statystyki

Ziobro o sprawach w TK: Prokuratura nie może uczestniczyć w fikcji

04.04.2016, 14:57; Aktualizacja: 04.04.2016, 14:57
Ziobro o sprawach w TK: Prokuratura nie może uczestniczyć w fikcji

Ziobro o sprawach w TK: Prokuratura nie może uczestniczyć w fikcjiźródło: PAP

Prokurator nie może uczestniczyć w fikcji – powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, pytany o udział w zapowiedzianych postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Reklama


Reklama


Na pytanie, czy wobec sporów wokół TK prokurator będzie uczestniczył jako strona w zapowiedzianych postępowaniach Ziobro powiedział, iż w ocenie prokuratury nie są to rozprawy. "Prokuratura stoi na straży praworządności. Prokurator nie może uczestniczyć w fikcji, która tak naprawdę ma służyć wyłącznie pewnym interesom polityczno-partyjnym, wywierać presję na jakieś rozwiązanie" - mówił na konferencji prasowej w Warszawie.

"To nie są żadne rozprawy w naszej ocenie, więc my będziemy uczestniczyć w rozprawach, jeżeli one będą się toczyć zgodnie z literą i duchem konstytucji" - powiedział. Dodał, że "konstytucja w artykule 197 mówi bardzo wyraźnie, w jaki sposób Trybunał może działać, aby wydawać zgodnie z konstytucją wyroki". "Konstytucja jest dla nas wiążąca, nie możemy omijać konstytucji, bo to by było łamanie konstytucji. My w tym procesie na pewno nie będziemy uczestniczyć jako prokuratura" - oświadczył.

W środę Trybunał Konstytucyjny ma się zająć przepisami Kodeksu wyborczego, a w czwartek ogłosić wyroki w sprawach dotyczących Służby Celnej oraz zwrotu kosztów procesu. Będą to pierwsze sprawy w TK od czasu sporu wokół obsady sędziów i przepisów o Trybunale.

Pierwsza z tych spraw, wyznaczona na 6 kwietnia, ma się według Trybunału odbyć w pełnym składzie. Rozprawie ma przewodniczyć prezes TK Andrzej Rzepliński.

Na czwartek TK wyznaczył ogłoszenie orzeczeń w dwóch sprawach rozpoznanych w składach pięciu sędziów. Dotyczą one zasad przywrócenia do pracy w Służbie Celnej oraz zwrotu kosztów procesowych w odniesieniu do zagadnienia zwrotu podatku VAT.

Po raz ostatni TK wydał wyrok w sprawie niezwiązanej z przepisami odnoszącymi się do Trybunału 24 listopada ub.r. Prezes Rzepliński zapowiadał kilka tygodni temu, że TK zacznie wyznaczać terminy kolejnych spraw dopiero po rozpoznaniu grudniowej noweli o Trybunale autorstwa PiS.

9 marca TK uznał, że cała nowelizacja autorstwa PiS narusza cztery zasady konstytucji. Za niezgodne z konstytucją uznał 16 zapisów. Zdania odrębne złożyli Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.

Uznana przez TK za niekonstytucyjną nowelizacja ustawy o Trybunale zmieniała m.in. liczebność składów sędziowskich podczas rozpraw. Sprawy rozpatrywane w środę i czwartek odbędą się w składach sędziowskich określonych na zasadach sprzed nowelizacji PiS.

W połowie marca w "Rzeczpospolitej" prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o kolejne orzeczenia TK, powiedział: "Korzystne czy niekorzystne opinie przyjmowane przez to grono sędziów będą traktowane jako non est – nieistniejące". "Być może potrzebna będzie specjalna ustawa, która ureguluje skutki prawne działań przedstawicieli instytucji państwa działających niezgodnie z prawem" - dodał wówczas Kaczyński. Po spotkaniu liderów partyjnych w Sejmie w ubiegłym tygodniu PiS mówił o planach uchwalenia kolejnej ustawy, która ureguluje sytuację wokół Trybunału.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • j.(2016-04-04 21:38) Odpowiedz 131

    Solą w oku obecnej władzy jest TK, ponieważ nie mogąc zmienić Konstytucji od początku postanowili zrobić "porządek" z tym TK, żeby im nie bruździł, jeśli będą uchwalać ustawy zgodne z wolą J. Kaczyńskiego, ale nie koniecznie z ustawą zasadniczą. Natomiast taka interpretacja, że TK może orzekać o zgodności z Konstytucją ustawy regulującej jego działanie (zgodnie z art. 197 Konstytucji, na który chętnie powołuje się strona rządowa) jedynie stosując tę kwestionowaną pod względem konstytucyjności ustawę oznacza, że każda władza ustawodawcza może sparaliżować działanie TK uchwalając dowolną ustawę, która utrudnia pracę TK. Można np. uchwalić przepis, że TK może się zebrać tylko za zgodą premiera, co oczywiście jest sprzeczne z Konstytucją, no, ale jak TK miałby o tym orzec, skoro premier nie wyraża zgody?... Nic dziwnego, że długo trzeba by wymieniać nazwiska wybitnych konstytucjonalistów (nie mówiąc już o opinii Komisji Weneckiej), którzy są zgodni co do tego, że w takim razie TK ma prawo i obowiązek orzekać na podstawie Konstytucji i ustawy o TK, ale bez uwzględniania kwestionowanej nowelizacji. Ale... obecnie wola polityczna stała się ważniejsza od prawa. Zresztą takie rozumowanie, że kilku sędziów nie może niweczyć pracy 460 posłów i 100 senatorów, jest to argumentowanie przeciwko istnieniu TK w ogóle! Obawiam, się, że gdyby PiS miało (tak, jak nie ma i mieć nie będzie!) te swoje 307 głosów w sejmie, to może ewentualna zmiana Konstytucji poszłaby w tym kierunku, tzn. albo likwidacji TK w ogóle, ale istotnego ograniczenia jego konstytucyjnych uprawnień. Niestety dla większości ludzi ważniejsze jest, żeby dostać 500,- zł. na dziecko, albo mieć niższy wiek emerytalny, aniżeli żeby I-sza i II-ga władza liczyła się z tą III-cią i oni o tym doskonale wiedzą! Opozycja natomiast jest słaba, skompromitowana i wykonuje jakieś dziwne ruchy (np. zgłasza własne projekty ustaw, czy też uchwał, poprawki do ustaw, o których wiadomo, że na pewno zostaną odrzucone!), a nie troszczy się o to, żeby uświadomić społeczeństwu, jakie niebezpieczeństwo może wynikać z paraliżu TK. Przecież w sytuacji, kiedy nie będzie miał kto orzekać o zgodności ustaw z Konstytucją, można nawet uchwalić ustawę, która np. przedłuża na czas nieokreślony obecną kadencję parlamentu! Niezgodne z Konstytucją?... Oczywiście! Ale kto to stwierdzi, jeśli nie będzie działał TK?... A na marginesie: nawet B. Obama, mający o wiele większą władzę, aniżeli A. Duda, nie może sobie pozwolić na dyskutowanie z wyrokami amerykańskiego SN (który tam jest również sądem konstytucyjnym), albo wypowiadać się o ważności tych wyroków, bo to by była jego polityczna śmierć!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama