statystyki

Niemiecki prawnik: Istnieją powody do mieszania się w spór o polski TK

31.03.2016, 12:50; Aktualizacja: 31.03.2016, 13:08
W Polsce toczy się obecnie bezprecedensowa walka pomiędzy Trybunałem Konstytucyjnym a większością rządową - mówi prawnik.

W Polsce toczy się obecnie bezprecedensowa walka pomiędzy Trybunałem Konstytucyjnym a większością rządową - mówi prawnik.źródło: Materiały Prasowe

Niemiecki prawnik Armin von Bogdandy z Instytutu Maxa Plancka w Heidelbergu uważa, że chociaż Polska jest krajem suwerennym, instytucje europejskie mają powody, by mieszać się do sporu o TK; analizuje możliwości sankcji i apeluje o zrozumienie dla Polski.

Reklama


Reklama


"W Polsce toczy się obecnie bezprecedensowa walka pomiędzy Trybunałem Konstytucyjnym a większością rządową. Wiele przesłanek wskazuje na to, że ta ostatnia chce sparaliżować sąd, którego większość sędziów mianował poprzedni rząd, aby przeprowadzić szybko fundamentalne zmiany" - pisze von Bogdandy w czwartkowym wydaniu gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Specjalista od prawa publicznego i międzynarodowego jest dyrektorem Instytutu Maxa Plancka w Heidelbergu.

Niemiecki prawnik przypomina "dramatyczną" jego zdaniem ocenę Komisji Weneckiej, według której "osłabienie efektywności TK podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa". Wspomina też o wystąpieniu premier Beaty Szydło w Parlamencie Europejskim w styczniu br., gdzie podkreśliła, że Polska jest suwerennym krajem, a demokratyczny mandat nowego rządu powinien być respektowany.

"To prawda" - przyznaje autor. Dodaje jednak, że "istnieją powody, dla których należy się wmieszać". Unia Europejska jest wspólnotą państw, które uznają kanon podstawowych wartości, takich jak demokracja, praworządność czy prawa człowieka. Każdy kraj członkowski musi przestrzegać podziału władz i decyzji TK - podkreśla prawnik.

Von Bogdandy zaznacza, że "wielu aktorów" jest zainteresowanych demokratyczną praworządnością konstytucyjną w Polsce. Wymienia w tym kontekście Watykan, OBWE, NATO, Radę Europy, UE, a także USA. Jak zauważa, nie przez przypadek do grupy, która sporządziła opinię dla Rady Europy, należy amerykański członek Komisji Weneckiej - Sarah Cleveland. Dodaje, że przy okazji polskiej sprawy, KE uruchomiła po raz pierwszy unijną procedurę badania praworządności.

"Ani opinia Komisji Weneckiej, ani ewentualne zalecenia KE, ani też debata w Parlamencie (Europejskim) nie mogą oczywiście zmusić polskiego rządu do zmiany decyzji" - pisze prawnik, zastrzegając, że "nie powinno się bynajmniej nie doceniać dynamiki takich instrumentów".

Von Bogdandy pisze, że obawy przed zastosowania tych instrumentów wynikają z "niedostatecznego zrozumienia" artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej przewidującego sankcje za naruszenie zasad, w tym zawieszenie prawa głosu kraju członkowskiego w Radzie UE.

Prawnik przypomina ocenę byłego szefa KE Jose Manuela Barroso, który nazwał te sankcje "opcją atomową". "Taka retoryka jest błędna. Kraje Wspólnoty zgodziły się na art. 7; jego stosowanie jest legalne i uprawnione" - pisze autor.

Niechęć do sięgania po te instrumenty jest uzasadniana koniecznością uzyskania najpierw jednomyślnej zgody wszystkich państw, że zachodzi "poważne i stałe naruszenie" unijnych wartości (art.7 ust. 2), dopiero potem, większością kwalifikowaną, można państwu odebrać jakieś prawa wynikające z członkostwa UE (art.7 ust.3). To wydaje się nierealistyczne - wyjaśnia prawnik.

Von Bogdandy zwraca uwagę, że art. 7 ust. 1 przewiduje skuteczne sankcje - Rada UE może większością czterech piątych (22 kraje) stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia zasad przez dany kraj.

Jego zdaniem realizacja art. 7 ust. 2 wobec Polski też nie jest wykluczona. Jak wyjaśnia autor, "chociaż szef polskiej partii rządzącej (Jarosław Kaczyński-PAP) jest w bliskim kontakcie z premierem Węgier", to pomiędzy reformami w Polsce, a reformami na Węgrzech jest "duża różnica".

"W przeciwieństwie do nowego polskiego rządu, Orban przestrzega jak dotąd formalnej praworządności" - twierdzi von Bogdandy. Jak dodaje, rządząca na Węgrzech partia była dotychczas popierana przez innych członków Europejskiej Partii Ludowej, dlatego "nie powinna być więc zupełnie niewrażliwa na ich żądania". Do podjęcia decyzji "wystarczyłoby zwykłe wstrzymanie się od głosu" - czytamy w "FAZ".

Von Bogdandy opowiada się za ścisłą współpracą Rady Europy i UE wobec Polski na podstawie opinii Komisji Weneckiej.

Niemiecki prawnik podkreśla, że instytucje europejskie powinny działać, "kierując się wolą dialogu i zrozumieniem dla Polski". Przypomina, że polska konstytucja z 1791 roku była "pierwsza pisaną nowoczesną konstytucją w Europie - symbolem europejskiego konstytucjonalizmu".

"Polskie prawo administracyjne, którego jądrem było prawne dyscyplinowanie władzy wykonawczej, zajmowało tak ważne miejsce w polskiej świadomości, że uczono go nawet w niemieckich obozach dla jeńców podczas II wojny światowej" - podkreśla.

"Niewiele narodów walczyło o dzisiejsze europejskie wartości z taką determinacją jak Polacy" - kończy swój wywód dyrektor Instytutu Maxa Plancka w Heidelbergu Armin von Bogdandy.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • Bete-LG(2016-03-31 13:45) Odpowiedz 2416

    A ja myślę że niemiecki prawnik powinien wyp...lać jak najdalej od Polski i Jej praw i przepisów. Ponadto, żaden niemiec nie powinien śmieć otwierać gęby na temat demokracji, wolności słowa i praw człowieka w szczególności. Zajmijcie się w końcu tym burdelem, który wam zgotowała nawiedzona makrela, bo już za momencik będzie za późno, i zajmą się wami dziwnie opaleni przybysze, ci sami co to was mieli ubogacić kulturowo... Żebyście wtedy nie musieli błagać Polaków o przyjęcie jako uchodźcy z tych waszych multikulti tfu, chciałem napisać deutschlandów...

  • RozwiązaćTK(2016-03-31 13:19) Odpowiedz 2410

    Szanowni Państwo.Trybunał AntyKonstytucyjny. Żyję już w tym PoOlskim kraju tak dlugo ,że zrozumiałem iż TK nie orzeka tak naprawdę o niezgodności z konstytucją lecz faktycznie zatwierdza niezgodne z Konstytucją RP złodziejskie czyny POszczególnych ekip rządowych. Przykładem niech będzie wstecznie wprowadzona zmiana Ustawy o Emeryturach POdmostowych okradająca tysiące zatrudnianych w tych warunkach do wcześniejszego wieku emerytalnego ,czy Ustawa o zmianie wieku emerytalnego gdy sam jej główny naćpany promotor Tusk w przypływie szczerości powiedział: publicznie oświadczając" Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy. Wszystko to klepnęli wykształciuchy z TK ,że to nie wyzysk zakazany Konstytucją RP i w ten sposób udowodnili że jest to Trybunał Antykonstytucyjnie nie spełniający swojej roli. Dlatego to gremium wzajemnej adoracji należy najszybciej rozwiązać.

  • Polak-Niemiec(2016-03-31 13:54) Odpowiedz 216

    Istnieją powody żeby Polska mieszała się do prawa niemieckiego pozwalającego na przyjmowanie emigrantów bez należytej kontroli, a którzy są zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski.

  • garfield(2016-03-31 14:20) Odpowiedz 125

    w 39 też były

  • adam(2016-03-31 17:09) Odpowiedz 82

    Polacy wybrali rząd i prezydenta,a gwiazdor i kolesie chcieli powtórki z 2007r . Koniec złodziejstwa i przekrętów,a TK to zbędny-komuszy twór do likwidacji. Ten szwabski prawnik niech zajmie sie praworządnościa w Niemczech

  • lepiej...(2016-03-31 17:32) Odpowiedz 72

    Ja pana rozumiem panie Armin, obecny rząd nijak nie pasuje do niemieckiej polityki. Tylko, że Polacy taki wybrali i lepiej odczepcie się od tego bo ucierpi na tym bardzo wzajemny stosunek obywateli Polski i Niemiec. No chyba, że tego chcecie.

  • Ja(2016-03-31 19:35) Odpowiedz 51

    ................a nie widzę tam żadnego wyroku lecz zdanie grupy kolesiów wykształciuchów którzy Tuskowi POtwornie pomagali okraść z wieku emerytalnego nawet zatrudnionych od 15 roku życia ,pracujących w soboty ,święta,pomogli wstecznie okraść także Tych co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy wg brzmienia Ustawy przed Ich werdyktem--pomogli stworzyć w tym kraju POlski Obóz Pracy gdzie tylko wśród 60latków w roku 2014 bezrobocie wzrosło aż o 8% a spracowani ludzie szukają chleba po śmietnikach. Ci tzw Wykształciuchy -moralne dno --powinni zapłacić za nielegalne zajmowanie sali budynku Trybunału i powinni mieć odebrane prawa dożywotnio wraz z Ich emeryturami. Oni nie bronią Konstytucji RP ,Oni legalizują bezprawne złodziejstwo Politycznych złodziei i bronia własnego StatusQwo. A na budowe z nimi do pracy za fizycznych i to w zime ! ...Bez względu na to Kto jest w składzie Trybunału, Trybunał sterowany przez Rzeplinskiego dostatecznie rażąco udowodnił że ta forma Sądownicza jest zdegenerowana a ludzie tam zasiadający to bardzo często sprzedawczyki broniące głownie swojego Status -Qwo i dyspozycyjne POlitycznie zakały. ......To właśnie dzięki takim "wykształciuchom " obecnego Trybunału ,społeczeństwo Polskie na długie lata nauczyło się że każdego można okraść ze wszystkiego (wstecznie) w imię POlitycznych celów w sposób oczywiście bezprawny wg filozofii -Machiavellego. na doraźne potrzeby Rządzących....Obywatele nie chcą już płacić składek ZUS ,nie mają zaufania do Organów Państwa ,system będzie dołował -Kto Głupi -niech płaci. I tak to TuskoPOdobni ukradną roztrwonią-- koło się zamyka! ............Nawet spracowanych i schorowanym zatrudnionym od 15r życia bez wakacji ,ferii okradli z wieku emerytalnego lub Tym którzy mieli wg Ustawy dziedziczyć składki ukradziono je. ........ ..,ukradziono też wiek za wykonaną prace w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy tylko dlatego że na dzień (8lat -wstecznie_ wprowadzonej Ustawy nie mieli 25lat pracy gdyż są młodsi),młodsi ale jakże bardziej wyzyskani-nawet sobót i świąt przepracowanych przez Nich ponadustawowo art 12 ustawy o Emeryturach POdmostowych Im nie zaliczono lecz każdą absencje się odejmuje) , Takie Państwo ,takie Rządy ,taki zakłamany sprzedajny Trybunał - nie ma nic gorszego .Ta forma jest do Rozwiązania -czas pomysleć o czymś uczciwszym.

  • kwl(2016-03-31 21:21) Odpowiedz 41

    Niech może najpierw niemiaszki zajmą się "ratowaniem demokracji" u siebie. Wszechobecna cenzura, ucisk rdzennych obywateli kosztem arabskich nachodźców, czy kanclerz działająca wbrew woli narodu, to tylko niektóre z bolączek obecnych Niemiec. A jednak "obrona demokracji" w Polsce, to dla nich idealny temat zastępczy.

  • Bezpartyjny(2016-03-31 16:21) Odpowiedz 410

    PiS juz za niedlugo bedzie wszystkich Internowal kto stanie na drodze obecnego Rzadu, tak jak to bylo za Komunizmu.PiS to jest falszywy narod wszystko przekreca i zwala na innych.Same ich Nazwiska mowia osobie,jak to w przyslowiach:Duda - wszystkich wyduda,a Szydlo - wyszlo z worka,a Narod dal sie zlapac na "KACZKE" z drzewa.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • motorniczy(2016-03-31 16:00) Odpowiedz 42

    Sankcje muszą być ogłoszone natychmiast. Zakaz eksportu do Polski Mercedesów, BMW, VW (szczególnie diesla), Audi, i na koniec Maybachów jako ze jest to ulubiony samochód pewnego dyrektora. Wystarcza nam Japońskie i Koreańskie