy pozwy w Sądach Gdańskich odbiły się jak od ściany z Betonu Ciężkiego ale nie tylko moje nawet największe Kancelarie Prawne Krakowa Oraz Warszawy się potknęły ,,,przypatrzmy się jak działa Amerykański Wymiar Sprawiedliwości,,,jak Amerykański Bankier Bernard Madoff narobił machlojek to Sędzia Amerykański w przeciągu pół roku załadował ""Torpedę"" dalekiego zasięgu na 140 lat i nawet gdyby zakopał złoto lub dolary to ich nigdy nie zobaczy chyba że w grobie na innych falach,,,i żaden Adwokacina nie próbował mącić wody Sędziemu...Niech czytelnicy sami ocenią czy prawo jest niedobre ,,,czy Sędziowie mają do wyboru za niski pułap kar w katalogu....Zauważyć należy oraz zważyć FAKTUM że został naruszony powszechny interes społeczny co wzbudziło brak zaufania do Państwa Polskiego za czasów Platformy Obywatelskiej oraz brak właściwego nadzoru np. z tytułu afery Amber Gold oraz innych. Na to wszystko patrzał i widział Wielki Trybunał Dziadków i zero reakcji patrząc na wykonywane zło dla narodu,,, niech czytelnicy sami ocenią czy ten stan niemrawego Prawa oraz Sędziów wymaga naprawy......

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama