statystyki

Ustawa antyterrorystyczna będzie naruszać konstytucję

autor: Piotr Szymaniak29.03.2016, 07:18; Aktualizacja: 29.03.2016, 10:07
Policja

Prawnicy dziwią się też, po co w projekcie znalazł się zapis dający policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego możliwość przeszukiwania pomieszczeń i zatrzymywania osób przez całą dobęźródło: ShutterStock

Zatrzymywanie na 14 dni bez konieczności postawienia zarzutów, choć za zgodą sądu, przeszukiwania i zatrzymywania przez całą dobę, zakup telefonicznej karty prepaidowej tylko za okazaniem dowodu tożsamości czy natychmiastowe wydalanie cudzoziemców podejrzewanych o działalność terrorystyczną. To niektóre rozwiązania, jakie przewiduje projekt nowej ustawy antyterrorystycznej, który mamy poznać w tym tygodniu.

Reklama


Reklama


Choć przed świętami szef MSWiA Mariusz Błaszczak i koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński zapewniali, że regulacje są precyzyjne, jasne i gwarantują zapewnienie bezpieczeństwa, to na pierwszy rzut oka propozycje sprawiają wrażenie niedopracowanych. Jak wskazuje mec. Zbigniew Krüger z kancelarii Krüger & Partnerzy, chociażby możliwość zatrzymania na 14 dni bez postawienia zarzutów jest niezgodna z art. 41 ust. 3 konstytucji. Ustawa zasadnicza wyraźnie wymaga, by w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania podejrzewany przekazany został do dyspozycji sądu. I jeżeli w ciągu kolejnych 24 godzin nie zostanie mu doręczone sądowe postanowienie o tymczasowym aresztowaniu wraz z przedstawionymi zarzutami, to należy go zwolnić.

Prawnicy dziwią się też, po co w projekcie znalazł się zapis dający policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego możliwość przeszukiwania pomieszczeń i zatrzymywania osób przez całą dobę (a nie, jak w normalnych warunkach, tylko między godz. 6 a 22). Takie możliwości w wypadkach niecierpiących zwłoki istnieją bowiem już dziś.

Ustawa wprowadza także możliwość zawieszenia zgromadzeń i odwołania imprez masowych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, jeśli zostanie wprowadzony określony stopień zagrożenia terrorystycznego. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Lex(2016-03-29 14:14) Odpowiedz 13

    W sumie znow pieniactwo - takie rozwiazania stosuje zarowno Wlk. Brytania jak i USA. Nic w tym wielkiego. Terrorystow trzeba za ryj trzymac i kopnac tam gdzie slonce niedochodzi. Koniec poprawnosci politycznej. To sa sytuacje nadzwyczajne.

  • zmiana!(2016-03-29 14:20) Odpowiedz 11

    potrzebna zmiana konstytucji w takim razie

  • q(2016-03-29 09:23) Odpowiedz 05

    W tym przypadku dobrze, chcecie wylecieć w powietrze, zostać kalekami albo wasze rodziny we własnym kraju, gdzie indziej narusza, praw pozbawia Polaków to cisza albo garstka ludzi zdecyduje wbrew woli większosci dużej lub ogromnej tu są problemy, konstytucja tez nie chroni władza w tym nadająca sobie coraz większe nie kontrolowane prawa sadownicza zinterpretuje jak chce, tyle ze nie wiadomo czy czesc ich zdaniem ‘najmądrzejszych” tam to ustala nie pytajac innych o zdanie !

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama